Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Pārņems gan ūdenssaimniecību, gan siltumsaimniecību

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 12.05.2022.

Burtu lielums

Iedzīvotāji gan Lubānā, gan Ērgļos ir lielu pārmaiņu priekšā. Jau šogad abās apvienībās tiks reorganizētas pašvaldību kapitālsabiedrības – SIA „Lubānas KP" un SIA „Ūdas", līdz ar to mainīsies pakalpojumu sniedzēji gan ūdenssaimniecības, gan siltumapgādes jomā.

Tāpat kā Cesvainē, arī Lubānā un Ērgļos iedzīvotājiem gaidāmie jaunumi komunālajā saimniecībā tika skaidroti Madonas novada pašvaldības rīkotajās sapulcēs. Tika sniegta informācija arī par šai sakarā pieņemtajiem domes lēmumiem un pašvaldības nostāju jautājumos, kas skar ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus, atkritumu saimniecību, siltumsaimniecību, māju uzturēšanas un apsaimniekošanas jomu.
Ar iedzīvotājiem Lubānā tikās Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, domes priekšsēdētāja vietnieks komunālās saimniecības, teritoriālās pārvaldības un attīstības jautājumos Aigars Šķēls, SIA „Madonas ūdens", SIA „Madonas siltums" un SIA „Madonas namsaimnieks" pārstāvji.

Labi apmeklēta
– Tikšanās bija labi apmeklēta. Iedzīvotājus interesēja, kā turpmāk tiks sniegti komunālie pakalpojumi, jo īpaši siltumsaimniecības jomā. Arī lubānieši grib dzīvot siltumā un – kas svarīgi – lai apkure būtu pēc iespējas lētāka. Šai ziņā ar siltuma nodrošināšanu pagājušajā ziemā tika piedzīvotas problēmas (Aiviekstes labajā krastā), jo līdzšinējais siltumapgādes pakalpojumu sniedzējs – SIA „Granulu mobilais siltums" – to vēlamajā apjomā nespēja nodrošināt, bet pirms tam četrus gadus viņi kurināja ļoti labi un pretenzijām nebija pamata, – sarunā „Staram" atzina Lubānas apvienības pārvaldes vadītājs Tālis Salenieks.
Viņš ar optimismu raugās uz pārmaiņām komunālajā saimniecībā. – Gan jau kopumā viss būs labi, vienīgi jārēķinās, ka kaut kas paliks arī dārgāks. Katrā ziņā Madonas lielie uzņēmumi ir spēcīgi, spēs nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus iedzīvotājiem. Savukārt teritorijas uzkopšanu no SIA „Lubānas KP" pārņems apvienības īpašumu uzturēšanas nodaļa. Mēģināsim to nostiprināt gan tehniski, gan ar kadriem, bet, protams, laiks rādīs, kā finansiāli bija izdevīgāk un labāk – vai tad, kad to veica mūsu komunālais uzņēmums, vai – mēs paši, – atzīmēja Tālis Salenieks.
Viņš pozitīvi vērtēja SIA „Madonas ūdens" nodomu nodarbināt vienu darbinieku Lubānā arī pēc reorganizācijas, jo tas atvieglos iedzīvotājiem komunikāciju, varēs noslēgt jaunos līgumus, kā arī nepieciešamības gadījumā uz vietas operatīvi izvērtēt situāciju un konsultēt, kā labāk rīkoties problēmu gadījumā, notiekot kādai avārijai, tāpat citās situācijās.
Lubānas apvienības pārvaldes vadītājs prognozēja, ka ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus SIA „Madonas ūdens" varētu uzsākt sniegt oktobrī vai novembrī. Savukārt apkuri nākamajā sezonā sniegs SIA „Madonas siltums".

Nodrošinās siltumu abos krastos
SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Ivars Grandāns skaidroja, ka viņa vadītais uzņēmums nākamajā apkures sezonā ar siltumu nodrošinās klientus abos Aiviekstes krasos, kā arī solīja, ka iedzīvotāji lielas izmaiņas neizjutīs, kā vien to, ka mainīsies siltumpiegādātājs. Lai nodrošinātu siltumu Lubānā, jau tiek veikti priekšdarbi. Aiviekstes kreisajā krastā pārņemt īpašumu no SIA „Lubānas KP" nebūšot nekādu problēmu (notiekot īpašuma novērtēšana), bet labajā krastā iekārtas būs jāatpērk no ALTUM (līgums esot parakstīts). SIA „Madonas siltums" vadītājs atzinīgi novērtēja to, ka savulaik arī Lubānā ir pāriets uz kurināmo ar šķeldu, jo vismaz pagaidām šķelda izmaksu ziņā ir lētākais kurināmais.
Vaicāts, kā iedzīvotāji uzņēma ziņu, ka būs jāmaksā SIA „Madonas ūdens" par tiešajiem norēķiniem (0,80 eiro no dzīvokļa), tāpat atšķirībā no SIA „Lubānas KP" visi trīs Madonas uzņēmumi iekasē maksu par rēķina papīra formātā piegādi – 1,20 eiro (plus PVN), viņš atzīmēja, ka acīmredzot tas rosinās meklēt citas iespējas. Piemēram, tie, kam nav e-pasta (tādu neesot daudz), varbūt izvēlēsies elektroniskā rēķina nosūtīšanu uz bērnu e-pasta adresēm, pat ja viņi nedzīvo Lubānā, jo, ja par katru pakustēšanos ir jāmaksā, tad jāmeklē risinājums, lai tas nebūtu jādara. Savukārt, lai nebūtu jāmaksā par tiešajiem norēķiniem, var izvēlēties vienu rēķinu visai daudzdzīvokļu mājai pēc ievada skaitītāja (tas būs bez maksas) un tad pašiem izrēķināt, cik katram ir jāmaksā.
– Es pieļauju, ka varbūt ne viss iedzīvotājiem vēl kļuva skaidrs, bet informācija par to tiks sniegta arī turpmāk uzņēmuma reorganizācijas gaitā, tai skaitā par rēķina apmaksas iespējām. Grūti gan pateikt, kā izdosies atrisināt daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanu, jo Lubānā tā ir diezgan liela problēma. Ir dažas mājas, kuras pietiekami labi apsaimnieko, bet lielākajai daļai apsaimniekotāja nav. Vasarā rīkosim arī iedzīvotāju sapulces, kur skaidrosim, cik svarīgi ir uzsākt daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanu. Iedzīvotāji var jau izvērtēt šajā tikšanās reizē SIA „Madonas namsaimnieks" izteikto piedāvājumu. Jautājums ir vienīgi par to, vai iedzīvotāji būs gatavi maksāt par šo pakalpojumu, jo ir jāsedz administratīvās izmaksas un jāveido arī naudas uzkrājums remontiem. Protams, iedzīvotāji arī paši var veidot savu apsaimniekošanas biedrību vai izvēlēties kādu citu firmu. Katrā ziņā daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanai ir jārod risinājums, – uzsvēra Tālis Salenieks.
Jāpiebilst, ka attiecībā uz atkritumu apsaimniekošanu Lubānā nekas nemainīsies, jo šajā jomā pakalpojumus jau sniedz SIA „Madonas namsaimnieks". Vienīgi, kur vēl esot jāpiestrādā, ir līgumu noslēgšana par atkritumu izvešanu, jo ne ar visiem iedzīvotājiem tie ir noslēgti, bet tas savukārt paver iespējas ar atkritumiem piemēslot mežus un citas publiskas vietas.
Iedzīvotājus arī interesējis, kā mainīsies maksa pēc pakalpojumu pārņemšanas. Tika uzsvērts, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir noteikusi, ka „Madonas ūdenim", pārņemot ūdensapgādes pakalpojumus Lubānā, Ērgļos, Cesvainē, ir jāsaglabā to teritoriju tarifs, kurus tas pārņem, līdz brīdim, kamēr tiek apstiprināts jauns vienots tarifs visā uzņēmuma apkalpes zonā, proti: Lubānā pagaidām par ūdeni būs jāmaksā 0,57 EUR/m3, par kanalizāciju -1,54 EUR/m3 jeb mazāk nekā Madonā, kur tarifs no 1. jūnija ūdenim būs 1,25 EUR/m3, bet kanalizācijai – 1,62 EUR/m3.

Apspriež arī Ērgļos
Savukārt SIA „Ūdas" reorganizācijas process tika apspriests iedzīvotāju sapulcē Ērgļos, kur tika sniegta informācija par turpmāko komunālo pakalpojumu nodrošināšanu un daudzdzīvokļu namu apsaimniekošanu. Sapulcē piedalījās Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāja Elita Ūdre, domes vadības, SIA „Ūdas" pārstāvji, SIA „Madonas ūdens", „Madonas siltums" un „Madonas namsaimnieks" pārstāvji.
– Uz sapulci varēja sanākt arī vairāk iedzīvotāju, kaut gan pieļāvām, ka interese būs vēl mazāka. Lielāko interesi tas raisīja vecāka gadagājuma cilvēkos, kuriem bija daudz jautājumu. Šī bija laba iespēja atbildes saņemt klātienē. Katrā ziņā tā bija vērtīga tikšanās, visi pašvaldības uzņēmumi – SIA „Madonas ūdens, „Madonas siltums", „Madonas namsaimnieks" – izteica savus piedāvājumus. Tagad iedzīvotāji gaida māju sapulces, lai galvenokārt risinātu namu apsaimniekošanu. Domāju, ka ar laiku aktuālie jautājumi tiks sakārtoti, problēmas risinātas un iedzīvotāji saņems kvalitatīvus pakalpojumus. Tiesa, paies kāds laiks, kamēr tiks uzstādīti skaitītāji un iedzīvosies jaunā uzskaites un norēķinu sistēma. Neskaidrības droši vien būs, bet ar laiku tās tiks noskaidrotas un viss ieies savās sliedēs, – uzskata Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāja Elita Ūdre.
Visvairāk jautājumu bijis par māju apsaimniekošanu, kas Ērgļos, līdzīgi kā citās apvienībās, ir ļoti aktuāla, jo tā daudzviet nenotiek. Ērgļos tikai dažās mājās ir nodibinātas apsaimniekošanas biedrības, kur iedzīvotāji paši cīnās un tās apsaimnieko. Daudzus interesējušas arī iespējas pieslēgties centralizētajai kanalizācijai, tāpat tika pievērsta uzmanība siltumapgādes uzlabošanai, lai nākamajā apkures sezonā nebūtu vairs jāsalst. Iedzīvotāji pauda cerības, ka ar laiku samaksāt par saņemtajiem pakalpojumiem varēs arī pašvaldības kasē, lai nebūtu jāmaksā lielā komisijas nauda.
Vaicāta, vai ir zināms, kad Ērgļos mainīsies pakalpojumu sniedzēji, viņa atklāja, ka siltumapgādi SIA „Madonas siltums" pārņems jau ar jūniju, bet pārējie – šāgada laikā.
– Kopumā gaidāmas lielas pārmaiņas, un tas savā ziņā iedzīvotājus pat nedaudz baida. Vēl ir daudz neskaidrību, tāpēc skaidrojošais darbs būs jāturpina. Izskatās, ka pie mums mainīsies arī atkritumu apsaimniekotājs, lai gan līgums ar SIA „Pilsētvides serviss" ir vēl spēkā, bet, tā kā šo jomu Cesvainē drīzumā pārņems SIA „Madonas namsaimnieks", visticamāk, tas atkritumu apsaimniekošanu veiks arī Ērgļos, jo SIA „Pilsētvides serviss" sniegt pakalpojumu Madonas novadā tikai Ērgļu apvienībā nav izdevīgi, – uzsvēra Elita Ūdre.
Jāatzīmē, ka Ērgļos dažas izmaiņas ir jau ieviestas. Tā no šāgada 1. aprīļa pārtraukti kases norēķini par patērēto ūdeni un kanalizācijas pakalpojumiem uz vietas Ērgļos, Parka ielā 33. Apmaksu par saņemtajiem pakalpojumiem var veikt internetbankā vai „Latvijas Pasta"
nodaļās.

13.05.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px