Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Sākas 22. “Ģitāristu sesija”

INESE ELSIŅA

Autors • 23.10.2018.

Sākas 22. “Ģitāristu sesija”
Burtu lielums

Pirmdien, sākoties skolēnu rudens brīvlaikam, ar saukli „Vienoti mūzikā" Praulienas skolā sākās ikgadējā „Ģitāristu sesija".

Svētdienas vakarā sesiju ceturto gadu ievadīja jauno rokgrupu konkurss „Pasaules ritmi Praulienā". Savukārt pirmdienas rīts uz Madonas pusi bija atvedis sesijas vairāk nekā sešdesmit dalībnieku un daļu no tās mācību spēkiem. Statistika rāda, ka 38 dalībnieki nāk no Vidzemes, 15 no Zemgales, 11 no Rīgas un 3 no Latgales. 39 ir stiprā dzimuma pārstāvji, 29 meitenes. Dalībniekiem sesijas piecās dienās piedāvāts pilnveidoties kādā no sešām mūzikas instrumentu grupām: akustiskā ģitāra, bass, elektriskā ģitāra, bungas, perkusijas, vokāls un kokle.

– Ir vienreizējs brīdis, kad mēs – daļiņa no lielās mūziķu saimes – kopā ar visu Baltiju svinam 100 gadus kopš valstiskās neatkarības iegūšanas, – atklājot mūzikas apmācības aktivitāti, Praulienas skolā par sesijas šā gada vēsturisko fonu aizdomājās pasākuma organizators Imants Pulkstenis.
– Sesijas gaitā centīsimies izbaudīt visu trīs Baltijas valstu valodas, bet sesiju atklāsim ar latviešu valodā dziedāto mūsu valsts himnu.
Madonas novada pašvaldības vārdā klātesošos sveica novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zig-frīds Gora, uzsverot, ka pasākums dod iespēju saprast, ka uzstāties uz skatuves nav vienkārši. „Paldies sesijas iniciatoram Imantam par tradīcijas uzturēšanu, jo pasākums notiek jau 22. gadu. Tas nozīmē, ka „Ģitāristu sesijai" ir atbalstītāji, ir, kas tic tās idejai un spēj pārliecināt arī pašvaldību. Esmu gandarīts, ka jauniešiem dodam iespēju pārbaudīt un pilnveidot savas prasmes. No pašvaldības puses noteikti atbalstīsim sesiju arī turpmāk."
– Sesijā esam kā viena ģimene, uz viena viļņa, sesija pieder mums visiem, es pats esmu tikai neliels provokators šā vārda labākajā nozīmē, – atbildes teiktajā vēstīja Imants Pulkstenis. Turpinājumā viņš iepazīstināja ar atklāšanas brīdī klātesošajiem meistariem.
Akustiskās ģitāras apmācību vada Reinis Jaunais. Komponists, ģitārists, pašnodarbināts mūziķis. Reinis mācījies Rīgas 100. vidusskolā, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā, beidzis džeza un populārās mūzikas nodaļu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, viņa ceļš ir izglītība pedagoģijā un ģitārspēlē.
Egils Leimanis savas muzikālās gaitas sācis kā trompetists, bet 13 gadu vecumā uzsāka mācīties spēlēt ģitāru, kas kļuva par Egila galveno mūzikas instrumentu. – Visu nedēļu dzīvosim mūzikā, – uzrunājot sesijas dalībniekus, apliecināja Egils. – Priekšroka būs tik dažādiem mūzikas instrumentiem, aicinu uzsūkt informāciju no meistariem un ļauties mūzikai, mūzikai, mūzikai.
Kārlis Zvejnieks ģitārspēli apgūst kopš 2011. gada, Druvienas folkloras nometnes. Pirmos soļus mūzikā spēris ar aktīvu piedalīšanos folkloras kopā „Pērlis". Ģitārspēli pilnveidojis pašmācības ceļā, mācoties dažādu slavenu rokgrupu repertuāru. Savu pirmo lielo atklāsmi, ka dzīvi vēlas nopietnāk saistīt ar ģitārspēli un mūziku, Kārlis guva „Ģitāristu sesijā 2012". Tajā viņš izjuta, cik lielu prieku nes mūzika, ja to pats rada, spēlē, improvizē.
Šobrīd Kārlis mācās Rīgas 45. vidusskolā, kur turpina pilnveidot ģitārspēli, uzsvaru liekot uz džeza un blūza mūziku. Pēc sešu gadu dalības sesijā skolnieka statusā šogad Kārlis uzaicināts kā meistaru palīgs.
Elektriskās ģitāras meistarklases vadītājs ir Arturs Liede, kas ģitāru sāka spēlēt no 14 gadu vecuma, kad 2006. gadā pirmo reizi Madonā apmeklēja „Ģitāristu sesiju". – Esmu rīdzinieks. Tā kā sesijā šī instrumenta spēli mācīs vairāki meistari, nolēmām, ka grupu sīkākās vienībās nedalīsim, bet katrs meistars tai dos to labāko, – atklāšanas uzrunā teica Arturs.
No sesijas pirmsākumiem atceramies mūziķi Valdi Rēbuku. Valdis ģitāru spēlē kopš 1995. gada. Pamatā spēlē elektrisko ģitāru country un rockabilly stilā. Šobrīd strādā ar grupu „Klaidonis", spēlē koncertos, dejās, saviesīgos pasākumos. – Nedēļas laikā saspēlēsimies, mans štābs būs kamīna telpā, kur pastrādāsim ar metronomu, laipni lūgti! – jaunos ģitāristus aicināja muzikants.
Sesijā daudzu gadu prakse ir arī viesi no ārzemēm. Pols Glovers, profesionāls ģitārists no Liverpūles (Lielbritānija), šoreiz gan sniedza koncertu, gan sesijas ietvaros skolo tās dalībniekus. Viņš pats jau piecu gadu vecumā sapņoja kļūt par ģitāristu. Klausoties „KISS – Detroit Rock City", Pols lēkāja pa gultu ar tenisa raketi rokās un iztēlojās, ka tā ir ģitāra. Īstu elektrisko ģitāru un pastiprinātāju viņš nopirka 13 gadu vecumā. Tad arī sāka spēlēt dažādās iesildošajās grupās. 2013. gadā ar izcilību pabeidza ASV Bostonas Bērklijas Mūzikas skolu, saņemot augstāko grādu, kā arī tika atzīts par labāko Stīva Veja starptautisko skolnieku. Šobrīd Pols jau vairāk nekā 25 gadus ir veiksmīgs mūziķis, kas izdevis savu debijas albumu, kā arī koncertē kopā ar populārām grupām. Interesanti, ka Polam Gloveram ir savs YouTube kanāls, kurā pieejama plaša informācija par ģitārām un ar to saistītām lietām, videopamācības, produktu apskats un informācija par plānotajām koncerttūrēm.
Ar basistiem sesijā darbojas Ilmārs Priede. Ilmārs nāk no Valkas, studējis Ventspils mūzikas vidusskolā, šobrīd studijas turpina Tallinas Mūzikas akadēmijas džeza basa maģistra programmā. Aktīvi piedalās Latvijas un Igaunijas mūzikas tirgū, raksta un aranžē mūziku, pasniedz basa un ģitāras spēli mūzikas skolā Igaunijā. – „Ģitāristu sesiju" atceros no 2010. gada, kad tajā piedalījos kā dalībnieks un tā notika Madonā, – atklāšanā vēstīja Ilmārs Priede.
– Prieks šodien redzēt tik daudz seju, ceru, ka mēs kopā saspēlēsimies un nedēļas laikā izveidosim ko muzikāli iespaidīgu.
Atklāšanā klāt bija arī viens no bungu apmācības meistariem Krišjānis Kupcāns. Krišjānis ikdienā strādā savā uzņēmumā „KK seaside Drums", kur izgatavo bungu komplektus no masīvkoka pēc klientu pasūtījuma. Pirmdienas pēcpusdienā viņš interesentiem stāstīja par bungu būvēšanas principiem un ritmiku plašā nozīmē.
Šonedēļ (līdz 26. oktobrim) līdzās meistarklasēm, kas domātas dalībniekiem, ikviens vakaros aicināts apmeklēt sesijas koncertus. Pirmdien dzirdējām madonieti, ģitāras lielmeistaru Mārci Auziņu saspēlē ar Andre Maaker (Igaunija). Otrdienas vakarā muzicēja Gints Smukais un Riharda Lībieša Trio. Ceturtdien, 25. oktobrī, esam aicināti uz grupas „Lupa" un Andy Baker (Lielbritānija) koncertu kopā ar Denisu Paškeviču, Andri Buiķi, Jāni Rubiku un Alinu Bistricku. 26. oktobrī dalībnieku vecāki un ikviens mūzikas draugs aicināts uz sesijas noslēguma koncertu, kurā uzstāsies meistari un dalībnieki, spēlējot latviešu, igauņu un lietuviešu tautas dziesmu motīvus, kāzu dziesmas.
Informācijai sekojiet līdzi arī elektroniskajās avīzēs sociālajos tīklos un sesijas mājaslapā. Ir iecere ceturtdienas koncertu un sesijas noslēguma koncertu raidīt interneta tiešraidē.



24.10.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px