Kārtējā Madonas novada pašvaldības domes uzņēmējdarbības un vides jautājumu komitejas sēdē kā informatīvais jautājums tika izskatīts Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības adresētais iesniegums domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam un domes deputātiem.
Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris informēja par pašvaldībā saņemto biedrības iesniegumu ar lūgumu izvērtēt daudzdzīvokļu māju apsaimniekotāja – SIA „Madonas namsaimnieks" – vadītāja atbilstību ieņemamajam amatam.
– Izlemt šo jautājumu neietilpst manā kompetencē. SIA „Madonas namsaimnieks" nav manā pakļautībā, līdz ar to šo jautājumu virzīju izskatīšanai komitejas sēdē. Iesniegumā plaši ir aprakstītas dažādas aktualitātes un problēmas māju apsaimniekošanā, izteiktas konkrētas prasības. Lietas, kas nav atrisinātas, ir jāizrunā, lai diskusijās varētu atrast kādu kopsaucēju un varbūt vienotos arī par kompromisu, it sevišķi attiecībā uz māju Madonā, Saules ielā 55, kur vienā dzīvoklī ir konstatēta iejaukšanās kopējā siltā ūdens cauruļvadu sistēmā, – uzsvēra Guntis Ķeveris.
Nelikumīgs pieslēgums
Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības valdes priekšsēdētāja Jeuženija Adamoviča skaidroja, ka iesniegums domei tapis pēc neskaitāmām iedzīvotāju mutiskām sūdzībām, kā arī mājas Madonā, Saules iela 55 vecākā – pilnvarotās personas Augusta Tārauda rakstiska iesnieguma par gandrīz gada garumā neatrisinātu problēmu, kas skar visus šīs mājas iedzīvotājus. Proti, vienā dzīvoklī ir veikts nelikumīgs pieslēgums pie kopīpašuma karstā ūdens cauruļvada, radot iespēju šī dzīvokļa vannasistabas grīdas apsildei, kā arī tā saucamā čūska vannasistabā uzstādīta piecas sešas reizes lielāka, nekā mājas projektā paredzēts un ir citos dzīvokļos. Turklāt tualetē uz centrālā siltā ūdens cauruļvada, apejot individuālo skaitītāju, ierīkoti trīs krāni, kurus izmantojot var gan noslēgt ūdens padevi augšējiem dzīvokļiem, gan neuzskaitot izmantot ūdeni.
Šīs nelikumības, kā apgalvoja J. Adamoviča, šajā dzīvoklī tika atklātas jau 2017. gada vasarā, kad augšējā stāva dzīvoklī notika avārija un sākās ūdensplūdi. Šī situācija 22. septembra numurā tika aprakstīta arī laikrakstā „Stars".
– Kopš publikācijas pagājis gandrīz gads, bet problēmas tā arī nav atrisinātas, lai gan mājas vecākais daudzkārt apsaimniekotājam to ir atgādinājis. Šāgada sākumā A. Tārauds griezās oficiāli Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrībā pēc palīdzības šī jautājuma risināšanā. Pēc A. Tārauda uzstājības 8. janvārī no apsaimniekotāja puses beidzot tika sastādīts akts par iejaukšanos mājas koplietošanas siltā ūdens cauruļvadu sistēmā vienā dzīvoklī. To 3. aprīlī ir apsekojusi arī būvvalde un uzrakstījusi atzinumu par pārbaudi ar norādi izstrādāt projekta dokumentāciju karstā ūdens stāvvada pārbūvei šajā dzīvoklī. Atzinumā norādīts, ka tur notikusi patvaļīga būvniecība. Bet tas viennozīmīgi skar citu mājas iedzīvotāju intereses, kas nav pieļaujams, un ir nekavējoties jālikvidē. Turklāt tas atbilst administratīvās lietvedības uzsākšanai, – uzskata Jeuženija Adamoviča.
Liela starpība
Atbildot uz komitejas priekšsēdētāja Riharda Saulīša jautājumu, kāda situācija ir patlaban, viņa informēja, ka atzars uz apsildāmo grīdu esot atslēgts (ne likvidēts), bet trīs krāni, kas uzlikti uz centrālā siltā ūdens cauruļvada, neesot noņemti, tātad joprojām ir iespēja ūdeni lietot nekontrolēti. Bet šajā mājā jau daudzu gadu garumā ir ļoti liela ūdens starpība starp kopējo patēriņu pēc mājas ievada mērītāja rādījumiem un summāro ūdens patēriņu pēc dzīvokļu mērītāju rādījumiem. Pēc mājas vecākā A. Tārauda datiem, starpība ik mēnesi ir ap 50 kubikmetriem.
– Liels šīs mājas iedzīvotājiem ir ne tikai starpības koeficients. Beidzoties apkures sezonai, ļoti daudz vasarā šajā mājā ir jāmaksā tieši par siltumenerģijas patēriņu siltumapgādes sistēmā – 9, 10, 15, 16 eiro mēnesī plus maksa par individuāli patērēto karsto ūdeni dzīvoklī. Siltumenerģijas patēriņu siltumapgādes sistēmā jau palielina šādi nelegālie pieslēgumi un apsildāmās grīdas. Interesanti, kas tagad iedzīvotājiem segs viņiem radītos zaudējumus daudzu gadu garumā? Tiesa, ir arī citi faktori, kas ietekmē ūdens patēriņa starpības koeficientu. Piemēram, šajā mājā ir dzīvoklis, kurā ūdens patēriņš viena gada laikā nav deklarēts 11 mēnešus, – minēja Jeuženija Adamoviča.
Viņa uzsvēra, ka ne apsaimniekotājs, ne pakalpojuma sniedzējs neko negrib darīt, lai ūdens patēriņa starpība tiktu sadalīta uz „vainīgo" rēķina un to segtu tie, kas nelegāli pieslēdzas kopējiem cauruļvadiem, regulāri nedeklarē ūdens patēriņu utt., kā to paredz Ministru kabineta noteikumi. Taču Madonas pilsētā norēķini notiek pēc AS „Madonas ūdens" noteikumiem, kad uzņēmuma izstrādātā norēķinu kārtība tiek stādīta augstāk par MK noteikumiem, kas juridiski diez vai esot pareizi.
Sākās rudenī
Attiecībā uz nelegālo pieslēgumu diskusijas laikā notika negaidīts pavērsiens, kad atklājās, ka šos darbus ir veicis neviens cits kā pats mājas apsaimniekotājs – SIA „Madonas namsaimnieks"(!). Par to informēja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks, pašvaldības kapitāldaļu turētāja pārstāvis SIA „Madonas namsaimnieks" Ivars Miķelsons.
Tātad sanāk – paši pārbūvēja, paši novērsīs?
– Šī garā epopeja sākās pagājušā gada rudenī, kad pie manis ieradās mājas Saules ielā 55 vecākais Tārauda kungs, kas informēja par nelegālo vannasistabas apsildes elementa pieslēgšanu karstā ūdens cirkulācijai. Un tik tiešām tas ir veikts nelegāli, jo katrā dzīvoklī faktiski atrodas koplietošanas elements, kuru nedrīkst ne noslēgt, ne taisīt kādus atzarus. Pretējā gadījumā proporcionāli izmainās siltuma patēriņš dzīvokļos. Esmu runājis gan ar būvvaldi, gan apsaimniekotāju. Būvvalde savas aizņemtības pēc veica apsekojumu tikai aprīlī, kad konstatēja, ka tobrīd iespēja apsildīt grīdu vannasistabā ir novērsta (nogriezti pievadi), un par to šajās dienās pārliecinājās arī SIA „Madonas siltums" pārstāvis Ivars Grandāns. To, ka grīda tiktu sildīta, neuzrādīja arī termogrāfiskā ierīce. Būvvaldes vadītājs Andris Rieba sarunā ir atzinis, ka būvinspektors J. Vilcāns ir nepilnīgi veicis savus darba pienākumus, kurš pēc atgriešanās no atvaļinājuma atkārtoti pievērsīsies šim jautājumam. Jāatzīst, ka jaunais veļas žāvētājs jeb tā saucamā čūska vannasistabā ir izbūvēta nepareizi, bet dzīvokļa īpašniecei ir sertificēta būvinženiera atzinums, ka būtisku kaitējumu pārējiem iedzīvotājiem tas nenodara, ja netiek grozīti ierīkotie noslēguma ventiļi. Šie trīs ventiļi uz kopējā cauruļvada arī ir izbūvēti nepareizi. Diemžēl šo izbūvi 2014. gadā oficiāli ir veicis SIA „Madonas namsaimnieks", nesaskaņojot ar Madonas novada pašvaldības būvvaldi. Arī uzņēmuma vadītājs O. Lucāns par to nebija informēts. Pirmdien vienojāmies, ka mezgla pārbūvi par saviem līdzekļiem līdz 11. septembrim veiks SIA „Madonas namsaimnieks" pēc saskaņošanas ar Madonas novada pašvaldības būvvaldi un apliecinājuma kartes saņemšanas, – akcentēja Ivars Miķelsons.
Attiecībā uz O. Lucāna atbilstību ieņemamajam amatam viņš uzsvēra, ka deputāti to, protams, var vērtēt.
– Jā, viņa darbā ir kļūdas, bet no juridiskās puses, grāmatvedības puses, viss ir kārtībā. Uzņēmumā pārbaudes ir veiktas vairākkārt no dažādām instancēm, bet nekas tāds nav atklāts, kur varētu piekasīties. Galvenokārt, kur Namsaimnieks grēko (gan vadītājs, gan darbinieki) –
tā ir komunikācija ar iedzīvotājiem, kas dažkārt ir asa, un pieņemtie lēmumi netiek pienācīgi izskaidroti. Ikreiz, tiekoties ar Namsaimnieka vadību, uz to vēršu uzmanību, ka ir dažādi cilvēki, dažādi sapratnes līmeņi, tāpēc skaidrojot ir jābūt pacietīgiem, – atzīmēja Ivars Miķelsons.
Savukārt deputāts Andrejs Ceļapīters uzsvēra, ka šajā situācijā ir vairāki risinājumi: – Tas var būt savstarpējs izlīgums, kad mājas iedzīvotāju kopums vienojas ar to, kas viņiem ir nodarījis zaudējumus. Es piedāvātu veikt provizorisko aprēķinu, kas nodarīts mājas iedzīvotājiem, apmaksājot papildu komfortu konkrētajā dzīvoklī. Tāpat ir iespējams izvēlēties administratīvo ceļu, iesaistot būvvaldi, lai novērstu iejaukšanos kopējā karstā ūdens cirkulācijas sistēmā vai veikto pārbūvi legalizētu. Mājas iedzīvotāju kopums var arī pieņemt lēmumu par viņiem radīto zaudējumu atgūšanu tiesas ceļā.
Lielāka pārvaldīšanas atlīdzība?
Otrs, kas ir satraucis vairākus māju vecākos un iedzīvotājus, ir SIA „Madonas namsaimnieks" izsūtītie paziņojumi dzīvokļu īpašniekiem par mājas pārvaldīšanas atlīdzības celšanu ar šāgada 1. septembri, pie tam dažādā amplitūdā – gan 9, gan 10, gan 11 eirocentu par kvadrātmetru. Māju vecākie pauž izbrīnu, kāpēc pašvaldībai piederošam uzņēmumam – SIA „Madonas namsaimnieks" – nav vienota izcenojuma atlīdzības maksai par administrēšanas procesu, lai gan pamatojums visiem ir vienāds – dzīvojamā fonda pasliktināšanās, un identisks ir arī paziņojuma 2. punkts: mainoties normatīvo aktu regulējumam, valsts iestāžu uzstādījumiem un sabiedrības attīstības līmenim, pieaug prasības un birokrātija, kas prasa no Pārvaldnieka daudz lielāku administrēšanas kapacitāti, saprotamu apsaimniekošanas kārtību, ienākumu un izdevumu caurspīdīgumu – atskaites, pārvaldīšanas darbu plānošanu un saskaņošanu.
Vairāki māju vecākie ir pauduši neizpratni, kāpēc tikuši nostādīti fakta priekšā un pirms šāda lēmuma nav sasauktas māju iedzīvotāju sapulces, kāpēc paziņojumos par mājas pārvaldības atlīdzības celšanu iedzīvotāji netiek informēti, ka tādā veidā, ja attiecīgi netiks paaugstināta apsaimniekošanas maksa, samazināsies naudas uzkrājums darbu veikšanai mājās vai tā nebūs vispār.
Jāpiebilst, ka otrdien, 28. augustā, pulksten 17.30 Madonas kultūras namā notiks sapulce, uz kuru iedzīvotājus un māju vecākos aicina Madonas pilsētas pārvaldnieks un apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzēji, lai pārrunātu daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanas jautājumus, tai skaitā iecerēto mājas pārvaldības atlīdzības paaugstināšanu.
Savukārt Jeuženija Adamoviča pašvaldībā ir iesniegusi jaunu iesniegumu, atkārtoti aicinot domi izvērtēt SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa O. Lucāna atbilstību ieņemamajam amatam. Viņas skatījumā, Madonas novada pašvaldība nevar pieļaut, ka arī turpmāk vairāk nekā 70 daudzdzīvokļu māju Madonas pilsētā tiks apsaimniekotas tāda vadītāja vadībā, kurš pieļauj nelikumīgus pieslēgumus, kura vadītais uzņēmums veic nelegālu būvniecību dzīvoklī, rada iedzīvotājiem zaudējumus un ilgstoši neko nedara, lai situāciju labotu.
DĀVJA VECKALNIŅA foto
24.08.2018.