Kustība „Lielā talka" 18. augustā ieskandināja mēnesi pirms WorldCleanupDay (WDC) jeb Pasaules talkas norises un aicina Latvijas iedzīvotājus jau laikus sākt plānot talkas pasākumus.
Kā plašsaziņas līdzekļiem uzsver talkas organizatori, arī šogad, līdzīgi kā iepriekšējos gados, Latvija, kamēr visa pasaule talkos, kopējā kustībā piedalīsies ar koku stādīšanu. Tradicionāli, paveicot Vislatvijas vides un dabas sakopšanas darbus pavasara Lielajā talkā, rudenī uzsvars tiek likts uz apzaļumošanas darbiem un Laimes koku stādīšanas akcijas norisi, šādā veidā veicinot pasaules ekosistēmas līdzsvara atjaunošanu un virzoties uz mūsu kopīgā mērķa sasniegšanu – lai Latvija kļūtu par zaļāko valsti pasaulē.
Ceturto reizi
Savukārt kustības „Lielā talka" vadītāja Vita Jaunzeme norāda, ka mēs jau vairākkārt esam pierādījuši, ka spējam saliedēties nozīmīgu mērķu priekšā – cīnoties par zaļāku, tīrāku un veselīgāku vidi, dabu un nākotni nākamajām paaudzēm. Pērn mūsu darbus novērtēja arī Pasaules talkas organizatori, un 2020. gadā Latvija tika atzīta par valsti ar augstāko talkotāju aktivitāti Pasaules talkas ietvaros. „Man ir gods un lepnums redzēt, ka kustība Lielā talka ik gadu aug plašumā – mēs novērojam arvien lielāku jauniešu un bērnu iesaisti, pašvaldību un uzņēmēju atbalstu, sabiedrības kopējo intereses un zināšanu pieaugumu par zaļajām tēmām. Mēs kļūstam gudrāki! Tāpēc arī šogad visi kopā un katrs atsevišķi – par zaļu Latviju!" aicina Vita Jaunzeme.
Lielās talkas sabiedrisko attiecību konsultante Nikola Matjušenko informē, ka Pasaules talka Latvijā tiek rīkota ceturto reizi un kustība „Lielā talka" aicina ikvienu iesaistīties talkas aktivitātēs. Visa pasaule 18. septembrī vienosies akcijā, lai mūsu visu kopīgo dzīves telpu padarītu tīrāku un zaļāku. Latvijā Pasaules talka šogad tiks atzīmēta ar sakopšanas darbiem, ar jau iemīlēto koku sēšanas un stādīšanas akciju „Laimes koki", lai katra tās laikā iesētā sēkla vai iestādītais koks kļūtu par mūsu kopīgu ieguldījumu Latvijas un pasaules ekosistēmas līdzsvara atjaunošanā.
Ikviens var pieteikt savu koku stādīšanas vietu Lielās talkas mājaslapā izvietotajā kartē https://talkas.lv/laimes-koki. Akcijas „Laimes koki" mērķis ir veidot bērnos un jauniešos atbildības izjūtu par dabas saglabāšanu – radot dziļāku izpratni par dabas procesiem, uzņemoties rūpes par kāda konkrēta koka izaudzēšanu; stiprināt Latvijas kā zaļas, ilgtspējīgas un vides jomā atbildīgas valsts starptautisko tēlu; veicināt aktīvāku sabiedrības iesaisti vides jautājumu risināšanā vietējā un globālā mērogā.
Vairāk par Lielo talku – https://talkas.lv, seko līdzi jaunumiem arī Facebook un Instagram sociālajos tīklos. Vairāk par WorldCleanupDay – https://www.worldcleanupday.org, kā arī sociālajos tīklos.
No pašu iniciatīvas
Kaut gan pagājušajā gadā Latvija tika atzīta par valsti ar augstāko talkotāju aktivitāti, šī iniciatīva rīkot talkas tieši rudenī mūspusē nav tik plaši izplatījusies. Kā sarunā atzina Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas dienesta vadītāja Gita Lutce, arī šogad nekādas aktivitātes vismaz pagaidām šajā dienā netiek plānotas, bet, protams, viss ir pašu iedzīvotāju rokās – katrs varot parādīt savu iniciatīvu, iesaistīties koku stādīšanā un atbalstīt citas Pasaules talkas organizatoru iniciatīvas.
Arī Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājs Vilnis Špats atzīmēja, ka līdz šim pašvaldība vairāk iesaistījusies sakopšanas talku organizēšanā pavasaros.
– Ap šo laiku rudenī iedzīvotāji vēl tupeņus rok un kopj māju apkārtni. Protams, labiekārtošanas nodaļa rudenī veic dažādus darbus, tai skaitā stāda kokus, košumkrūmus, izgriež vecos zarus un sakopj publiskās teritorijas. Taču masveidīgi akcijas, iesaistot iedzīvotājus, rudenī nerīkojam un kā padomju laikos ar grābeklīšiem plecos gan nekur neejam. Taču tie, kas to vēlas, Pasaules talkas dienā var piedalīties gan sakopšanas darbos, gan koku stādīšanā, – uzsvēra Vilnis Špats.
Viņš uzsvēra, ka koki tiek stādīti pēc nepieciešamības, pie tam vairāk pavasarī. Un ne tikai koki, bet arī košumkrūmi, tāpat tiek veidoti jauni apstādījumi un uzlaboti esošie. Tā, piemēram, pavasarī būšot jāpārstāda koki pie sporta stadiona būves, jo sākotnēji stadionam bija domāta cita konfigurācija.
– Cesvaines pašvaldībai (tagad apvienība) nav tik lielu teritoriju, kur stādīt mežu, taču kokus, kā jau minēju, stādām tad, kad vajag, negaidot labākus laikus, un tur, kur to vajag. Savukārt bīstamos kokus izzāģējam, bet vispirms pieaicinām arboristus, kuri tos izvērtē un dod savu slēdzienu. Katram kokam jau ir savs mūžs, un, ja koks apdraud apkārtējos, to nevar saglabāt. Cilvēka mūžs tomēr ir vērtīgāks par koka mūžu, – uzskata Vilnis Špats.
Savukārt Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāja Elita Ūdre informēja, ka patlaban par to ir uzsāktas sarunas, bet vēl nesot vienojušies, vai piedalīsies Pasaules talkā un kādas aktivitātes rīkos.
25.08.2021.