Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Pievērsiet uzmanību bīstamajiem kokiem!

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 31.10.2022.

Pievērsiet uzmanību bīstamajiem kokiem!
Burtu lielums

Madonietis Guntis Johansons iegriezās "Stara" redakcijā, lai mudinātu pievērst uzmanību drošībai – izrādās, mūsu Madonā ir bīstami koki, kuru lūstošie zari var būt apdraudējums veselībai, pat dzīvībai.

Nesen pastaigas laikā kā nepatīkamu un pēkšņu pārsteigumu viņš uz sava pleca izjutis, kādas sāpes var nodarīt viena lūstoša un iespaidīga bērza zara kritiens.
– Devos rudenīgā pastaigā pa Parka ielas kalna takām. Staigājot netālu no ūdenstorņa, pēkšņi sajutu lapu švīkstoņu un skaņu, kāda ir, kad tēš skaidas. Viss notika zibenīgi – man uzkrita paprāvs lūstoša bērza zars. Pamatīgs bomis! Mirklī vēl paspēju paspert soli atpakaļ, un zars trāpīja pa plecu. Sāpīgi, bet ciešami, jo iztēlojos, kas varēja notikt – varēju palikt arī uz vietas gulošs. Kādreiz dzīvojām Biržu ielā, un es te zinu katru kvadrātmetru. Kopš esmu atgriezies dzimtajā pusē, Madonā, bieži eju staigāt – pa Parka kalnu, graviņu, – stāstīja Guntis Johansons.
Turpinājumā viņš piebilda: – No Skolas ielas un Biržu ielas krustojuma iet taciņa pa parku, kur aug bērzi. Līkumā pretim ūdenstornim jau ievēroju, ka bērzam, kam ir divas galotnes, viena bija aizlūzusi un karājās gaisā. Tādu koku, kam kāds zars ir nokaltis, aizlūzis, kas ir apmēram tāda izmēra, kāds man uzkrita virsū, var ieraudzīt. Tagad bieži skatos uz koku vainagiem. Vēl augustā graviņā zāģēja kritušos kokus, un tas ir labi. Taču kādam atbildīgajam dienestam vajadzētu apsekot kokus regulāri, lai ievērotu bīstamos un tos nozāģētu.

Neesmu tas, kam patīk "mētāties ar akmeņiem", strīdēties un kasīties, kurš tagad ir vainīgs, kāpēc nekontrolē pastaigu celiņus, drošību. Protams, varēju kā ārzemēs – ar ārsta zīmi un liecinieka redzējumu (tāds bija) pierādīt, ka esmu cietējs, sūdzēties tiesā, meklēt atbildīgos, prasīt kompensāciju, jo kāds nav bīstamos kokus apsekojis, nav laikus devis darbu arboristam. Lielā mērā arī tas ir mūsu nabadzības dēļ, jo arborista pakalpojumi nav lēti. Man nav arī nekādu ilūziju, vai manā (ne)gadījumā izdotos sāpju naudu saņemt. Galu galā esmu palicis dzīvs.
Taču gribu atgādināt, ka mēs pārsvarā atceramies tiesības, bet esam aizmirsuši par pienākumiem.
Sazinājos ar Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas vadītāju Gitu Lutci, kas rosināja iedzīvotājus par bīstamajiem kokiem un to aizlūzušajiem zariem laikus ziņot: – Lūdzu, informējiet mūs par visiem bīstamajiem kokiem. Zvaniet uz īpašumu uzturēšanas nodaļu, ja pamanāt ko acīmredzami bīstamu – tad, kad ir iespējams novērst kādu nelaimi. Arī Parka kalna bērzus apsekosim. Ja nepieciešams, izmantosim arborista pakalpojumus.

1.11.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px