2022. gada 1. februārī Latvijā uzsāks darboties vienota dzērienu iepakojuma depozīta sistēma. Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visa veida alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīts 0,10 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums būs iztukšots.
SIA „Depozīta Iepakojuma Operators" uzsākusi līgumu par depozīta iepakojuma pieņemšanu un taromātu izmantošanu parakstīšanas procesu ar tirgotājiem, noslēdzot pirmos līgumus par dalību depozīta sistēmā ar mazumtirdzniecības tīkliem Latvijā – SIA „Maxima Latvija", SIA „Rimi Latvia", SIA „Elvi Latvija", „Citro" zīmola pārstāvi SIA „Latvian Retail Management" un „Mego" zīmola pārstāvi SIA „Lenoka" par dalību depozīta sistēmā. Tuvākajā laikā plānots noslēgt līgumus arī ar pārējiem tirgotājiem, kuri līdz ar depozīta sistēmas darbības uzsākšanu 2022. gada 1. februārī savās tirdzniecības vietās pieņems izlietoto iepakojumu, turklāt visi līgumi tiek slēgti ar vienādiem nosacījumiem.
– Esam patiesi gandarīti, ka pirmie līgumi par dalību depozīta sistēmā ir noslēgti, un lieliem soļiem tuvojamies depozīta sistēmas ieviešanai Latvijā, lai kopīgiem spēkiem apturētu dzērienu iepakojumu nonākšanu vidē un padarītu mūsu Latviju tīrāku. Jau pavisam drīz plānojam noslēgt nākamos līgumus ar tirgotājiem. Taras atgriešana būs pieprasīts pakalpojums lielākajai daļai Latvijas sabiedrības – vairākums jeb 87% aptaujāto pēc iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanas izmantos iespēju nodot tukšos dzērienu iepakojumus -, tādēļ tirgotāju iesaiste ērtas infrastruktūras izveidē ir ļoti būtiska, – skaidro Miks Stūrītis, SIA „Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs.
„Rimi Latvia" sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers pastāsta: – Depozīta sistēma ir ilgi gaidīts risinājums, kas ļaus samazināt piesārņojumu Latvijas dabā un veicinās iepakojuma pārstrādi. Kā lielākais mazumtirgotājs Latvijā mēs apzināmies savu atbildību un iespējas izglītot sabiedrību un veicināt veselīgu un ilgtspējīgu ieradumu attīstību, lai visi kopā mazinātu ietekmi uz vidi. Plānojot taromātu atrašanās vietas, galvenokārt vadījāmies pēc tā, lai klientiem izmantoto pudeļu nodošana būtu ērta un kļūtu par viņu ikdienas ieradumu tāpat kā iepirkšanās „Rimi". Pircēji par katru nodoto pudeli saņems kuponu 10 centu vērtībā, ko atprečot varēs jebkurā „Rimi" veikalā. Savukārt dzērienu iepakojumi no taromātiem tiks nogādāti DIO tālākai apstrādei. Paredzēts, ka ar taromātu palīdzību „Rimi" veikalos būs iespējams savākt un pārstrādāt vairāk nekā 100 miljonu iepakojumu vienību gadā. „Rimi" pastāvīgi ievieš videi draudzīgākus risinājumus produktu uzglabāšanai un iepakošanai, strādā pie energoefektīvākas veikala vides, nodrošina kvalitatīvāku un veselīgāku pārtikas piedāvājumu, kā arī dod iespēju klientiem būt sociāli atbildīgiem un šķirot atkritumus, ziedot un palīdzēt citiem. Iesaiste depozīta iepakojuma pieņemšanā ir secīgs un sistemātisks darbs cīņā ar klimata pārmaiņām un ilgtspējīgu ieradumu iedzīvināšanā sabiedrībā.
Tāpat „Depozīta Iepakojuma Operators" uzsācis līgumu par depozīta iepakojuma pieņemšanu un taromātu izmantošanu parakstīšanas procesu arī ar degvielas uzpildes staciju (DUS) tīkliem, parakstot līgumu par dalību depozīta sistēmā ar AS „Virši-A", SIA „Circle K Latvia" un SIA „Astarte-Nafta". Pielāgojoties iedzīvotāju ikdienas paradumam iegādāties dzērienus arī DUS tirdzniecības vietās, Latvijas depozīta sistēma vienīgā Baltijā piedāvās iedzīvotājiem iespēju nodot tukšo dzērienu iepakojumu arī degvielas uzpildes stacijās. Kopumā plānots izvietot aptuveni 110 taromātu degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā.
Turpina Miks Stūrītis: – Esam spēruši būtisku soli pretī Baltijā un Eiropā modernākās depozīta sistēmas izveidei, piedāvājot iedzīvotājiem iespēju nodot tukšo dzērienu iepakojumu arī degvielas uzpildes stacijās. Katru dienu tūkstošiem cilvēku mēro ceļu uz darbu vai mājām, pa ceļam iegriežoties degvielas uzpildes stacijā, lai ne vien uzpildītu degvielu, bet arī iegādātos kādu atspirdzinošu dzērienu, un no 2022. gada 1. februāra turpat varēs tukšos iepakojumus arī nodot. Mūsuprāt, ir būtiski sekot līdzi patērētāju ikdienas paradumiem un paplašināt iepakojumu pieņemšanas tīklu, lai depozīta iepakojumu atgriešana būtu pēc iespējas ērtāk iekļaujama ikdienas dzīvē. Mēs ļoti novērtējam ikviena tirgotāja iesaisti ērtas infrastruktūras izveidē un sveicam uzņēmumus ar pievienošanos, kas noteikti kalpos kā būtisks atspēriena punkts mūsu kopējā cīņā par tīrāku vidi un tīrāku Latviju.
Balstoties uz Iepakojuma likuma 18.8 pantu, depozīta iepakojumu ir pienākums pieņemt visiem tiem tirgotājiem, tostarp degvielas uzpildes stacijām, kuru tirdzniecības zāles platība ir lielāka vai vienāda ar 300 m2 un tirdzniecības vieta atrodas kādā no Latvijas valstspilsētām, kā arī tirgotājiem ar zāles platību 60 m2 vai vairāk citās administratīvajās teritorijās.
Šobrīd Latvijā paredzēts uzstādīt ap 800-1000 automatizētu pieņemšanas punktu, tai skaitā – vairāk nekā 200 taromātu plānoti izvietošanai āra kioskos tirdzniecības vietu teritorijā. Pirmos taromātus uz iepakojuma pieņemšanas vietām piegādās jau septembrī.
10.08.2021.