Ziemassvētku laikā smaržo piparkūkas, silda svecīšu liesmas, un zemi pārklāj labestība. Šis ir laiks, lai iepriecinātu līdzcilvēkus ar labu vārdu, mīļu smaidu un sniegtu palīdzīgu roku tiem, kas nonākuši grūtībās. Ikviens ar labiem darbiem, gaišām domām un ticību labajam var uzdāvināt līdzcilvēkiem brīdi prieka, sniedzot cerību mirkli. Šajos Ziemassvētkos to darīs arī Liezēres pamatskolas iestādes padomes priekšsēdētāja Diāna Rudzone, organizējot labdarības akciju „No sirds uz sirdi".
Taujāta, kas viņu pamudināja uz šādu rīcību – iesaistīties labdarības tirdziņā, Diāna saka, ka saskare ar labdarību viņai ir jau kopš pašas skolas laikiem. Sirdī vienmēr mitusi vēlme kādam palīdzēt un izdarīt labu. Diāna pasmaida, ka līdz šim vienīgā saistība ar labdarību viņai bijusi, metot naudiņu ziedojumu kastītēs, kas izvietotas lielveikalos.
– Gan „Maximā", gan „Rimi", gan „Supernetto" veikalos esošajās ziedojumu kastītēs esmu cītīgi un bieži metusi naudiņu, tādējādi cenšoties atbalstīt ikvienu, kam palīdzība ir vajadzīga. Esmu iesaistījusies arī Edija Pipara dibinātajā un vadītajā organizācijā „Palīdzēsim viens otram". Esmu pieteikusies kā organizācijas pārstāve, un pie manis var droši vērsties pēc palīdzības vai padoma.
Ideja par dalību ar labdarību saistītā pasākumā Diānai radās pirms trim gadiem, bet tobrīd, kā saka viņa pati, neesot pieticis drosmes un zināšanu, lai savu ideju uzdrīkstētos realizēt.
– Tolaik man ienāca prāta doma sarīkot Madonā „Labestības dienu", kāda nu jau daudzus gadus norisinās Rīgā, bet nepietika apņemšanās un uzdrīkstēšanās. Nezināju īsti, no kura gala ko sākt, ar ko kontaktēties, kā organizēt šādu pasākumu. Tas viss man bija lielais nezināmais, kurā tā arī neielecu. Šovasar apmeklēju projektu vadības kursus, tas deva drosmi, pašapziņu un papildināja zināšanas, kuru man agrāk tik daudz nebija. Tagad jūtos daudz drošāk, jo zinu, ko nozīmē rakstīt projektus un tos īstenot, – priecīgi stāsta Diāna.
Jāpiebilst, ka šis ir pagaidām vienīgais Diānas īstenotais projekts, līdz šim viņa projektus ir tikai rakstījusi.
Šogad viņai atkal radās kārtējā spontānā ideja. Tas notika pavisam mierīgā piektdienas vakarā, bet, tā kā pa vidu vēl bija sestdiena un svētdiena, nācās ciesties līdz pirmdienai, lai varētu sākt uzrunāt paziņas, draugus un meklēt kontaktus, kurus aicināt iesaistīties un palīdzēt izvirzītā labdarības mērķa sasniegšanai.
– Vienīgais pieejamais laiks, kas bija atlicis, lai varētu tirgoties, bija 20. decembris. Šajā datumā tad arī pieteicu sev vietu. „Ziemassvētku sajūtu tirdziņā" pārdošu dažādas cilvēku pašu rokām darinātas, veidotas, ceptas, vārītas, šūtas un jebkādā citādā veidā gatavotas lietas. Protams, visām mantām jābūt tikai un vienīgi pašgatavotām, tās nedrīkst būt veikalā iegādātas un pēc tam tirdziņā nodotas preces.
Kopumā Diānas aicinājumam ziedot lietas pārdošanai tirdziņā atsaukušies 26 cilvēki. Kāds pieteicies sagādāt ievārījuma burciņas, cits apsolījis sacept pīrādziņus un bulciņas. Ir arī tādi cilvēki, kuri, laika trūkuma dēļ nevarot pagatavot cerēto, piedāvājuši ziedot naudu, lai tā uzreiz nonāktu lietošanā. Tirdziņā varēs iegādāties arī koka traukus, mājās sietu sieru, meža dzīvnieku gaļas konservus, zāļu tējas un dažādas citas ēdamas un sadzīvē praktiski izmantojamas lietas. Arī Diāna pati vēlas ko uzmeistarot un paralēli tirgošanās organizatoriskās puses vadīšanai gatavo auskarus un rokassprādzes no pērlītēm.
Arī Liezēres pamatskolas audzēkņi un viņu skolotājas, kā arī vecāki atsaukušies šim aicinājumam, skolā notikušajās rūķu darbnīcās gatavojot filca cimdiņus. Katrā no tiem Diāna ieliks mazu šokolādes salavecīti un lapiņu ar vēlējumu, ko pēc tam iespējams iekarināt eglītē vai pasniegt svētkos kā dāvaniņu. Tas būšot mazais veiksmes cimdiņš.
Labie darbi pirms Ziemassvētkiem nav iedomājami bez rūķīšiem un klusajiem palīgiem. Tādi ir arī Diānai. Viņa saka lielu paldies Liezēres pamatskolas direktorei Jolantai Stepiņai.
– Jolanta vienmēr palīdz un neatsaka padomu, ja rodas neskaidrības. Idejas tapšanā iesaistījusies arī skolas saime, atbalsts un palīgs ir arī vīramāte Sandra, kas palīdz dažādos mazākos darbiņos. Ir forši, ja tev blakus ir kāds, kas palīdz, uzmundrina un motivē. Sākumā man bija doma īstenot šo ideju ar Edija organizācijas starpniecību, bet, tā kā es ar viņiem neesmu tikusies, jo šī organizācija atrodas nevis Madonā, bet Rīgā un ir nepieciešams dokuments, kas apliecina, ka es veicu brīvprātīgo darbu, tas nebija iespējams. Tuvākajā nākotnē es noteikti aizbraukšu uz galvaspilsētu, lai nokārtotu vajadzīgos dokumentus, – par tālākajiem plāniem informē Diāna.
Šī nav vienīgā ideja, kas ir viņas darāmo darbu sarakstā. Diānai padomā ir vēl dažnedažādas ieceres, kuras mazpamazām viņa cenšas realizēt. Tapšanas procesā esot vēl viens projekts, kas ticis uzrakstīts vasaras kursu laikā, bet pagaidām karājas gaisā finansējuma trūkuma dēļ. Plānotājā vieta atvēlēta arī vairākiem tieši ar sociālo sfēru saistītiem bezpeļņas projektiem, lai apkārtējo vidi un pasauli padarītu labāku. Ja Diānai izdosies dalība „Sajūtu tirdziņā", nākotnē viņa plāno piedalīties arī ar labdarību saistītās aktivitātēs daudz plašākā mērogā. Ikviens interesents, kas vēlas apmeklēt „Ziemassvētku sajūtu tirdziņu" un ir paredzējis turp doties, sastaps Diānu 20. decembrī Saieta laukumā Madonā no pulksten 10 rītā līdz 7 vakarā. Viņai līdzi būs arī īpaši skaista ziedojumu kastīte, ko pēc Diānas lūguma izgatavojis Andris Ruskis. Tajā tirdziņa apmeklētāji varēs iemest savu artavu, kļūstot par Ziemassvētku labajiem rūķiem. Tā viņi būs palīdzējuši saziedot naudu, kas tiks novirzīta Madonas slimnīcas bērnu nodaļai pulsa oksimetra iegādei. Bet, ja līdzekļu būs vairāk, nekā tam nepieciešams, par atlikušo naudu tiks organizēta izglītojoša nodarbība vecākiem „Bērni – mūsu atspulgi?", kuru vadīs ģimenes psihoterapeite Inga Jurševska. Diāna cer, ka ziedotāji viņai sarūpēs tik daudz darinājumu, ka to pietiks ne tikai visiem pirkt gribētājiem, bet būs iespēja apdāvināt arī pagasta trūcīgās ģimenes.
Atliek novēlēt, lai pietiek spēka un drosmes paveikt iecerēto un tas rada degsmi jauniem un svētīgiem darbiem!
18.12.2018.