Beidzamajos divos gados Barkavā ir siltinātas divas mājas, un pagasta centram tas ir daudz. Pērn tika pabeigta 12 dzīvokļu mājas vienkāršota renovācija Lazdu ielā 2, bet šogad – arī Brīvības ielā 14.
Abu māju vecākie – Santa Mileiko un Ivars Ikaunieks – pauda gandarījumu par veiktajiem uzlabojumiem un veiksmīgi īstenoto renovācijas projektu.
– Mēs patiešām esam apmierināti, jo izvirzīto uzdevumu – maksimāli samazināt apkures rēķinus – izdevies sasniegt. Iedzīvotājiem ir ļoti svarīgi, kāds ir siltuma rēķins. Pagājušajā apkures sezonā mēs patiešām maksājām ļoti maz. Tiesa, arī ziema bija ļoti silta, taču apkures rēķinu samazinājums ir iespaidīgs: salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem tā ir tikai piektā daļa, – uzsvēra mājas Lazdu ielā 2 vecākā Santa Mileiko. – Piemēram, es dzīvoju 59 kvadrātmetrus lielā trīsistabu dzīvoklī. Pirms mājas siltināšanas lielākais rēķins, ko ziemas mēnešos vajadzēja apmaksāt, bija ap 165 eiro, turpretī tagad – tikai ap 30 eiro. Un tas nav vienīgais ieguvums. Arī māja ir sakopta. Siltinātas sienas, bēniņi, nomainīts jumts, apkures sistēma, atsevišķos dzīvokļos nomainīti logi. Arī es savā dzīvoklī izvēlējos jaunus logus, kaut gan man jau iepriekš bija pakešu logi, bet, tā kā tie tika mainīti pirms daudziem gadiem, tiem vairs nebija tāda efekta. Turklāt tagad dzīvoklī ir trīsdimensiju logi, un atšķirība ir jūtama.
Viņa pozitīvi vērtēja arī to, ka tika nomainīta apkures sistēma un dzīvokļos uzstādīti jauni radiatori.
– Esam pārliecinājušies, ka jaunajiem radiatoriem ir pavisam cita siltuma atdeve nekā čuguna radiatoriem, kas pirms siltināšanas bija katrā dzīvoklī. Jaunie radiatori ir tikai remdeni, bet dzīvoklī ir jau jūtams, kā plūst siltums. Par čuguna radiatoriem vismaz mūsu mājā to nevarēja teikt, – atzīmēja Santa.
Ārsienas mājā Lazdu ielā 2 tika siltinātas ar vati 20 cm biezumā. Pirms bēniņu siltināšanas ar nedegošu pūšamo ekovati trešā stāva dzīvokļos bija jūtams, kā no griestiem nāk aukstums un pat pūš vējš. Tagad tas ir novērsts. Arī pirmā stāva dzīvokļos nu grīdas ir siltas, jo pagrabos tika siltināti arī griesti.
– Pamatā patiešām ir veikti lieli darbi, un ieguvumus mēs jau izjutīsim otro apkures sezonu. Liels paldies biedrībai „Raiņi", Normundam Aramam un Nadeždai Šrubai, jo visu lielo darbu jau izdarīja viņi, izstrādājot projektus, izsludinot iepirkumus, sekojot būvdarbu izpildei. Mēs, iedzīvotāji, bijām tikai lēmēji, mums tikai vajadzēja būt pozitīvi domājošiem un balsot „par". Mums mājā ir lieliska komanda, visu darām un izlemjam kopā.
Arī projekta īstenošanas periods nebija garš, tas aizņēma apmēram gadu. Savukārt kreditēties nolēmām uz 20 gadiem, uzsākot kredīta atmaksu jau būvniecības laikā. Ir izstrādāts izlīdzinātais maksājumu grafiks visam periodam. Maksimālo termiņu – 20 gadu – izvēlējāmies, lai visi varētu samaksāt un nebūtu jādomā par to, ka kāds varētu palikt parādā, – īstenoto projektu raksturoja Santa.
Vaicāta, cik liels ir kredīta ikmēneša maksājums, viņa atklāja, ka, piemēram, par 59 kvadrātmetru lielu dzīvokli kopā ar apsaimniekošanu ir jāmaksā ap 62 eiro.
Santa mājas vecākās pienākumus veic jau gadus piecus, vēl pirms māju apsaimniekot uzsāka biedrība „Raiņi".
– Pašu spēkiem to darīt ir ļoti grūti, tāpēc arī radās doma par apsaimniekotāja piesaisti. Esam jau pārliecinājušies, ka, izvēloties biedrību „Raiņi", pieņēmām pareizo lēmumu. Ja nebūtu izdarījuši šādu izvēli, droši vien līdz mājas siltināšanai arī nenonāktu, – pieļāva Santa.
Viņa kliedēja arī mītu, ka sovhozu laikos uzceltās mājas netiek apsaimniekotas tikai pēc saimniecību izjukšanas, jo, kā atceroties ilggadējie barkavieši, saimniecība „Barkava" tās uzcēla, piešķīra dzīvokļus, un ar to rūpe arī beidzās, māju uzturēšanā un remontā līdzekļus tā neieguldīja, līdz ar to var secināt, ka tās nav apsaimniekotas kopš uzcelšanas brīža, tātad pēdējais brīdis ir kaut ko darīt, mājas renovēt un siltināt.
Savukārt mājas Brīvības ielā 14 vecākais Ivars Ikaunieks uzsvēra, ka viņi par ieguvumiem tā pa īstam varēšot pārliecināties šajā apkures sezonā, jo projekts tika pabeigts un nodots ekspluatācijā šogad.
– Lielāko daļu mums siltināja jau līdz jaunajam gadam, savukārt ziemā tika siltināti pagrabi, pavasarī – mājas pamati. „Papīru būšana", projekta saskaņošana aizņem diezgan ilgu laiku. Arī paši iedzīvotāji vairākus gadus nevarēja nobriest un izšķirties, diskutējot par mājas renovāciju, – atklāja Ivars Ikaunieks.
Vaicāts par paveiktajiem darbiem, viņš atzina, ka padarīts daudz. Tika nomainīta apkures sistēma, stāvvadi, siltinātas ārsienas, ēkas pamati, pagrabu griesti, nomainīts jumts (tas vairs netek), ārdurvis pagrabiem (kāpņutelpām tas tika izdarīts iepriekš). Savukārt logi obligāti bija jāmaina tiem, kuru dzīvokļos tie bija no koka, pārējos tā bija iedzīvotāju pašu izvēle.
– Pozitīvi arī tas, ka tagad varam siltuma režīmu regulēt katrā dzīvoklī, izvēlēties, cik lielā siltumā katrs grib dzīvot. Maksa gan tiks aprēķināta vidējā, bet arī šāda iespēja samazinās apkures rēķinus, jo ne jau visiem vajag to karstumu. Pēc mājas siltināšanas dzīvokļos ir vienmērīgāka temperatūra, vairs nav tik krasu atšķirību kā kādreiz, kad tā varēja atšķirties pat par sešiem grādiem. Tagad lielākais ir divi grādi, un to ietekmē arī tas, cik bieži telpas tiek vēdinātas. Katrā ziņā iesaku arī citiem nopietni pārdomāt iespējas sakārtot savas mājas. Gan uzlabosies ēkas vizuālais veidols (tai uzreiz būs cits skats), gan samazināsies maksa par siltumu. Katrā ziņā gribētos, lai tādu sakārtotu daudzdzīvokļu māju Barkavā būtu vairāk. Siltinot ēkas, tas taču nav ieguldījums tikai vienam, bet gan daudziem gadiem. Vietējie mūsu māju gan tagad uzskata par bagātniekiem, bet arī tajā dzīvo daudz pensionāru, kuriem nebūt nav tie lielākie ienākumi, – akcentēja Ivars Ikaunieks.
16.10.2020.