Aizvadītajā piektdienā, 20. septembrī, reģionālajā vizītē Madonā viesojās zemkopības ministrs Armands Krauze, iepazīstinot ar aktualitātēm nozarē un galvenajām prioritātēm nākamajam gadam. Reģionālo semināru organizēja Zemkopības ministrija sadarbībā ar Valsts Kopējās lauksaimniecības politikas tīklu.
Semināru "Par aktualitātēm nozarē un Latvijas kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģiskā plāna ieviešanu" apmeklēja zemnieki ne tikai no Madonas un Varakļānu novada, bet arī tuvākiem un tālākiem kaimiņu reģioniem, gūstot nozīmīgu informāciju lauksaimniecības un zemkopības attīstībā, kā arī saņemot atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem. Reģionālo vizīti Madonas novadā zemkopības ministrs Armands Krauze noslēdza ar bioloģiskās zemnieku saimniecības "Kalna Rubeņi" apmeklējumu.
Madonas novada pašvaldības priekšsēdētājs Agris Lungevičs, atklājot semināru, pauda pateicību ikvienam, ka atrada iespēju būt klāt ministra vizītes laikā.
– Lielā mērā tieši zemnieki, uzņēmēji, lauksaimnieki ir tie, kuri veido reģionu ārpus pilsētas. Prieks skatīties un ir jāpateicas ikvienam par vides veidošanu un personisko attīstību. Liels paldies ministra kungam par ierašanos reģionālajā vizītē Madonas novadā, un redzu patiesi lielu ieinteresētību ministrijas pārstāvjiem, organizējot šo semināru. Nepārstāvot šo nozari pārāk dziļi, bet vairāk skatoties no malas, ir sajūta, ka lauksaimnieku un zemnieku ikdiena ir izaicinājumiem pilna. Šajā nozarē arvien vairāk ienāk jaunas zināšanas un nepieciešamās prasmes. Apbrīnoju ikvienu – kā spēj to visu aprobēt, iemācīties, sekot līdzi laikam, būt moderni un izmantot šīs iespējas. Šādi semināri ir vērtīgi, lai uzzinātu, kas jauns nozarē, kas sagaidāms, kādas iespējas un atbalsts pieejams, – uzsvēra Agris Lungevičs.
Zemkopības ministrs Armands Krauze iezīmēja aktualitātes, kas nozīmīgas zemniekiem, un kas sagaidāms turpmāk nozarē.
– Manuprāt, aktuālākais jautājums ir par budžetu, kas valdībā ir pieņemts un tiek virzīts tālāk. Ministrijas to gatavo jau detalizētāk, – iezīmēja zemkopības ministrs Armands Krauze. – Lauksaimniekiem ir labas ziņas, jo atbalsts nav samazināts. Ja sākotnēji mēs par to bažījāmies, tad šobrīd lauksaimniekiem esam saglabājuši valsts atbalsta maksājumus tādā pašā apmērā kā pagājušajā gadā. Tiek saglabāts 12 % PVN nodoklis augļiem un dārzeņiem. Valsts atbalsts, kas ir tuvu 59 miljoniem eiro, ietver daudz būtisku lietu, piemēram, apdrošināšana, kredītprocentu dzēšana, atbalsts lopkopībai u. c. Tā ir ļoti nepieciešama nauda, jo šajos apstākļos ir reģioni, kuros saimniecības saskaras ar ieņēmumu grūtībām, un šādi ir iespējams sniegt atbalstu. Latvija ir dažāda, un klimatiskie apstākļi arī. Palīdzība zemniekiem ir nepieciešama, un jāturpina tā sniegt. Runājot par kredītprocentu dzēšanu, šis atbalsts saglabāsies un līdzekļu pietiek. Šobrīd valdība ir panākusi de minimis atbalstu. Tā kā pašlaik Eiropā mainās komisija, vēl nevar apstiprināt izmaiņas regulās, bet tās tiks apstiprinātas šī gada izskaņā vai nākamā gada sākumā. Turpinot par lietām, ko esam paveikuši, manuprāt, ļoti pozitīvi, ka veikalos produktiem tiek norādīta izcelsmes valsts. Tas, manuprāt, palīdzēs Latvijas produktiem. Tas ir ļoti labi no patērētāju informētības viedokļa, jo dodam iespēju izvēlēties, netiekot maldinātam. Līdz minimumam ir samazināta nepieciešamo datu ievade. Aktīvs darbs norit nepārtraukti, jo ir ļoti daudz jautājumu, kas jāatrisina, domājot par mūsu zemniekiem un lauksaimniekiem.
Seminārā skaidrojumus par aktualitātēm sniedza un uz jautājumiem atbildēja Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra, Valsts augu aizsardzības dienesta un citu par lauksaimniecību atbildīgo iestāžu eksperti.
Par aktuālo tiešajos maksājumos, iepriekšējā gada pieredzi un izmaiņām nosacījumos stāstīja Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktors Zigmārs Ķikāns un LAD direktora vietnieks Andris Grundulis. Par investīciju atbalsta pasākumiem kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģiskā plāna ietvaros, par aktualitātēm saistībā ar valsts atbalsta pasākumiem, riska pārvaldības attīstību un nozīmi lauksaimniecībā iezīmēja Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta direktore Liene Jansone un LAD direktora vietnieka p. i. Iveta Oša.
Jautājumu un aktualitāšu bija daudz. Ikviens guva sev vērtīgu un noderīgu informāciju. Visas prezentācijas no semināra būs pieejamas Valsts Lauku tīklu mājaslapā www.laukutikls.lv, lai arī tie, kuriem nebija iespēja pievienoties seminārā, varētu uzzināt, par kādām aktualitātēm tika runāts un kas sagaidāms nākotnē.
24.09.2024.