Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Latvijas simtgades saullēkts Gaiziņkalnā

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 20.11.2018.

Latvijas simtgades saullēkts Gaiziņkalnā
Burtu lielums

Vēlot saules mūžu Latvijai, 18. novembra rītā Gaiziņkalna virsotnē uzbūvētajā mastā svinīgi un emocionāli tika pacelts mūsu valsts karogs.

Uz Latvijas simtgades svinību rīta sagaidīšanu Latvijas augstākajā virsotnē – 311,94 m virs jūras līmeņa – bija sapulcējies kupls pulks interesentu, daudzi bija uzvilkuši rakstainos cimdus. Kopā ar folkloras kopu "Vērtumnieki", "Pulgosnieši", "Libe", "Vesetnieki", "Madava" dziesmām un rotaļām aizdomājāmies par šī mirkļa svarīgumu – sagaidīt Latvijas simtgades rītu tuvāk debesīm, raugoties apvārsnī, kas paveras no Gaiziņa virsotnes.

– Latvija savu saullēktu piedzīvoja tieši pirms 100 gadiem, pateicoties latviešu tautas alkām pēc brīvības, drosmei un izlēmībai. Arī mēs piedzīvosim saullēktu Latvijas simtgadē šeit, Gaiziņkalnā, kas ir Latvijas simbols, būsim priecīgi par to, būsim pateicīgi, – novadniekus un viesus uzrunāja Madonas novada pašvaldības priekšsēdētājs Agris Lungevičs, aicinot izdzīvot, piedzīvot un sajust šo mirkli, šo dienu ar katru savu šūnu, piepildīt ar pozitīvo enerģijas lādiņu, ko dot nākamajām paaudzēm, nākamajai simtgadei. – Piepildīsim šo laiku ar saviem darbiem Latvijai, un viens no šādiem darbiem ir redzams šeit, Gaiziņkalnā – turpmāk saules mūžu šeit plīvos mūsu valsts karogs par godu mūsu tautas spēkam, drosmei un izlēmībai, – priecīgus Latvijas simtgades svētkus vēlēja Agris Lungevičs.
Gaiziņkalna apmeklētājus sveica arī Bērzaunes un Mārcienas pagasta pārvaldes vadītājs Edgars Lācis: – Ir jauna diena sākusies – mosties, Latvija, savā dzimšanas dienā! Lai plīvo karogs sarkanbaltisarkanais pār koku galotnēm Gaiziņa virsotnē, mūsu Latvijas augstākajā pakalnā! Lai vēstī visiem par mūsu valsts neatkarību, lai priecē mūsu acis un silda mūsu sirdis. Rotāsim ar šo neatkarīgas valsts simbolu arī savas mājas, nesīsim ar lepnumu un godināsim.
– Esam dziedātājtauta un dejotājtauta, mūsu brunčos un cimdu rakstos ievīti dzīpari ar sirds siltumu. Ne velti varam teikt: "Maza mūsu tēvu zeme, divu roku platumā, maza un mīļa mūsu tēvu zeme – divu roku siltumā." Vēlēsim saules mūžu Latvijai, lai nākamie 100 gadi būtu saules, miera un mīlestības apvīti! – sanākušos sveica arī Ērgļu novada pārstāvji, folkloristi.
Pasākuma vadītāja, Madonas novada domes deputāte Valda Kļaviņa deva vārdu arī "Lejas Gaiziņu" saimniecei, Gaiziņkalna virsotnes īpašniecei, Amerikas latvietei Inesei
Apelei, kas uzsvēra: – Šis ir vēsturisks moments, kad atkal Gaiziņkalnā tiek pacelts un plīvos Latvijas karogs.

– Pirms tam Latvijas karogs Gaiziņkalna virsotnē tika pacelts, kad Latvijas prezidents bija Kārlis Ulmanis un mans vecvectēvs Jēkabs Gaiziņš saimniekoja kalna pakājē "Lejas Gaiziņos". Pirms tam te neplīvoja Latvijas karogs, te atradās vācu muiža, un Jēkabs Gaiziņš, kas dus kapos Bērzaunē, atpirka no muižniekiem šo īpašumu. Tagad, kad atkal mastā ir uzcelts Latvijas karogs, mums visiem kopā tas ir jāsargā, – sacīja I. Apele.

Pēc karoga pacelšanas Gaiziņkalna apmeklētāji sastājās divos apļos, izveidojot simbolisku viju Latvijai, un ejot sasveicinājās, bet spēku deva folkloras kopu dalībnieku dziedājums: "Ar Dieviņa palīdziņu visam gribu cauri tikt…" Sasildīties varēja arī pie ugunskura, bet cienastam Inese Apele bija sagādājusi konfektes "Gotiņa" ar svētku iepakojumu, kas veltīts karoga pacelšanai Gaiziņkalna virsotnē.
Vaicāta, kādas ir izjūtas, 18. novembra rītu sagaidot Latvijas augstākajā virsotnē, uzrunātā Danuta Kiopa dalījās pozitīvajās emocijās:
– Skaisti! Brīnišķīgi – lietus nav, miglas nav, laiks ir skaidrs, tālu var redzēt, un vēl gājputni lido. Ir fantastiski notēmēts, viss ar Debesīm sarunāts. Pirmais solis ir – ar kaut ko jāsāk, kaut gan pirmie soļi jau ir daudzi sperti – kalns ir sakopts, uzturēts, cilvēki te nāk, un Latvijas simtgades rītā ir fantastiski kupls apmeklējums.
Savukārt Anita Ločmele pārfrāzēja tautasdziesmas vārdus ""Dod, Dieviņi, kalnā kāpt, ne no kalna lejiņā. Dod, Dieviņi, otram dot" un "no otra mīļi lūgt"": – Tā ir enerģijas apmaiņa, un mums ir jāmainās, jāprot gan dot, gan lūgt. Pasaule pastāv uz apmaiņu.
Atcerēsimies, ka ieceres realizācijai par karoga masta būvniecību Gaiziņkalnā dokumenti tika saskaņoti Madonas novada būvvaldē 18. oktobrī, kad, atklāti balsojot, vienbalsīgi Madonas novada būvvalde nolēma akceptēt būvniecības ieceres dokumentāciju. Tālāk šīs būvniecības ieceres realizāciju Inese Apele deleģēja Madonas novada pašvaldībai. Mastu izgatavoja SIA "Zīmes".


21.11.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px