Par godu Latvijas 105. dzimšanas dienai rīt, 18. novembrī, notiks Saeimas svinīgā sēde, kurā pirmo reizi uzrunu teiks Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa. Saeima 20. septembrī par 14. Saeimas priekšsēdētāju ievēlēja Daigu Mieriņu. Īsajā laika periodā paveikts ir daudz, aizvadītas neskaitāmas Saeimas sēdes, lemts par dažādiem likumprojektiem, norisinājušās arī ārvalstu vizītes.
Lāčplēša dienā, godinot mūsu dzimtenes sargus un apliecinot cieņu Latvijas brīvības cīņās kritušajiem varoņiem, Saeimas priekšsēdētāja, Prezidijs un deputāti, piedalījās ekumeniskajā dievkalpojumā Rīgas Doma baznīcā un vainagu nolikšanas ceremonijā Rīgas Brāļu kapos.
Saspringtajā ikdienas darbā Saeimā priekšsēdētāja ir radusi iespēju un piedāvā nebijušu novitāti. Lai meklētu atbildes uz jautājumu, kā stiprināt reģionālos medijus – būtisku informācijas kanālu ikdienas saziņā ar iedzīvotājiem, kā arī pārrunātu Saeimas un reģionālo mediju dialoga pilnveidošanas iespējas, Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa 10. novembrī uz tikšanos parlamentā bija aicinājusi reģionālo mediju pārstāvjus.
Daiga Mieriņa uzsvēra reģionālo mediju lomu, atspoguļojot ārpus galvaspilsētas dzīvojošajiem cilvēkiem aktuālo informāciju, savukārt klātesošie akcentēja, ka reģionālie mediji ir būtiskākais informācijas avots reģionos un tie spēj sasniegt arī tos cilvēkus, kuri sociālos tīklus neizmanto. Sarunā tika pārrunāts arī mediju finansēšanas jautājums, informācijas pieejamība, kā arī birokrātiskie šķēršļi ceļā uz digitālo transformāciju.
Saeimas priekšsēdētāja un reģionālo mediju pārstāvji vienojās šādas tikšanās rīkot reizi ceturksnī.
– Tā kā es pati nāku no reģionu vides, ļoti labi zinu, cik svarīgi ir informāciju, kas ir mūsu rīcībā, nodot tālāk. Nodot to tādā veidā, lai tā būtu saprotama, lai cilvēki gribētu to lasīt. Lai cilvēki saprastu, ka par viņiem rūpējas un domā, ka kāds runā par lietām, kuras viņiem ir svarīgas. Jūs esat vieni no tiem, kas tieši to arī dara, – tie, kas mūsu rīcībā esošo informāciju spējat nodot cilvēkiem, – uzrunājot mediju pārstāvjus, sacīja Saeimas priekšsēdētāja. – Stājoties amatā, viena no manām prioritātēm bija tikšanos organizēšana gan ar nevalstiskajām organizācijām, pilsonisko aliansi, gan reģionālajiem medijiem un citiem. Tikai kopā mēs varam paveikt daudz, runājot, diskutējot par visu, tostarp arī par ne tik patīkamām lietām, nebaidīties no tā visa.
Lai gan tikšanās laikā vairāk tika pārrunāta reģionālo mediju turpmākā darbība, daudz tika spriests par informācijas pieejamību un nodošanu tālāk sabiedrībai. Žurnālisti uzsvēra, ka svarīgi, lai ir pieejama informācija par algām, amatpersonu deklarācijām, arī komercnoslēpumu un apakšlīgumiem. Vairāku reģionālo mediju pārstāvji iezīmēja, ka liela problēma ir ar informācijas pieejamību tieši no Valsts policijas puses. Tā ir krasi pasliktinājusies, īpaši pēc reorganizācijas. Šobrīd gan medijos, gan sabiedrībā ir radies iespaids, ka lielākais noziedzības pieaugums ir velosipēdisti alkohola reibumā, jo tā ir vienīgā informācija, ko saņem mediji, lai gan zina, ka notiek gan avārijas, gan citi noziegumi. Reģionālo mediju asociācija 22. novembrī pieteikusi tikšanos ar Valsts policijas pārstāvjiem, lai risinātu jautājumu par informācijas pieejamību, uzsverot, ka tieši informācijas trūkums pasliktina iekšējo drošību.
Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi, kas skar finansējumu un atbalstu reģionālajiem medijiem. Tomēr lielāka vērība tika vērsta un Saeimas priekšsēdētāja lūgta pievērst uzmanību jautājumam, kas attiecas uz mediju transformēšanu. Mediji ir gatavi to darīt, piedāvājot iespēju laikrakstu lasīt mobilajā versijā, bet tās ir milzīgas izmaksas. Lai varētu īstenot projektu, jāpievieno digitālā ceļa karte. Jebkuram uzņēmumam, kurš vēlas saņemt Atveseļošanās fonda naudas, jāiziet cauri digitalizācijas centriem.
Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa sarunas izskaņā solīja rast risinājumu jautājumiem, kas ir nozīmīgi reģionālajiem medijiem, sakārtot informācijas nodošanu no Saeimas iedzīvotājiem, atkārtoti uzsverot, ka reģionālie mediji ir ļoti nozīmīgi sabiedrībai.
17.11.2023.