Viedokli par koronavīrusa „Covid-19" izraisīto pandēmiju ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē un mācībām, kādas ir gūtas un kam jāpievērš uzmanību arī turpmāk, pauda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja:
„Ar „Covid-19" saslimšanas gadījumiem Latvijā SPKC strādā jau kopš 3. marta, kad tika saņemtas ziņas par pirmo inficēto gadījumu. Tas ir arī laiks pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī. Vērtējot situāciju, kas bija iepriekš un kādi bija ierobežojošie pasākumi, sabiedrības līdzdalība, ievērojot drošības noteikumus, redzam, ka situāciju esam noturējuši. Ir atsevišķas vietas, kur saslimšanas gadījumu ir bijis vairāk, piemēram, sociālās aprūpes centri. Bet, skatoties uz sabiedrību kopumā, saslimstības līkne ir ar lēzenu kāpumu uz augšu. Analizējot stacionāru datus, redzams, ka pacientu, kas tur tika ievietoti, ir salīdzinoši maz. Arī šobrīd redzam, ka skaitlis ir samazinājies un stacionāros ārstējas mazāk par desmit cilvēkiem. Saslimušās personas lielākoties ārstējas mājās, ambulatori, stingrā ģimenes ārstu uzraudzībā. Visbiežāk hronisko slimību saasināšanās gadījumos vai ja vajadzīga papildu medikamentozā vai papildu ārstēšana, bija nepieciešama nogādāšana stacionāros.
Sabiedrībai arī turpmāk ir jāpārdomā sava ikdiena. Jau esam iemācījušies bieži mazgāt rokas, distancēties, ievērojot 2 metrus, un tas saglabāsies arī turpmāk. Laikā, kad saslimstība bija augstāka, esam to apguvuši. Katra nozare savā jomā attiecīgi redz, ko šajā laikā bija iespējams pārplānot, kā organizēt darbu, ko saglabāt turpmāk, piemēram, caur rekomendācijām ieteiktais attālinātais darbs, tāpat pulcēšanās ierobežojumi, darba sapulču organizēšana attālināti. Katrai nozarei, darba kolektīvam, pieaugot saslimstības gadījumiem, tas bija jāizvērtē atšķirīgi, lai ievērotu galvenos pamatprincipus.
Ir ieteikumi, kas jāievēro arī turpmāk, lai nebūtu jauna koronavīrusa uzliesmojuma. Jaunu slimības pacēlumu, protams, nevar izslēgt, bet ir arī jārēķinās, ka „Covid-19" infekcija cirkulēs, kamēr nebūs zāļu vai vakcīnas, kas ir specifiskā ārstēšana pret šo infekcijas saslimšanu. Līdz tam saglabājas galvenie priekšnoteikumi – distancēšanās, rūpīgi un bieži jāmazgā rokas, ja tas nav iespējams, nepieciešama roku dezinfekcija. Ar jebkāda vīrusa pazīmēm netiek apmeklēts darbs, bērni neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādes un skolas. Saglabājas arī virsmu dezinfekcija, un nedrīkst aizmirst dezinficēt lietas, ko visbiežāk izmantojam (piemēram, mobilais telefons, klaviatūra u. c.). Katram jāizvērtē sava ikdiena individuāli.
Epidemiologu darbs saglabājas. SPKC centrs ir izstrādājis papildu rīku – aplikāciju „Apturi Covid". Ja telefonā ir šī aplikācija, ģenerējot kodu, tas var tikt nosūtīts tām viedierīcēm, kas ir bijušas tuvāk par 2 metriem un ilgāk par 15 minūtēm. Tas ir papildu rīks sabiedrības pasargāšanai.
Raugoties uz situāciju, kāda bija valstī, jāsaka, ka sabiedrība ir līdzatbildīga un ir rīkojusies atbildīgi. To var secināt, izvērtējot ierobežojošos pasākumus un analizējot saslimstības datus. Sabiedrība ir ievērojusi noteikumus.
Situācija saistībā ar „Covid-19" tiek vērtēta nepārtraukti, sekojot kopējai situācijai pasaulē un Latvijā, izvērtējot saslimstības rādītājus, attiecīgi skatoties, vai gadījumu skaits pieaug vai samazinās. Tikai tad var lemt par ierobežojumu palielināšanu vai samazināšanu. Šobrīd grūti pateikt, kā situācija risināsies tālāk, bet sabiedrībai jābūt atbildīgai pret notiekošo un jāievēro rekomendācijas. Nav citu līdzekļu, lai šo saslimstību apturētu."
19.06.2020.