Šogad 20. janvārī, kas ir 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres 31. gadadiena, Sarkaņu pagastā Biksēres centrā pie multifunkcionālā centra "Logs" tika iedegts atmiņu ugunskurs.
Toreiz, 1991. gadā, no agrofirmas "Sarkaņi" uz barikādēm Rīgā tika norīkoti vairāki autobusi. Cik cilvēku īsti piedalījās 1991. gada janvāra barikādēs, precīzu skaitu ne toreiz, ne tagad neviens nenosauks. Tiesa, ir apkopota informācija par barikāžu dalībniekiem, kas devās organizēti no Sarkaņu pagasta, tāpēc viņu vārdi ir saglabājušies sarakstos. Arī šoreiz varēja iepazīties ar Sarkaņu pagasta barikāžu aizstāvju vārdiem (33), kaut bija vairāk, jo pieci jau ir aizsaukti mūžībā.
Sarkaņu pagasta tautas nama "Kalnagravas" vadītāja Valda Kļaviņa par ieceri iekurt atmiņu ugunskuru sacīja: – Šobrīd, kad "Covid-19" ierobežo pulcēšanos un pasākumu rīkošanu, ugunskurs ārā ir gluži simbolisks. Nav jau apaļa barikāžu atceres jubileja. Informācija pie cilvēkiem nonāk tikai pārsvarā caur sociālajiem tīkliem. Mēs arī īpaši neaicinājām, kaut gribētos, lai pie ugunskura sanāktu vairāk bijušo barikāžu cīnītāju, taču tas šobrīd ir slidens variants – jāievēro epidemioloģiskās drošības nosacījumi.
Arī "Stars" aicināja sanākušos padalīties atmiņās, ko katram nozīmēja barikāžu laiks.
Starp tiem, kas saņēma valsts apbalvojumu – barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi -, ir arī Edis Trops. – Tas bija īpašs laiks, un tikai pēc gadiem mēs īsti novērtējam barikāžu nozīmīgumu. Tolaik strādāju par šoferi, un tad, kad organizēja braucienu no Sarkaņiem uz Rīgu, daudz nedomāju, pieteicos un braucu. Bija vērts braukt, jo kas zina, kur mēs būtu, vai vispār būtu, ja neizcīnītu brīvību. Taču par to laiku salīdzinājumā ar šodienu pārdomas ir. Tolaik bijām vienoti, tagad – šķeļamies. Katrs, kas bija uz barikādēm, novērtē vienotību, kas valdīja tolaik. Vai šodien mēs varētu vēl būt tikpat vienoti, nezinu, – domās dalījās barikāžu dalībnieks Edis Trops.
Toreiz Rīgā uz barikādēm devās arī Didzis Akmentiņš, kas arī labprāt atgriezās to dienu vēsturē: – Tas bija trauksmains laiks. Braucām gan ar cerību, gan ar visādām domām un neziņu, kā būs, kā notikumi varētu izvērsties. Visi toreiz bijām jauni, mājās gaidīja mazi bērni, kas neatceras to laiku, kad aizstāvējām savas tiesības uz brīvību, dežurējot uz barikādēm. Viss atrisinājās tā, ka labāk nemaz nevarētu vēlēties.
– Arī tā tautas saliedētība, kāda bija toreiz, nezin vai šajos laikos vēl būtu iespējama. Toreiz viss bija tā – plecs pie pleca. Tagad viss ir nedaudz ar plīvuru apaudzis, bet sirds atceras. Kad ir barikāžu atceres dienas, ir kāda iespēja satikties pie ugunskura, cenšos atnākt. Ir ko pārdomāt gan par to laiku, gan par šo laiku, kad nedrīkstam pulcēties kovida dēļ, – domās dalās Didzis Akmentiņš.
Uzrunāju arī Andri Trečaku, kas toreiz koordinēja Sarkaņu pagasta neatkarības aizstāvju braucienus uz galvaspilsētu. Viņš atklāja: – Toreiz biju Sarkaņu pagasta priekšnieks un organizēju braucienus. Vajadzēja tikai padot ziņu, uzreiz cilvēki nāca un pieteicās. Pagastvečiem bija jāpaliek uz vietas – ja nu kas notiek, lai ir, ar ko sazināties. Agrofirma "Sarkaņi" deva transportu, un veidoju dalībnieku sarakstus, kuri brauca uz Rīgu. Labi, ka biju sarakstus saglabājis, vēlāk šos cilvēkus apbalvoja ar mūsu valsts apbalvojumu – 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi. Tiesa, brauca arī vēl citi, individuāli, un tāpēc arī nav tādas pilnīgas informācijas.
Jautāts, vai par barikāžu laiku pirms 31 gada ir daudz fotogrāfiju, Andris Trečaks sacīja: – Bilžu ir maz, man ir kādas divas vai trīs fotogrāfijas. Aptaujāju visus dalībniekus, kas bija Rīgā uz barikādēm, nevienam nav, jo tolaik jau mobilo telefonu ar kamerām nebija. Labi, ka Žanis Bezmers safotografēja. Pāris fotogrāfiju, kas ir, esmu ievietojis Sarkaņu pagasta grāmatas lappusēs.
– Es togad piedzimu, – sacīja uzrunātā Sarkaņu pagasta multifunkcionālā centra "Logs" vadītāja Aiga Dzene, kas labprāt iesaistījās sarunā. – Mans dzimšanas gads, izrādās, ir vēsturiski svarīgs, un notikums – brīvības cīņa uz barikādēm – nekad netiks aizmirsts. Liela pateicība tai paaudzei par to, ka mēs ar saviem bērniem varam dzīvot brīvā un neatkarīgā valstī.
Atmiņas par barikāžu laiku varēja uzklausīt sarkaniešu, barikāžu dalībnieku, stāstos. Tie ir ievietoti arī Sarkaņu pagasta tautas nama "Kalnagravas" un informatīvā izdevuma "Sarkaņu Ziņas" Facebook profilā.
25.01.2022.