Aizvadītās nedēļas nogalē, no 16. līdz 18. septembrim, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā norisinājās Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību „Namejs 2022" rudens posms, lai pārbaudītu un pilnveidotu 2. Vidzemes brigādes vienību gatavību veikt uzdevumus hibrīdapdraudējuma gadījumā.
Militāro mācību laikā Vidzemes brigādes bataljoni savās atbildības teritorijās veica dažādus mācību scenārijā noteiktos uzdevumus. Mācību aktivitātes norisinājās gan pilsētvidē, gan mežos. Vingrinājuma laikā tika pārbaudīta arī Zemessardzes 26. kājnieku bataljona spēja veikt aizsardzības uzdevumus hibrīdapdraudējuma gadījumā, tāpēc 17. un 18. septembrī Madonas novada Lazdonas un Praulienas pagastā bataljona karavīri un zemessargi veica patrulēšanu, ierīkoja slēpņus un novērošanas posteņus, trenējās apsargāt objektus, kā arī veica citus mācību scenārijā noteiktos uzdevumus. Savukārt Lazdonas pamatskolā tika ierīkots mobilais cietušo aprūpes punkts, uz kuru nogādāja cietušo karavīru lomu spēlētājus.
Zemessardzes 26. kājnieku bataljona komandieris Vladimirs Bistrovs norāda: – Militārās mācības „Namejs" varam uzskatīt par karavīru, zemessargu, vienību un apakšvienību apmācību kulmināciju, kas notiek gada griezumā. Gatavojoties šim vingrinājumam, viens no mērķiem bija ne tikai nostiprināt bataljona personāla gatavību valsts sardzei, bet arī parādīt to sabiedrībai, ko, manuprāt, mēs veiksmīgi izpildījām. Kā jau iepriekš bija minēts, viens no mūsu 26. kājnieku bataljona uzdevumiem bija spēja veikt objektu aizsardzības uzdevumus hibrīdapdraudējuma gadījumā. Vietai bija jāatbilst noteiktiem kritērijiem, lai spētu šos uzdevumus realizēt maksimāli tuvu īstenībai un tai pašā laikā netraucētu iedzīvotāju ikdienai. Ar šīm mācībām apmācību process neapstājas, tas turpinās, pilnveidojas un attīstās, jo tiek plānotas jau nākamās mācības ar jauniem uzdevumiem, mērķiem un, kas man būtu svarīgi, arī ar jauniem zemessargiem mūsu rindās.
Stiprinot civilmilitāro sadarbību, militārajās mācībās piedalījās arī civilie partneri no sadarbības organizācijām, tādējādi turpinot attīstīt visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā.
Klātienē mācību procesu vēroja „Sadales tīkla", „Baltic Block" pārstāvji. Ieradās Praulienas pagasta pārvaldes vadītāja Ilona Zalāne, Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētāja Līga Šerna, Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis. Tāpat notikumus Praulienas pagasta teritorijā vēroja Madonas novada domes pārstāvji, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa priekšnieks Gundars Trops un kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Inga Randare, kā arī laikraksta „Stars" pārstāvji.
– Turpinot ilggadējo tradīciju, bija prieks pieaicināt jaunus sadarbības partnerus un iepazīstināt viņus ar zemessardzes dzīvi tās visā pilnībā. Pēc manām domām, šis vingrinājums ir vispiemērotākais atainojums viesiem turpmākam kopīgam darbam un ilgtermiņa sadarbībai, kas tikai stiprinās mūsu kopējo mērķi – valsts aizsardzību, – uzsver komandieris Vladimirs Bistrovs.
Militāro mācību „Namejs 2022" laikā 18. septembrī norisinājās arī vingrinājums „AUSMA", kurā tika trenēta Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas spēja sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu organizēt un koordinēt cietušo evakuāciju uz civilajām ārstniecības iestādēm bruņota konflikta gadījumā. Izspēles laikā Medicīnas rotas karavīri-glābēji cietušo karavīru lomu spēlētājus nodeva Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, kas tos nogādāja Vidzemes medicīnas iestādēs: Cēsu, Ogres, Vidzemes, Alūksnes un Madonas slimnīcā.
Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētāja Līga Šerna pastāsta par veiksmīgo sadarbību un notikumiem, kas svētdien risinājās slimnīcā: – Par mācībām cilvēki bija informēti un izturējās ļoti nopietni un atbildīgi. Caur mācībām tika izspēlēts reālais scenārijs, kas var notikt. Pēc mācībām galvenā atziņa ir, ka slimnīca ir gatava šādām situācijām, darbinieki spēj mobilizēties un ir gatavi nākt palīgā jebkurā situācijā. Otra atziņa – piedaloties Zemessardzes mācībās, vēlējāmies notestēt, kā slimnīcā darbojas mūsu katastrofu medicīnas plāns. Konstatējām, ka plānā ir vairākas nepilnības, kas ir jākoriģē. Tā ir ļoti pozitīva mācība, jo nepilnības sakārtosim, lai būtu gatavi jebkuram scenārijam. Protams, vēlamies, lai šādas situācijas dzīvē nebūtu, tomēr jābūt gataviem jebkādam scenārijam. Paldies manai komandai, kas nospēlēja profesionāli. Mācību laikā piedalījās arī vairāki novērotāji, šobrīd gaidām secinājumus. Būs diskusija, kurā izrunāsim, kā viss norisinājās, kā mūsu darbs izskatījās no malas, ņemsim vērā ieteikumus. Testējot šo katastrofu medicīnas plānu, iedarbinājām mūsu civilās aizsardzības komisiju, kas nostrādāja ļoti labi, un visi tika brīdināti un bija gatavībā. Šādas mācības ir ļoti vērtīgas, lai redzētu, kas mums ir jāpilnveido. Mācības visos līmeņos ir nozīmīgas un vērtīgas. Noteikti šādas mācības būtu jāatkārto. Vispirms jānovērš pašreizējās nepilnības, jāizvērš diskusijas, kas būtu jāuzlabo, jāpilnveido, lai pēc kāda laika atkal var redzēt, kā strādā algoritms.
21.09.2022.