Augusta izskaņā „Jumurdas muižā" norisinājās biedrības „Mēs saviem
bērniem" organizētā nometne, kas šogad aizritēja zem latvju zīmēm,
izrakstot Latviju.
Nometnes ir kļuvušas par tradīciju, un tajās
piedalās dažāda vecuma cilvēki no Madonas reģiona. Kā norāda biedrības
„Mēs saviem bērniem" valdes priekšsēdētāja Elita Badūne, visi cilvēki ir
vienlīdzīgi, neraugoties uz to, vai ir funkcionāli vai garīgi
traucējumi, kādas diagnozes ir uzstādītas.
Nometne ilga četras dienas, un katra no tām bija piepildīta ar dažādiem notikumiem, bet izskaņā dalībnieki sniedza priekšnesumu, kuru bija sagatavojuši nometnes laikā.
– Šādas nometnes biedrībai „Mēs saviem bērniem" ir kļuvušas jau par stabilu tradīciju, jo tiek organizētas katru vasaru. Pēc pirmajām nometnēm sapratām, ka tās ir ļoti nozīmīgas, jo šiem bērniem arī ir nepieciešama gan satikšanās, gan darbošanās. Viņi ir ļoti aktīvi un atraktīvi, darboties griboši, bet ar viņiem ir ļoti jāstrādā. Diemžēl ikdienas steigā ne vienmēr sabiedrība aizdomājas, ka arī šie cilvēki ir līdzvērtīgi, tāpēc jau pirms laba laika radās doma par šādu nometņu nepieciešamību, – pastāsta Elita Badūne. – Tās ir vajadzīgas ne vien bērniem, bet arī viņu vecākiem. Arī viņiem ir nozīmīgas šīs tikšanās, sarunas, iespēja dalīties pieredzē, tikt uzklausītiem. Domājot par visu dalībnieku labsajūtu, redzesloka paplašināšanu, tiek piedāvātas radošas darbošanās, atpūtas iespējas, bet vecākiem sniegts atbalsts, organizējot nodarbības, uz kurām tiek aicināti speciālisti, lai uzturētu vecākus emocionāli, dotu spēku darboties ar šiem bērniem, jo viņi jebkurā vecumā būs bērni, par kuriem jārūpējas. Žēl, ka uz nometnēm nevar ierasties visi, jo katram ir savi apsvērumi. Bieži tās ir veselības problēmas, kā arī problēmas mainīt ierasto vidi. Šiem cilvēkiem tas ir ļoti būtiski.
Nometnei katru gadu tiek izvēlēta kāda tēma, kas ir saistoša un aizraujoša. Tai tiek pielāgotas arī nodarbības un aktivitātes.
– Lai bērniem un viņu vecākiem būtu interesanti un aizraujoši, tēmas izvēlamies ļoti nopietni. Katru gadu viena nometnes diena tiek veltīta ekskursijai, jo, manuprāt, ir ļoti svarīgi izzināt, kas notiek apkārt, un ne vienmēr vecākiem ir iespēja noorganizēt šādus braucienus pašiem. Šogad kopā devāmies uz Vecpiebalgas pusi. Viesojāmies porcelāna fabrikā, kur iepazināmies ar procesu, kā tiek veidotas krūzes, kā norit apgleznošana, un arī pašiem bērniem bija iespēja to pamēģināt. Pēc tam devāmies uz Kārļa Skalbes muzeju un Brīvdabas muzeja filiāli „Vēveri". Pētījām un izzinājām senos darbarīkus, latvisko dzīvesziņu. Bērniem ir nepieciešams radīt priekšstatu, kā dzīvoja arī iepriekšējās paaudzes.
Kā jau ierasts, pirmajā dienā tiek atklāta nometne, ir savstarpēja iepazīšanās. Šogad veidojām arī savu nometnes karogu, un ceru, ka arī tā kļūs par stipru tradīciju. Prieks, ka ikviens nometnes dalībnieks aktīvi iesaistījās un darbojās gan nodarbībās, gan arī citās aktivitātēs. Tika zīmēts un krāsots, darbojās ar mālu, piedalījās dziesmu maratonā, kurā izdziedāja latviešu dziesmas. Intensīvi kopā strādājām, lai radītu skaistu nometnes noslēguma pasākumu. Savukārt vecākiem bija savas nodarbības. Vienu no tām vadīja Vineta Blumberga un iepazīstināja ar skanošo bļodu terapiju. Bija psihoterapeita nodarbība. Katru gadu bērniem ir nodarbība kopā ar suņiem. Bērniem tā ļoti patīk, un viņi to gaida ar lielu nepacietību. Šogad mūs arī laikapstākļi lutināja, tāpēc notika dažādas aktivitātes svaigā gaisā. Bērni spēlēja bumbu, peldējās, organizējām pikniku, bija arī tradicionālā diskotēka. Katru rītu bija rīta rosme, – nometnes programmā dalās Elita.
Biedrība „Mēs saviem bērniem" aktīvi darbojas visu gadu, tiek organizēti gan lielāki, gan mazāki pasākumi, sniegti dažādi pakalpojumi, lai uzlabotu ikdienu tiem, kuriem tas visvairāk ir nepieciešams.
Turpina Elita: – Šiem cilvēkiem ikviens pasākums, nodarbība ir ļoti svarīga. Ir jābūt pārliecībai, ka mēs ejam uz priekšu ar paceltu galvu, neesam nostumti malā, bet esam pilntiesīga sabiedrības daļa. Mums ir daudz atbalstītāju, kas neatsaka savu palīdzību. Lai mēs varētu organizēt nometnes un citus pasākumus, esam pateicīgi atbalstītājiem, jo diemžēl bez viņu palīdzības mēs tik daudz nespētu veikt. Par finansiālu atbalstu paldies Madonas novada pašvaldībai, bet par ēdināšanu rūpējās sponsori: gaļas pārstrādes cehs „Nākotne", SIA „Kurzemes Gaļsaimnieks", AS „Cēsu alus", „Liepkalni", „Aiva-G", „Balticovo", SIA „Junge", „Straupes piensaimnieks", dārzeņus nometnes dalībniekiem nodrošināja Māris no Kalsnavas pagasta, savukārt „Barkavas arodi" biedrību atbalstīja ar finansējumu autobusam, ar kuru devāmies ekskursijā. Tāpat lielu darbu ieguldīja un nometni krāšņu darīja arī skolotājas – Dace Caune, Kristīne Vārpiņa un Gundega Elīza Zariņa. Bet vislielākais paldies „Jumurdas muižas" saimniekiem un kolektīvam par silto uzņemšanu un rūpēm par mums. Atbalstītāju ir daudz, un katram sakām paldies.
04.09.2019.