Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Pašizolācija – obligāta prasība

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 23.03.2020.

Burtu lielums

Šobrīd plaši tiek runāts par to, ka visiem, kuri atgriežas no ārvalstīm, obligāti jāievēro 14 dienu pašizolācija. Tā jāievēro arī viņu kontaktpersonām. Diemžēl ne visi ir tik apzinīgi un to ievēro.

Nereti sabiedrībā izskan bažas, ka šie cilvēki rīkojas pret likumu, pārkāpj to, jo, ja ir noteikta pašizolācija, tā stingri jāievēro.
Kas ir pašizolācija, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja: – Personai, kura atgriežas no „Covid-19" infekcijas skartās teritorijas, 14 dienas pēc atgriešanās ir jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā. Tā ir kā mājas karantīna. Šo divu nedēļu laikā personai ir jāseko līdzi savai veselībai un jāseko, vai nav kādas izmaiņas. Ir jāizvērtē sava ikdiena, dzīvesveidu pielāgojot mājas režīmam. Bet tas nenozīmē, ka cilvēks nevar iziet ārā pastaigāties pa parku svaigā gaisā. Savukārt, ja nav iespēju, ka pārtiku piegādā mājās vai piegādi sarunāt ar draugiem vai ģimenes locekļiem, veikalu vēlams apmeklēt stundās, kad ir mazāk cilvēku. Jāievēro sociālā distancēšanās – 2 metri no citiem cilvēkiem. Pašizolācijā esošajiem cilvēkiem jāizvairās no liekiem socializēšanās kontaktiem, tādējādi pasargājot sabiedrību.
Latvijā šobrīd nav izsludināta karantīna. Tā jāievēro tiem, kas jau saslimuši. Šajos gadījumos cilvēks nedrīkst atstāt savu dzīvesvietu. Ja cilvēkam nav oficiāli diagnosticēts „Covid-19", tad jāievēro pašizolācija.
Persona, kas atgriezusies no ārzemēm, bet neievēro pašizolāciju, var tikt sodīta. Šādos gadījumos var piemērot administratīvo vai kriminālo atbildību. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 42. pants nosaka, ka par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no desmit līdz septiņsimt eiro, juridiskajām personām – no simt četrdesmit līdz divtūkstoš astoņsimt eiro. Līdzcilvēki par pašizolācijas neievērošanu var zvanīt Valsts policijai uz tālruni 110.
Ministru kabinets ir noteicis vairākas obligāti izpildāmās prasības pēc ceļojuma, proti, personām un kontaktpersonām (kontaktpersona ir cilvēks, kurš ir bijis tiešā vai netiešā kontaktā ar infekciozu personu vai uzturējies epidēmijas perēklī un kuram ir bijusi iespēja inficēties), kuras atgriezušās no „Covid-19" skartās valsts vai teritorijas, obligāti ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi:
* 14 dienas pēc izbraukšanas no minētās valsts vai teritorijas novērot savu veselības stāvokli, divas reizes dienā (no rīta un vakarā) mērot ķermeņa temperatūru;
* nekavējoties zvanīt uz 113, ja parādās kādas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi);
* jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām;
* novērot savu veselības stāvokli;
* nepakļaut citas personas inficēšanās riskam, cenšoties samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņemt viesus, neapmeklēt publiskas vietas, institūcijas, nedoties privātās vizītēs u. c.);
* uzturēties dzīvesvietā un nedoties uz darbu, sabiedriskām vietām, vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku, iespēju robežās neizmantot sabiedrisko transportu;
* pirmās nepieciešamības preču vai pārtikas iegādei izmantot piegādi mājās, tuvinieku vai sociālā dienesta palīdzību u. c. Ja nav citu risinājumu, veikalu apmeklēt ar medicīnisko masku stundās, kad veikalā mazāk cilvēku, ievērojot 2 metru distanci no veikala apmeklētājiem un pārdevējiem un ievērojot roku un klepus higiēnu.
Personām ir jāņem vērā, ka visi iepriekš minētie pienākumi ir obligāti. Tās nav rekomendācijas, bet katras personas, kas ir atgriezusies no „Covid-19" skartās valsts vai teritorijas, kā arī kontaktpersonas pienākums. Tādējādi, ja personas ir izvēlējušās ceļot uz „Covid-19" skartajām teritorijām, tām ir jārēķinās, ka pēc atgriešanās būs jāizpilda visas Ministru kabineta noteiktās prasības. Tas attiecas ne tikai uz personām, kuras ir inficējušās, bet arī uz personām, kurām ir bijusi iespēja inficēties.


24.03.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px