Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Parakstu vākšanas kampaņa, lai samazinātu elektrības cenu

Redakcija

Autors • 05.03.2018.

Burtu lielums

1. martā sabiedrības iniciatīvu portālā balsojam.lv ir uzsākta parakstu vākšanas kampaņa par elektrības cenu samazināšanu. Kā parakstu vākšanas pieteicēja ir norādīta VERA SEMJONOVA.

Šeit var iepazīties ar iniciatīvas tekstu:
„Ar šo iniciatīvu es vēlos samazināt maksu par elektroenerģiju. Elektrība ir stratēģiski svarīga ikvienā uzņēmumā un mājsaimniecībā. Daudziem Latvijas iedzīvotājiem elektroenerģijas rēķini kopš šā gada sākuma OIK izmaiņu dēļ ir palielinājušies par 40%-80%, dažkārt līdz pat 100%.
OIK, kaut arī sākotnēji bija domāts kā atbalsta mehānisms zaļās un vietējās elektroenerģijas ražotājiem, tomēr kopš tā ieviešanas ir izraisījis virkni skandālu. Eksperti par OIK izsakās ne visai glaimojoši: „Diemžēl Latvijā OIK tika pārveidots par vienu no lielākajiem politiskās korupcijas perēkļiem, jo iegūt OIK licenci nozīmēja garantētu peļņu uz daudziem gadiem."
Obligātā iepirkumu komponente (OIK) tā vietā, lai veicinātu Latvijas enerģētisko neatkarību, patiesībā tika izmantota, lai Ekonomikas ministrijai pietuvināti uzņēmumi gūtu simtos miljonu mērāmu peļņu.
Otrkārt – Latvijā daudzām precēm un pakalpojumiem ir piemērots samazinātais vai vispār 0% PVN. Tomēr par elektroenerģiju, kas visu Latvijas iedzīvotāju dzīvē ir viens no svarīgākajiem pakalpojumiem, mēs maksājam pilno PVN likmi – 21%, kas jau tā ne visai lēto elektroenerģiju padara vēl vairāk kā par piektdaļu dārgāku.
Treškārt – pilnīgs absurds ir arī maksāt par elektroenerģiju, kad tā netiek lietota. Šāda sistēma Latvijā pastāv kopš 2016. gada 1. augusta. Likumdošanā būtu nepieciešamas izmaiņas, kas noteiktu, ka, ja elektroenerģija netiek lietota, tad par to nevajadzētu neko maksāt.
Lai samazinātu elektroenerģijas izmaksas, es piedāvāju veikt vairākus pasākumus
1. Atcelt PVN elektroenerģijai vispār – tas ļautu samazināt elektroenerģijas gala izmaksas par aptuveni piekto daļu.
2. Atcelt obligāto iepirkumu komponenti, jo faktiski OIK nav sasniegusi savus sākotnējos mērķus – veicināt Latvijas enerģētisko neatkarību.
3. Likumdošanā būtu nepieciešamas izmaiņas, kas noteiktu, ka, ja elektroenerģija netiek lietota, tad par to nevajadzētu neko maksāt. Jo pašreizējais regulējums paredz maksu par elektroenerģiju pat tad, kad tā netiek lietota.
Elektroenerģija ir stratēģiski svarīga nozare Latvijā, un kaut nelielas tās cenas izmaiņas atstāj paliekošu iespaidu uz tautsaimniecību. Sabiedrība – gan fiziskās personas, gan uzņēmēji – iegūs lētāku elektroenerģiju, kas labvēlīgi ietekmēs ekonomiku."
Hipersaite uz iniciatīvu: https://balsojam.lv/lv/par-letaku-elektribu.


06.03.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px