Pagājušajā nedēļā Madonā aizvadīts viens no Vidzemes plānošanas reģiona organizētajiem sarunu vakariem neformālā gaisotnē, kuros tiek akcentēti problēmjautājumi, kas saistīti ar bērniem bērnunamos, aizbildniecību un citiem jautājumiem.
Projekta „Vidzeme iekļauj" vadītāja Ina Miķelsone stāsta: „Uz šīm sarunām mēs aicinām cilvēkus, kas jau šobrīd sniedz kādu atbalstu šiem bērniņiem, kā arī jau esošus adoptētājus, aizbildņus vai audžuģimenes. Viņi dalās savā pieredzē, stāsta par grūtībām, ar kādām ikdienā saskaras, arī par labo pieredzi, dalās ar informāciju par to, kādu atbalstu ir iespējams saņemt, kādus pakalpojumus var saņemt, piemēram, pašvaldībā vai citās organizācijās. Mēs mēģinām iedrošināt cilvēkus pieņemt šo lēmumu."
Būtiski, ka tikšanās reizēs allaž klātesoši ir arī speciālisti, kuri sniedz atbildes uz juridiskiem jautājumiem. Madonā uz tikšanos bija aicināta Latvijas Bāriņtiesu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aurika Zīvere: „Šajā projektā es skaidroju dažādas juridiskās nianses audžuģimenēm, adoptētājiem, viesģimenēm. Tiek skaidrots tas, kādas ir atšķirības starp statusiem, kādas ir bērna tiesības, kādas ir katra statusa tiesības un pienākumi, kā šo katru statusu iegūt un kādi dokumenti nepieciešami. Šīs visas nianses tiek skaidrotas cilvēkiem saprotamā valodā." Ina Miķelsone uzsver: „Mēs noteikti neaicinām ikvienu kļūt par audžuģimeni, mēs aicinām to darīt cilvēkus, kuri tam ir gatavi, jo tas ir ļoti grūts darbs, kurā ir ļoti daudz izaicinājumu, bet tas ir arī darbs, kurā ir labi augļi, un to mēs stāstām šajos sarunu vakaros."
Kā atzīmē speciālisti, lielu ieguldījumu potenciālajām audžuģimenēm devusi 2017. gada labdarības maratona „Dod Pieci" par saziedotajiem līdzekļiem izveidotā atbalsta programma „Plecs", kā arī bērnunamos organizētie sadraudzības pasākumi.
Ina Miķelsone atzīst, ka pēdējā laikā cilvēki ir drosmīgāki un arī paši bērnunami kļūst atvērtāki, organizē dažādus pasākumus, kuros aicina iepazīt viņu ikdienu, bērnunamos esošos bērnus, tādā veidā veicinot dažādu attiecību veidošanos tajā brīdī, kad vēl nav tā lēmuma – vai esat gatavi kļūt par audžuģimeni. Šobrīd Vidzemes bērnunamos ir aptuveni 124 bērni, un šis skaits pamazām sarūk. Tam par pamatu noteikti ir cilvēku līdzatbildība un uzdrošināšanās risināt šīs problēmas.
Aurika Zīvere piekrīt, sakot, ka sabiedrība ir kļuvusi krietni atvērtāka šiem bērniem. Salīdzinot, kā bija pirms gadiem desmit, mums ir krietni vairāk audžuģimeņu. Faktiski šā gada „Dod Pieci" un „Pleca" kampaņa bija liels spēriens, kas citiem lika padomāt par šiem bērniem un palīdzību viņiem. Šobrīd ir diezgan daudz ģimeņu, kuras gaida apmācības, lai kļūtu par audžuģimenēm. Projekta vadītāja atgādina, ka svarīgs ir ne tikai darbs ar bērnunamos nonākušajiem, bet arī ģimenēm, kurās pastāv risks, ka bērns var nonākt kādā no aprūpes iestādēm. „Tajā brīdī, kad mēs sapratīsim, ka ir jāveic priekšdarbi, lai sniegtu palīdzību ģimenei, kad ir kādi signāli par to, ka bērniņš ir atstāts novārtā un vecāki par viņu vairs nerūpējas, ja mēs tad šīm ģimenēm sniegsim visu iespējamo atbalstu, domāju, ka bērnu skaits, kuri nonāk šajās aprūpes iestādēs, noteikti samazināsies," uzsver Ina Miķelsone.
Kopumā šogad Vidzemes plānošanas reģionā aizvadīti četri šādi sarunu vakari – Cēsīs, Alūksnē, Valmierā un Madonā, ar kuru noslēdzās vasaras sezona. Savukārt oktobrī visiem interesentiem plānota aktīvā atpūta kopā ar bērnunama bērniem.
04.09.2018.