Lai gan šogad 11. novembrī, pieminot Brīvības cīņās kritušos karavīrus, Madonā un novada pagastu centros cilvēki nevarēja pulcēties plašos lāpu gājienos, tas neliedza pieminēt Latvijas valsts varoņus.
Madonā gadu gaitā kuplāk apmeklētais Lāčplēša dienas pasākums tradicionāli ir piemiņas brīdis Liseskalna kapsētā. Vietā, kur pie 1936. gadā atklātā pieminekļa „Par Latvijas brīvību kritušiem varoņiem 1919-1920" ik gadu pulcējas skolēni, zemessargi un ikviens iedzīvotājs, kam nav svešas Latvijas valsts vēstures spilgtākās lappuses, un cilvēki, kuri pirms vairāk nekā simt gadiem tās rakstīja ar savu varonību un asinīm. Šogad piemiņas brīdis Liseskalna kapsētā bija citādāks. Klusāks, individuālāks, taču kopības izjūtu raisošs. Visas dienas laikā iedzīvotāji varēja individuāli nākt pie pieminekļa kritušajiem karavīriem. Iedegt svecīti. Nolikt ziedus. Kavēties pārdomās un sajust vēstures elpu. Dienai satumstot, piemiņas vietu apmeklēja Madonas novada pašvaldības un Zemessardzes 25. kājnieku bataljona pārstāvji.
25. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Ģirts Pintāns piemiņas vietā uzsvēra, ka Brīvības cīņās apliecinātā karavīru varonība saglabāsies mūžīgā piemiņā turpmākajās paaudzēs.
25. kājnieku bataljona virsseržants, štāba virsseržants Māris Ezeriņš, godinot karavīrus, kas pirms gadsimta atdeva savu dzīvību par neatkarīgu Latviju, minēja, ka Brīvības cīņu varoņi kalpo par pierādījumu tam, ka mūsu tautā rit cīnītāju asinis – Kalpaka asinis.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs sacīja, ka sarežģītais laiks, kurā šobrīd dzīvojam, ļauj labāk pārdomāt tās grūtības, ar kurām savulaik saskārās Latvijas valsts dibinātāji un Brīvības cīņu dalībnieki. Katrs laiks nāk ar saviem izaicinājumiem, taču neatkarīgas Latvijas dzimšana ir unikāls vēsturi un cilvēku likteņus ietekmējošs notikums.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora akcentēja, ka, gadiem ejot, Brīvības cīņu nozīmība nav mazinājusies. Ar skaitliski mazu, taču augsti motivētu karaspēku Latvija spēja pieveikt un no savas valsts patriekt divas lielvaras, kas tīkoja to iekarot. Šim varoņdarbam pat pasaules vēsturē nevar piemeklēt daudz analogu.
Svētku noskaņu pilsētā radīja arī izgaismotās publisko ēku fasādes un vides objekti, kā arī iedzīvotāju iedegtās svecītes Poruka ielā, pilsētas centrā un savu mājokļu logos. Arī citviet novadā iedzīvotāji, individuāli iededzot svecītes pagasta centrā un savu namu logos, pieminēja Brīvības cīņu varoņus.
Kaut arī Lāčplēša dienu šogad svinējām pieklusināti, mūsu senču varoņdarbi izskan skaļi un skaidri. Tiem nedraud aizmirstība!
13.11.2020.