Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Reklāmu bukletu problēma — piesārņotas pastkastes

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 28.09.2023.

Reklāmu bukletu problēma — piesārņotas pastkastes
Burtu lielums

Pastkastīte privātmājās vai daudzdzīvokļu ēkās kalpo, lai iedzīvotāji saņemtu abonētos preses izdevumus, vēstuļu korespondenci un nelielus sūtījumus. Tomēr jau vairāku gadu garumā pastkastes tiek piepildītas arī ar dažādiem reklāmu bukletiem.

Par to gan ne visi iedzīvotāji ir apmierināti. Pastkastes tiek piepildītas ar nevajadzīgu informāciju, tās ir pilnas un nereti nav vietas žurnāliem, avīzēm vai vēstulēm.
Jau ilgāku laiku iedzīvotājiem ir iespēja uz pastkastītes uzlīmēt uzlīmi, kas vēsta, ka šajā kastītē dažādas reklāmas ievietot aizliegts. Diemžēl ne visi reklāmu izplatītāji to ievēro, par to lielu neapmierinātību pauž iedzīvotāji.
Nupat saņēmām vēstuli no Madonas iedzīvotāja Sanda, kurš raksta: "Atsaucoties uz savu un citu Madonas novada iedzīvotāju pieredzi, vēlos paust izteiktu nepatiku pret neadresētas reklāmas ievietošanu pastkastē, neraugoties uz zīmīti, kurā lūdz to nedarīt. Tās absolūtā vairākumā ir veikala "Maxima" reklāmas, šad tad arī no "Mājai un dārzam" un "Euroaptiekas". Noskaidrojot informāciju Madonas pastā, šīs reklāmas piegādā kāda privāta kompānija, ne "Latvijas Pasts". Manā gadījumā stāsts ir par Rūpniecības ielu Madonā. Problēma ir tajā, ka pat ne pārāk ilgas prombūtnes laikā tiek piebāzta pilna pastkaste, kur kādreiz var pazust arī kādas ļoti svarīgas vēstules. Tas arī var būt signāls zagļiem, ka dzīvoklis varbūt nav tik bieži apdzīvots. Kā arī tiek pasārņota vide, par kuru taču iepriekš minētās kompānijas vismaz publiskā telpā tā iestājas! Tad, lai tās reklāmas kaut uzreiz ievieto makulatūras miskastē, firma izpilda reklāmas piegādes mērķi un nepiesārņo pastkasti. Lūdzu novērst šo neglīto ieradumu ievietot reklāmas, neraugoties uz aicinājuma uzrakstu to vairāk nedarīt!
Sazinoties ar VAS "Latvijas pasts" Vidzemes reģiona vadītāju Gunitu Tomsoni, noskaidrojām: – Pārtikas veikalu un citus šāda veida izdevumus "Latvijas Pasts" nepiegādā. Mūsu pastnieki ir instruēti, ka pastkastēs, uz kurām ir informatīva uzlīme par reklāmu neievietošanu, reklāmas arī netiek ievietotas. Izņēmums ir novadu vēstis, kas tiek ievietotas neatkarīgi no uzlīmes. Tomēr šie izdevumi nav reklāma, bet gan informatīvie izdevumi. Reklāmas pastkastītēs patiešām nevajadzētu ievietot.
Atbildi par situāciju, ka pastkastēs tiek ievietotas reklāmas, sniedza arī SIA "Euroaptieka" mārketinga projektu vadītāja Līga Grauze: – Sadarbībā ar avīzes izplatītājiem respektējam pastkastes, kur ir uzlīmes/uzraksti ar vēlmi nesaņemt reklāmu. Kā arī respektējam māju apsaimniekotājus, ja ir bijis lūgums reklāmu nepiegādāt. Parasti arī pastniekam nav motivācijas reklāmu iemest šādā pastkastē, tomēr reizēm tā mēdz gadīties, jo pastnieks dara monotonu darbu un reklāma tiek iemesta vienkārši nejauši; kāpņu telpas ir tumšas un šī uzlīme/uzraksts netiek pamanīts; nereti šādās pastkastēs reklāmu iemet kaimiņš, kā arī uzraksts uz pastkastes ir grūti pamanāms.
Mēs būtu ļoti pateicīgi, ja šādās situācijās iedzīvotāji varētu pateikt precīzāku adresi. Tādā gadījumā problēmu varētu risināt efektīgāk. Šobrīd esam sazinājušies ar Madonas pastniekiem un lūguši pievērst papildu uzmanību pastkastēm. Paldies iedzīvotājam par iniciatīvu – arī mēs vēlamies, lai šīs reklāmas veids būtu maksimāli efektīvs un neradītu liekas neērtības.

Vāc parakstus par iespēju atteikties no reklāmas
Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss" sākta parakstu vākšana par iespēju atteikties no reklāmas materiāliem pastkastītēs. Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Arkādijs Dementjevs. Viņš vēlas panākt iespēju atteikties no mazumtirdzniecības kompāniju drukātās reklāmas (bukletiem, katalogiem, akcijas preču lapām u. c.) pastkastītēs.
"Katru nedēļu atveram savu pastkasti un atrodam milzīgu kaudzi mums nevajadzīgu drukāto reklāmu. To ir tik daudz, ka ir risks šai drazā nepamanīt kādu tiešām svarīgu vēstuli un izmest to atkritumos kopā ar visu pārējo," situāciju raksturo idejas autors.
Iniciatīvā pausts aicinājums noteikt par pienākumu Latvijas lielākajiem mazumtirgotājiem, piemēram, "LidI", "Maxima", "Rimi", "Mego", "Ksenukai", bet ne tikai, savās tīmekļa vietnēs pievienot funkcionalitāti, kas ļauj klientiem konkrētās adresēs atteikties no drukātiem reklāmas materiāliem. Tālākais būtu jau mazumtirgotāju un tos apkalpojošo reklāmas kompāniju un darbinieku ziņā, kā izsekot, kuru adrešu pastkastītēs reklāmas materiālus mest ir aizliegts.
A. Dementjevs arī rosina paredzēt, ka, ja tas netiks ievērots, tad līdz ar jauno regulējumu klientam būtu pamatojums vērsties ar sūdzību, piemēram, Patērētāju tiesību aizsardzības centrā.
No šāda regulējuma ieguvēji būs iedzīvotāji, kuriem ir apnicis nemitīgi saņemt nekam nederīgu drukātu materiālu blāķi, uzskata iniciatīvas autors, vēršot uzmanību uz šāda apjoma materiālu negatīvu ietekmi uz vidi.

29.09.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px