Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Laba fotogrāfija kā sasniedzams uzdevums

INESE ELSIŅA

Autors • 14.07.2020.

Laba fotogrāfija kā sasniedzams uzdevums
Burtu lielums

Pirms 13 gadiem dibinātā biedrība "Melnais Piens" ik pa laikam īsteno dažādus radošos projektus. Piesaistot Eiropas Savienības fondu finansējumu, Madonā, Augu ielā 27, izveidota tehniski aprīkota multimediju studija – mūsdienīga brīvā laika pavadīšanas vieta un radošo darbnīcu centrs „MCity", noorganizēti vairāki apmācību un praktisko nodarbību cikli darbā ar multimediju programmatūru un tehnoloģijām.

Atsaucība jau sākotnēji bijusi liela, reklāma biedrības piedāvājumam nav vajadzīga, bieži visus gribētājus apmācības kursā pat nevar uzņemt. Cilvēkiem ir svarīgi brīvo laiku pavadīt jēgpilni, tāpēc Laura Krieva vadītā komanda turpina iesākto. Pagājušās nedēļas nogalē kursa noslēguma pasākumu svinēja piektā grupa, kura iepazina mūsdienīgu multimediju tehnoloģiju pielietojumu ikdienā un darbā.

Piedāvājums apmierina

Mācības ir veidotas trīs daļās – programmatūras apmācības, fotografēšanas apmācības un individuālais radošais projekts. Mācību noslēguma daļā katrs no dalībniekiem realizē foto projektu, izmantojot apmācībās gūtās teorētiskās un praktiskās prasmes un zināšanas. Katram ir jāatrod sava koncepcija un tad izpildījums jāīsteno deviņu bilžu ciklā. Noslēgumā tiek organizēta foto izstāde, kur dalībnieku trīs labākos autordarbus var apskatīt radošo projektu rezumējumā.
Kursu laikā katru no apmācības daļām māca profesionāls un savā jomā pieredzējis lektors-konsultants: Andris Tkačenko, Dainis Misiņš un Lauris Krievs. Dalība projekta organizētajās apmācībās ir bez maksas.

Kursa apguve vieno

Kad ierodos Augu ielā 27, Lauris Krievs vada nepiespiestu sarunu ar kursa dalībniekiem. Klātesošie savukārt atklāti vēsta par to, kas piedāvājumā bijis vērtīgs, kas – ne tik veiksmīgs. Telpā valda radoša, brīva un draudzīga gaisotne, dalībnieki uzsver, ka visvērtīgākā nodarbībās bija domāšanas un skatījuma maiņa, paplašināts redzējums uz vizuālām lietām, uzdevums meklēt atbildes pašiem. Visi pauda pateicību par kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanas iespēju un robežu paplašināšanu.

Dalībnieku pārdomas un atziņas

– Tas bija ļoti, ļoti saistoši! Uz kursiem no Varakļāniem braucām divatā, – „Staram" vēstīja Ginta Prusakova no Varakļāniem. – Fotografēšana man vienmēr ir patikusi. Kā ieraudzīju informāciju par kursiem, tā rakstīju pieteikumu. Bija pusvienpadsmit vakarā, bet tas likās tik svarīgi. Neko par fotografēšanas pamatiem iepriekš nebiju zinājusi, ļoti noderēja apgūtais attēlu apstrādes programmā „Fotošops" un īstenībā viss projektā dzirdētais. Pievienotā vērtība ir tā, ka iepazinu madoniešus, daudz jaunu cilvēku. Ikdienā strādāju ilgstošās aprūpes iestādē, fotografēšana ir mans hobijs, ko gribu turpināt. Tā kā man nav savas fotokameras, tikai telefons, izmantoju multimediju studijas tehniku. Bija iespēja pielietot gan statīvu, gan kameru, un rezultāts man patīk. Esmu ļoti apmierināta ar bildēm, noslēguma darbam izvēlējos tēmu „Divdabis". Pielietoju programmu „Fotošops", izveidoju dubultās ekspozīcijas fotogrāfijas. Bilžu bija daudz, atlase bija nežēlīga. Vēl atceros, kā kopā ar Andri Tkačenko pavasarī braucām ekspedīcijā. Devāmies uz laukiem bildēt zalkteni, un tas bija gan fizisks, gan garīgs izaicinājums, jo neko daudz par fotografēšanu vēl nezināju. Kopumā – tik skaists piedzīvojums! Esmu sapratusi, ka gribu iegādāties savu fotoaparātu. Un vēl varu apstiprināt, ka „Covid-19" mūsu kursiem savā ziņā nāca par labu, jo kādu brīdi bija klusums, tad nodarbību laiks tika pagarināts un bildes līdz ar vasaras atnākšanu ir daudz krāsainākas.

„Iesaku arī citiem!"

„Atspulgi peļķēs" ir Andas Kārkliņas fotogrāfiju cikla tēma. Jautāta par projektu kopumā, Anda atzina, ka laiks pavadīts ļoti vērtīgi: – Līdz šim ar fotografēšanu man saskares nebija, kursos tika iedotas pamatzināšanas, un tālāk jau ar radošu pieeju iegūto varēju apliecināt un attīstīt. Ideja par noslēguma darbu tēmu manī bija sen. Ejot pa ielu, bieži peļķēs pamanīju neparastus atspulgus. Tur spoguļojās tik smalkas un interesantas lietas, ka vēlējos iemūžināt. Ikdienā strādāju valsts vides dienestā, un tas pamatā ir darbs pie datora, tāpēc jo vairāk šāda izkustēšanās likās vērtīga. Iesaku arī citiem! Tagad daudz bijīgāk novērtēju fotogrāfu darbu, ikvienā bildē redzu to, ko iepriekš nenojautu. Lieliska izglītība! „Covid-19" izmainīja mūsu skaitlisko sastāvu – kursus iesākām četrpadsmit, pabeidzām desmit cilvēki.

„Vajadzētu otrā līmeņa kursus"

– Es gribēju iemācīties fotografēt, – motivāciju kursu apmeklējumam atklāja Mārīte Jagmane. – Skatoties fotoalbumus, likās skaisti, bet savās bildēs neredzēju to pilnību, ko ceļojumos un dabā. Līdz ar to interesējos, kā to panākt. Likās, process būs vienkāršs, bet, atnākot uz kursiem, secināju, ka tās ir zināšanas un smags darbs, simtiem fotogrāfiju, līdz ir viena, kas kaut cik patīk. Esmu mācījusies tēlotājmākslas studijā, redzu krāsas, saprotu ēnas, redzu, kur vajadzīgs vēss, kur silts tonis, bet dabūt to fotogrāfijā ir ļoti sarežģīti! Jābūt vispusīgām zināšanām par fototehniku, saprašanai par gaismu, perfektai izjūtai, un tas ir arī fizisks darbs celties agri no rīta, iet fotografēt rīta gaismā vai doties bildēt zelta stundā, kad ir labākā vakara gaisma. Uz fotogrāfijām tagad skatos pilnīgi citādāk – redzu, kur cilvēks ielicis sirdi un dvēseli un ir sanācis, un kur ir bildes „labāk gan fotografēt nevajadzēja".
– Katrs no kursa skolotājiem ir personība, – turpināja Mārīte. – Iepazīstoties ar kursabiedriem, atklājās, ka arī viņi ir interesanti cilvēki. Kursos pavadītais laiks bija vērtīgs, gribētos vēl. Ir radusies neliela sapratne; ja tikai būtu otrā līmeņa kursi, noteikti pieteiktos.

Lielā veiksme

Visi dalībnieki pauda gandarījumu par tikšanos ar fotogrāfu Valtu Kleinu – vienu no Latvijas fotogrāfijas guru un cilvēku, kura vārds komentārus neprasa: – Viņš ir gan filozofs, gan cilvēks, kuram ir laba krāsu izjūta, gleznieciskā sapratne, viņam ir labas zināšanas ģeogrāfijā un vēsturē, vispusīgi izglītots, liela personība. Katrs mūsu viesa teikums bija kas tāds, ko varētu drukāt grāmatā. Tagad šķirstām fotogrāfiju albumus, grāmatas, modes žurnālus un ieraugām autoru veiksmes vai pārspīlējumus.
Vaicāta par noslēguma darbu, Mārīte Jagmane atklāja, ka izvēlējās tēmu par „Covid-19": – Daudz pārdomāju, kā ieinteresēt cilvēkus bildes aplūkot. Skaisti dabas skati ne vienmēr uzrunā, jābūt kam neparastam, lai noķertu skatītāju uzmanību. Tā kā mūsu grupu „Covid-19" laika apstākļi ļoti ietekmēja – grupa gandrīz tika izšķīdināta -, līdz ar to izvēlējos šo tēmu. Izlasīju ziņas, uzzināju par piesārņojumu dabā, pamanīju, ka cilvēki neapzinās – sejas maskas ir no polipropilēna un dabā tās nesadalās, tās nevar mest pa roku galam. Tēma bija aktuāla, pievērsos un caur bildēm runāju par to.

15.07.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px