Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Protesta brauciens “Sadzirdi demokrātiju”

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 07.06.2021.

Protesta brauciens “Sadzirdi demokrātiju”
Burtu lielums

Pirms gada, īsu mirkli pirms Saeima 3. lasījumā turpināja skatīt Administratīvi teritoriālās reformas likumprojektu, varakļānieši organizēja protesta braucienu, tādējādi aicinot Saeimas deputātus respektēt iedzīvotāju gribu pievienoties Madonas novadam.

Šāgada 28. maijā Satversmes tiesa vienā no lietām par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu atzina Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei. Varakļāniešu vidū valdīja liels prieks par uzvaru, ka varakļāniešu izteiktā griba būt Madonas novadā ir ņemta vērā. Tomēr, izskatot priekšlikumus grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, Saeimas sēdē klātesošo deputātu vairākums, ignorējot Satversmes tiesas spriedumu, atbalstīja Varakļānu iekļaušanu Rēzeknes novadā. Varakļānieši par šādu Saeimas rīcību bija neizpratnē, un 1. jūnija pusdienlaikā iedzīvotāji devās protesta braucienā „Sadzirdi demokrātiju". Pa Varakļānu ielām taurējot pārvietojās aptuveni simt transportlīdzekļu. Par šo akciju nepilnu stundu pirms tās sākuma preses konferencē informēja Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs, savukārt sociālajos tīklos paziņoja Viktors Vilkaušs, kas jau aizvadītajā gadā aicināja iedzīvotājus paust savu nostāju vienotā braucienā.
– Pēdējo dienu notikumi par un ap Varakļāniem liecina tikai vienu – kāds vai kādi ir stūrgalvīgi un ietiepīgi personāži. Ietiepušies uz sev vēlamā rezultāta panākšanu, pat apejot Satversmes tiesas spriedumu, kurā atzīts, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam ir Satversmei neatbilstoša, jo likumdevējs ir rīkojies patvaļīgi, tātad nelikumīgi, –
norādīja Viktors Vilkaušs. – Ņemot vērā, ka šie stūrgalvīgie un ietiepīgie tautas varas pārstāvji nepārstāv ne Varakļānu novada iedzīvotāju intereses, ne viedokli un, lai neizlidotu no Saeimas ar tās iespējamo atlaišanu, manā skatījumā, izdarīja jaunu pārkāpumu –
izveidoja patstāvīgu Varakļānu novadu, kas neatbilst ne ATR likuma kritērijiem, ne arī mērķiem. Iemesls iespējamam jaunam Satversmes pārkāpumam pavisam vienkāršs – nepieļaut konstitucionālo krīzi, nepieļaut neatgriezenisku Madonas un Varakļānu novada apvienošanu, kā arī iegūt zināmu laiku, lai izdomātu shēmu, kā apiet Satversmes tiesas nelabvēlīgo spriedumu, kurš neļauj Varakļānus iekļaut Rēzeknes novadā.
Arī Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs sacīja, ka Saeimas rīcība ir pilnīga demokrātijas ignorēšana.
– Satversmes tiesai tika sagatavots ļoti nopietns pieteikums, kas prasīja lielus resursus. 28. maijs Varakļānos tika svinēts kā demokrātijas diena, jo mēs tikām uzklausīti. Tomēr šobrīd izskatās, ka valsts politika nevēlas atzīt likumdošanu un ir notikušas prettiesiskas darbības. Arī šis pagaidu lēmums nav atbilstošs administratīvi teritoriālās reformas mērķiem un uzdevumiem. Pašlaik notiekošais ir tiešs demokrātijas pārkāpums, – uzsvēra Māris Justs.
1. jūnija pēcpusdienā Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija atbalstīja priekšlikumu likuma grozījumiem, kas paredz Varakļānu novada kā atsevišķas pašvaldības saglabāšanu.
– Fakts, ka vēlēšanas Madonas novadā norisinājās un potenciālais likumā plānotais Rēzeknes novads sašķelts divos novados, liecina tikai par vienu – beigsies atliktās pašvaldību vēlēšanas šajos novados, formāli ATR būs pabeigta, un šis posms būs noslēdzies. Pēc tam NA, JKP un S visdrīzāk valdībā nomainīs vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru ar „savējo". Tiks izsludināta jauna ATR ar pilnīgi citādiem kritērijiem un mērķiem, kas būs pieskaņoti Varakļānu novada iekļaušanai Rēzeknes novadā. Patīk mums vai nepatīk, bet grupa latgaliešu būs ar negodīgām shēmām un viltībām panākusi to, ka Varakļāni nākamo reformēšanu nepārdzīvos ar sev labvēlīgu rezultātu. Tiks ignorēts jebkurš ekonomiskais pamatojums, ignorēta jebkura esošā sadarbība, tāpat arī Varakļānu novada plānotās sabiedriskās apspriešanas rezultāti, iespējamā atkārtotā nobalsošana, jebkura protesta akcija, jebkas. Pat tas, ja 96% varakļāniešu aizbarikādēs Saeimu kā protestu pret tiesisko nihilismu, kas valda esošās Saeimas vairākumā, – viedokli pauda Viktors Vilkaušs. – Esmu ļoti dziļi vīlies tajā, ka ar šīm dienām valstī ir beigusies demokrātija, kad mūsu pašu ievēlētie tautas pārstāvji nostājas pret tevi, pret savu tautu un rīkojas tikai sev vien zināmās interesēs, pat ja tiesas spriedums ir nelabvēlīgs. Te nav runa par kaut kādu viņu tālredzību vai mūsu tuvredzību (kā viņi paši sevi attaisno) mūsu novada, mūsu Varakļānu kopienas attīstībā. Te ir tikai spītīga varaskāru tautas pārstāvju spēlēšanās ar dzīvu cilvēku pagātni, tagadni un viņu nākotni. Un pats galvenais, viņi spēlējas ne jau ar saviem likteņiem, bet svešiem. Es ļoti ceru, ka Varakļānu novads un tā jaunā vadība pēc šāgada 11. septembra spēs sevi aizsargāt pret šiem Saeimas uzbrukumiem un netiks pieļauta Varakļānu pakļaušana ar varu, tos iekļaujot atkārtoti Rēzeknes novadā.

08.06.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px