Gada vistumšākais mēnesis ir novembris, bet Latvijas vēsturē tas iezīmējas ar gaismu, ar ticību un brīvību. Sarkanbaltsarkanais karogs, svecīšu liesmas, kopā būšana un vienotība iededz patriotisma dzirksti.
11. novembris – Lāčplēša diena – ir brīdis, kad Latvija apstājas un noliecas cieņā to priekšā, kuri ar savu drosmi, asinīm un dzīvību izcīnīja mūsu brīvību. Tā nav tikai vēstures lappuse vai tradīcija, ko ievērojam katru gadu, tā ir mūsu tautas diena, kad liesmo svecītes un kvēlo pateicība par to, ka dzīvojam brīvā zemē. Šajā dienā mēs atceramies ne vien Lāčplēša varonību kā mītu, bet arī simtiem cilvēku, kuri stāvēja pretī pārspēkam, ticot Latvijai. Viņu drosme un pašupurēšanās ir pamats mūsu valsts pastāvēšanai, mūsu pienākums – to neaizmirst un nest šo gaismu tālāk.
Ik gadu, atzīmējot Lāčplēša dienu, īpaši tiek piedomāts par šīs dienas nozīmību, aicinot iedegt svecītes kā pateicību mūsu valsts varoņiem, būt kopā, atminēties skaudros vēstures notikumus, sildīties pie ugunskuru liesmām, bet vakarā – veidot liesmu upi un doties lāpu gājienā.
Līdz ar novembra atnākšanu pilsēta un pagasti ietērpjas svētku rotā, radot patiesas patriotisma izjūtas, iededzot gaismu un šķeļot tumsu. Šogad, tāpat kā iepriekš, Madonā 11. novembris iezīmējās īpaši skaisti. Tradicionāli, patriotiskas mūzikas pavadībā Poruka ielā tika iedegtas svecītes. Savukārt Madonas novada kultūras centrā uz svētku koncertu aicināja Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas audzēkņi.
Visas dienas garumā Saieta laukumā norisinājās Sabiedroto spēku militārās tehnikas un ekipējuma demonstrējums. Lieli un mazi ar interesi aplūkoja iespaidīgo tehniku, aprunājās ar dāņu karavīriem un guva jaunus iespaidus.
Madonas Bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar Jāņa Simsona Madonas mākslas skolu organizēja Mazo uguns skulptūru parādi. Kūrās ugunskurs, skanēja dziesmas. Atzīmējot šo nozīmīgo dienu, pasākuma dalībnieki ielūkojās Latvijas vēstures lappusēs.
Vakarā Saieta laukumā pulcējās madonieši un pilsētas viesi, lai dotos tradicionālajā gaismas ceļā uz Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo karavīru piemiņas vietu Liseskalna kapos.
Piemiņas vietā, uzrunājot klātesošos, Madonas novada pašvaldības vadītājs Agris Lungevičs vispirms pauda pateicību: – Liels paldies jums visiem par klātbūtni. Ir patiess prieks redzēt, kā dažādas paaudzes nāk un piedalās šajā svinīgajā gājienā – bērni, jaunieši, vecāki, vecvecāki. Tieši šī klusā kopā būšana ir tas, kas uztur mūsu atmiņu dzīvu un mūsu valsti stipru. Paldies, ka nesat šo tradīciju tālāk! Ir patiess prieks un lepnums to redzēt un dzīvot sabiedrībā, kur šīs atmiņas un cieņa ir dzīvas.
Tradicionāli skolās šajā dienā tiek aizvadīti sirsnīgi pasākumi, atgādinot jauniešiem pašu svarīgāko – mīlestību pret savu zemi. Pēcpusdienā skolēni, pedagogi un vecāki vienojās kopīgā lāpu gājienā, lai kopīgi pieminētu Latvijas brīvības cīnītājus un godinātu mūsu tautas neatlaidību un spēku. Saikavas tautas nama vadītāja Antra Cimiņa aicināja pievienoties Praulienas pamatskolas kolektīvam arī citus pagasta iedzīvotājus un atgādināja: – Lāčplēša diena ir laiks, kad pieminam mūsu tautas drosmi, vienotību un pašaizliedzību, kas ļāvusi Latvijai pastāvēt brīvā un neatkarīgā valstī. Tā ir diena, kas stiprina patriotisma sajūtu un apliecina mūsu cieņu pret tiem, kuri aizstāvējuši Latvijas brīvību.
Jau tūliņ, 18. novembrī, atzīmēsim Latvijas Republikas proklamēšanas 107. gadadienu. Svētku laikā uz sirsnīgiem koncertiem pagastos aicina izglītības iestāžu audzēkņi, pašdarbnieku kolektīvi, mūziķi, uzburot skaistus svētkus mūsu mīļajai Latvijai dzimšanas dienā!
14.11.2025.