Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Madonā notikusi LELB Kapitula sēde

BAIBA MIGLONE

Autors • 20.09.2018.

Madonā notikusi LELB Kapitula sēde
Burtu lielums

Madonā šajā nedēļā – 18. un 19. septembrī – norisinājās Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Kapitula sēde.

Kapituls ir LELB vadības institūcija, kurā ietilpst bīskapi, prāvesti un dekāni, un tās pārziņā ir garīgo darbinieku kalpošanas jautājumi, Baznīcas komisiju sastāva apstiprināšana un visi svarīgākie jautājumi, kas saistīti ar Baznīcas un draudžu garīgo dzīvi – ar mācītāju norīkošanu amatā, atsaukšanu no amata, teoloģiskas dabas jautājumu izlemšana utt. Kapituls pieņem lēmumus LELB Satversmes 84. pantā noteiktajos jautājumos.

Kā skaidroja LELB arhibīskaps Jānis Vanags, LELB ir trīs diacēzes, un gadā notiek trīs Kapitula sēdes, katra savā vietā. Šoreiz kārta bijusi Daugavpils diacēzei, un, tā kā Madona ir šajā diacēzē, par sēdes norises vietu izvēlēta Madona.
– Sēdē tika izskatīti daudzi jautājumi, t. sk. viens no šābrīža aktuālākajiem jautājumiem par Vācu baznīcas pievienošanos Latvijas baznīcai. Kā zināms, Latvijā pastāv Vācu evaņģēliski luteriskā baznīca Latvijā, kas tikusi izveidota 1994. gadā. Pirms kara Latvijas luterāņu baznīcai bija Vācu nodaļa ar vācu draudzēm. Tagad mēs gribam to situāciju atjaunot. Šobrīd runa ir par to, kā to vislabāk izdarīt. Tur vajadzīgi likumgrozījumi un LELB Satversmes grozījumi – jāatrod ceļš, kā to vislabāk izdarīt, – trešdienas rītā pēc dievkalpojuma Kapitula locekļiem Lazdonas baznīcā uzrunāts sacīja LELB arhibīskaps Jānis Vanags. Dievkalpojumā, uz kuru bija pulcējušies arī Madonas draudzes locekļi un apkārtējo draudžu mācītāji, kalpoja Daugavpils diacēzes bīskaps Einārs Alpe, Madonas iecirkņa prāvesta p. i. Rolands Pētersons un Gulbenes iecirkņa prāvesta p. i Vilnis Slinķis.
Bīskaps Einārs Alpe izteica gandarījumu par to, ka dievkalpojumā darbdienas rītā kopā ar Kapitula locekļiem piedalās arī draudzes locekļi, un savā sprediķī aicināja visus uz savstarpēju mīlestību un kopīgu Dieva slavēšanu.

Bet savu izbraukumu LELB Kapitula locekļi Madonā sāka ar svētbrīdi kopienas centrā „Baltā ūdensroze", iepazinās ar centra darbību. Kas, kā atzina arhibīskaps, ir LELB gods un lepnums:
– Centra vadītājai Rudītei Kumsārei ir liela pieredze, viņa arī ilgāku laiku vadīja vienu no LELB Dienas centriem Rīgā.
Mums bija ļoti interesants apciemojums pie keramiķa Jāņa Seiksta. Tas bija ļoti izglītojošs. No viņa stāstījuma uzzinājām, cik daudz pieredzes, prasmes un iejūtas vajadzīgs, lai vienu trauku izveidotu. Tur ir tiešām jābūt meistaram. Pravieša Jeremijas grāmatas 18. nodaļā Dievs ir salīdzināts ar podnieku, kurš tautu vai cilvēku veido kā podu, kā trauku un, ja neizdodas, kā vajag, samīca un pārtaisa par jaunu. Un tieši tas mums kā Dieva vārda kalpotājiem bija tāds svarīgs atgādinājums, cik tad īstenībā iejūtas un prasmes prasa šis podnieka darbs.
Virsvaldes sekretāram Romānam Ganiņam kopā ar Madonas luterāņu draudzes mācītāju Rolandu Pētersonu bija arī tikšanās ar Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Zigfrīdu Goru, un es saprotu, ka arī tur ir atrasts veiksmīgs risinājums par Baznīcas zemes, uz kuras atrodas Dziesmu vieta, turpmāko izīrēšanu pašvaldībai.
Lai gan abas dienas norisinās intensīvs darbs, vide, kur mēs šīs divas dienas uzturamies, ir ļoti atšķirīga. Vakarvakarā atslodzei pēc garās darbdienas izbraucām ar kartingiem – tas bija vēl kaut kas tāds nebijis, pamodās pat tāds kā neliels sacensības gars. (Smaida.) Nakšņojām „Apiņu kaltē" Praulienā, kur tikāmies ar tās saimnieci Antru Gotlaufu, kas ir arī Godu saimniece, un uzzinājām daudz jauna par senajiem latviešu ēdieniem. Tā ka dienas bija piepildītas gan darba, gan jaunu atziņu iegūšanā. Katrā ziņā mēs aizbrauksim ar ļoti patīkamām atmiņām. Vienīgi diemžēl neizdevās šoreiz tā tuvāk iepazīties ar Madonas pilsētu, jo mēs no rīta līdz pat vēlai pēcpusdienai sēdējām viesmīlīgajā bibliotēkas konferenču zālē un spriedām par mūsu Baznīcai aktuāliem jautājumiem.
Kapitula sēde tika noslēgta ar svētbrīdi kopienas centrā „Baltā ūdensroze". Sēdes dalībnieki izteica pateicību par sēdes organizēšanu un viesmīlību gan Madonas evaņģēliski luteriskajai draudzei, gan ikvienam, kas gādāja par šīm dienām Madonā. Aizkustināts un pateicīgs par sirsnīgo uzņemšanu un viesmīlību bija arī kādreizējais Madonas evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs, tagadējais Liepājas diacēzes bīskaps Hanss Martins Jensons, kas atzina, ka Madona un draudze viņa sirdī ieņem īpašu vietu. Savukārt mācītājs Rolands Pētersons izteica gandarījumu par tik veiksmīgu un Dieva vadītu, svētītu kopdarbu, lai Kapitula dalībnieki ne tikai pārrunātu aktuālos darba jautājumus, bet arī justos labi pilsētā, kur esi gaidīts.


 AGRA VECKALNIŅA foto


21.09.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px