Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Pakalpojumi tiek sniegti drošā vidē

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 25.11.2021.

Burtu lielums

Madonas novada pašvaldības Sociālais dienests nodrošina sociālos pakalpojumus atbilstoši novada iedzīvotāju vajadzībām un saskaņā ar pašvaldības finansiālajām iespējām. Sociālie pakalpojumi – pasākumu kopums, kas vērsts uz to personu pamatvajadzību apmierināšanu, kurām ir objektīvas grūtības aprūpēt sevi vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ, un ietver sevī pakalpojumus personas dzīvesvietā un ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās.

Sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus institūcijā Madonas novads nodrošina Barkavas pansionātā (42 vietas), Dzelzavas pansionātā (27 vietas, no kurām četras ir īslaicīgās sociālās aprūpes vietas), Ļaudonas pansionātā (32 vietas), Mārcienas pansionātā (61 vieta). Savukārt ar 2022. gada 1. janvāri novadu reformas rezultātā jaunizveidotajam sociālajam dienestam pievienosies Cesvaines, Ērgļu un Lubānas sociālās aprūpes iestādes (pansionāti).
– Arī Madonas novada pašvaldības pansionātus ir skāris vīruss „Covid-19", gan klientus, gan darbiniekus. Lai mazinātu risku „Covid-19" infekcijas masveida izplatībai ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās, ir izstrādāts rīcības plāns ar mērķi noteikt pasākumu un darbību kopumu saistībā ar slimības „Covid-19" izplatību un ierobežojumu noteikšanu trešajām personām apmeklēt Madonas novada pansionātus. Rīcības plāns ir saistošs pansionāta klientiem, darbiniekiem, klientu piederīgajiem (apmeklētājiem), un par to tiek informēti sadarbības partneri. Rīcības plāns ir izstrādāts, pamatojoties uz valsts noteiktām rekomendācijām, kuras tiek ievērotas visos novada pansionātos. Arī Veselības ministrija kopā ar Slimību profilakses un kontroles centru ir izstrādājusi vadlīnijas, kuru ievērošana ir obligāta un izpildāma. Tikšanās nepieciešamība notiek, izvērtējot inficēšanās riskus un ievērojot institūcijā noteiktās  epidemioloģiskās drošības prasības. Lielākajai daļai klientu ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāti. Arī darbinieki ir vakcinējušies. Tuviniekiem, radiniekiem ir jāievēro noteiktie ierobežojošie pasākumi, lai pasargātu no iespējas inficēt ar „Covid-19" savus tuviniekus un citus SAC klientus, kā arī darbiniekus. Lai gan šobrīd telefoniska saziņa un paciņu nosūtīšana ar vadības atļauju ir viss, ko var darīt veco ļaužu tuvinieki, pansionātu un aprūpes centru darbinieki paši dara visu, lai seniorus neskartu lielas veselības problēmas vai depresija. Protams, cilvēki skumst, ka nevar satikties ar tuviniekiem. Viņi pārdzīvo par to, kas notiek ārpusē – vai visi veseli? Ar iemītniekiem daudz tiek runāts un skaidrots, kas un kāpēc tā notiek. Cilvēki situāciju uztver ar lielu nopietnību un sapratni, jo drošības pasākumi tiek veikti tādēļ, lai pasargātu viņu mīļos cilvēkus, – pastāsta Ilze Fārneste, Madonas novada pašvaldības sociālā dienesta vadītāja p. i. – Patlaban brīvu vietu pansionātos nav. Novadā ir izveidojusies rinda pakalpojuma saņemšanai pansionātos. Bieži vien ir situācijas, kad jāievieto klients no slimnīcas ārpus rindas. Seniori ir pieteikušies uz dzīvi pansionātā, bet, kamēr gaida rindu, tiek nodrošināti ar aprūpi mājās, ko sniedz samarieši. Kad pienāk rinda, atsaka, jo seniori ir ļoti apmierināti ar nodrošināto pakalpojumu un savā dzīvesvietā jūtas labāk. Paldies samariešiem par darbu, tas šajā situācijā ir bijis milzīgs atbalsts. Liela problemātika ir ar medicīnas māsām, ģimenes ārstiem, kas noteikti nav tikai problēma Madonas novadā, bet gan valstiska problēma, jo šādu profesionāļu trūkst. Ne tikai medicīnas māsu trūkst, kuras piekrīt uz nelielu slodzi, jo strādā vairākos darbos, bet pa reizei meklējam arī sociālos darbiniekus. Darbs sociālās aprūpes institūcijās nav no vieglajiem, nav arī no apmaksātajiem, un arī ne visi to spēj darīt. Ir vajadzīgs aicinājums, cilvēkmīlestība, sapratne un pacietība. Esam ļoti lielās cerībās uz valstisku atbalstu par atalgojumu aprūpētājiem.
Šobrīd ikdienas darbs pansionātos notiek pēc noteiktajām speciālajām epidemioloģiskajām drošības prasībām, un ikdiena rit savu gaitu.
Dzelzavas pansionāta vadītāja p. i. Līga Ikauniece pastāsta: – Ikdienas dzīve pansionātā šobrīd rit rāmi, ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus. Pansionātā ir ļoti augsts vakcinācijas procents. Ir vakcinējušies gan darbinieki, gan klienti.
Tāpat tiek nodrošināti apmeklējumi. Vienīgi tie ir iespējami tikai darbdienās un noteiktos laikos – no pulksten 9 līdz 11 un no pulksten 14 līdz 17, ārpus pansionāta telpām. Gan piederīgie, gan klienti ir saprotoši, izprot situācijas nozīmību, ņem vērā epidemioloģisko situāciju. Visi esam piesardzīgi, jo gada sākumā slimojām ar kovidu un neviens to otrreiz piedzīvot nevēlas. Klienti savā starpā pārrunā notikušo, mudina tos, kas pansionātā iestājušies rudens pusē un vēl nav vakcinējušies, to tomēr darīt. Paši izmantojām iespēju vakcinēties aprīļa otrajā pusē, kad saņēmām pirmo vakcīnas devu. Vēlāk, pēc noteiktā laika – arī otro devu. Galvenais faktors ir veselība, sevis un citu pasargāšana no vīrusa. Ievērojot Labklājības ministrijas vadlīnijas, darbinieki regulāri veic testus, lai pakalpojums tiktu sniegts drošā vidē.
Ierasts, ka svētku laikā klienti vienmēr tiek iepriecināti ar kādu skaistu pasākumu, koncertu. Līga Ikauniece gan norāda, ka pašlaik koncertu organizēšana ar viesmākslinieku piedalīšanos klientiem ir atlikta uz epidemioloģiski drošāku laiku.
– Šobrīd pasākumus rīkojam paši: uzdziedam dziesmas, cienājamies ar našķiem un cenšamies uzturēt optimismu.
Nenoliedzami, pietrūkst mākslinieku, kas svētku laikā iepriecina ar koncertu. Pat pirms gada bija mazliet vieglāk, jo vismaz pa televīziju kopā varējām vērot koncertus. Šobrīd, ievērojot epidemioloģiskos noteikumus, tie netiek organizēti un līdz ar to nav, ko pārraidīt.
Valsts svētku priekšvakarā pasēdējām kopā, dziedājām un gremdējāmies atmiņās, pārrunājām šābrīža situāciju. Ikdienā norisinās dažādas nodarbības, kuras vada sociālā rehabilitētāja Sarmīte. Šonedēļ, gaidot adventa laiku, klienti kopā ar sociālo rehabilitētāju gatavoja dekorus: vainadziņus, puzurus. Svētkus svinam savā pulciņā un kopā darbojamies, lai tie būtu īpaši, – pauž Līga Ikauniece.

26.11.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px