Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Kas notiks ar evakuēto Rupsalas aprūpes centru?

LAURA KOVTUNA

Autors • 19.03.2018.

Kas notiks ar evakuēto Rupsalas aprūpes centru?
Burtu lielums

Jau dažus gadus iepriekš sociālās aprūpes centra „Lubāna" mazās filiāles Rupsalā liktenis bijis nedrošs, jo vienubrīd Labklājības ministrijas plānos šo iestādi bija slēgt sliktā tehniskā stāvokļa un bažu par ugunsdrošību dēļ. Aprūpes centra iemītnieku – cilvēku ar garīgās attīstības traucējumiem – tuvinieki un darbinieki, kā arī Madonas novada pašvaldība argumentēja Rupsalas aprūpes centra priekšrocības – nelielo iemītnieku skaitu, labo atrašanās vietu, mājīgumu; tika arī savākti paraksti pansionāta saglabāšanai. Mainījās politiskā griba, pateicoties arī sabiedrības iesaistei, nelielo aprūpes iestādi Rupsalā izdevās saglabāt.

Tomēr nupat atkal parādījusies neziņa par turpmāko VSAC „Latgale" filiāles „Lubāna" Rupsalas ēkas nākotni – februāra beigās iemītnieki pēkšņi evakuēti – pārvietojot viņus uz citiem aprūpes centriem, ar piebildi, ka tas notiek tikai uz laiku. Darbinieki, iemītnieki un viņu piederīgie plašsaziņas līdzekļiem gan ir pauduši satraukumu, ka evakuācijas aizsegā plānots reizi par visām reizēm nelielo aprūpes centru slēgt.
Labklājības ministrijas (LM) Sociālo pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Aldis Dūdiņš skaidroja izveidojušos situāciju no ministrijas skatpunkta: „Tā kā VSAC „Latgale" filiāles „Lubāna" Rupsalas ēkā bija radušās problēmas ar telpu apkuri, jo trīs krāsnis bojājuma dēļ nav kurināmas, kas ziemā rada problēmas ar atbilstošas gaisa temperatūras nodrošināšanu (tobrīd gaisa temperatūra ārā tuvojās -20 grādiem), par ko tika saņemta informācija no VSAC „Latgale" vadības, kā arī ar to saistīto ugunsbīstamību, klientu drošības nolūkos filiāles „Lubāna" Rupsalas ēka tika evakuē-ta. 45 minētajā ēkā dzīvojošajām personām tika piedāvāts mainīt pakalpojuma sniedzēju, lai turpinātu pakalpojuma saņemšanu filiāles „Lubāna" otrajā ēkā vai VSAC „Latgale" filiālēs „Litene" un „Kalupe".
Labklājības ministrijas pārstāvji arī piebilda, ka drīzumā plānota tikšanās ar Madonas novada pašvaldības pārstāvjiem par iespējamiem risinājumiem Rupsalas ēkas stāvokļa uzlabošanai.
Ošupes pagasta pārvaldes vadītājs Aigars Šķēls apstiprināja, ka tikšanās Madonā, piedaloties Labklājības ministrijas un VSAC „Latgale" vadībai, plānota šajā piektdienā, 23. martā. – Ļoti vēlamies, lai izdotos panākt saprātīgu vienošanos vizītes laikā. Vienlaicīgi saprotam, ka ilgtermiņā esošais formāts, visticamāk, nepastāvēs, bet ceram (un visas pazīmes par to liecina) uz saprātīgu, visiem pieņemamu lēmumu, kas nebūs kā zibens spēriens no skaidrām debesīm. Gan pašvaldībai, gan iemītniekiem – kas ir pats svarīgākais, gan LM pieņemams, – pauda Aigars Šķēls.
Jautāts, vai ikdienā krāsnis un to stāvoklis netiek apsekots, ka ziemas spelgonī pēkšņi atklājies, ka tās ir avārijas stāvoklī, pagasta pārvaldes vadītājs atbildēja, ka pārbaude notiekot tikai reizi gadā. – Plašāk savu viedokli šobrīd komentēt nevēlos, ir daudz argumentu pret šādu rīcību, kāda bija, bet pagaidām tos vēlos paturēt pie sevis.
Aigars Šķēls arī atgādināja, ka Madonas novada pašvaldība ir būtiski atbalstījusi aprūpes centra darbību Rupsalas ēkā.
– 2010. gadā, kad izveidojās struktūra SAC „Latgale" un Rupsalas ēka kļuva par tās filiāli, mēs atkāpāmies no nomas maksas daļas, kas tolaik bija 250 latu, uz 25 latiem. Laika gaitā no nomas maksas mēs vispār atteicāmies. 2016. gadā pārbūvējām vairākas krāsnis, kas izmaksāja vairāk nekā 10 000 eiro. Tāds pats lūgums nāca 2017. gada jūlija beigās – pārbūvēt kārtējās trīs krāsnis. Augusta sēdē Madonas novada pašvaldība lēma, ka krāsnis nav perspektīvas, ka drīzāk jāievelk centrālā apkure par pašvaldības līdzekļiem – lai saglabātu darbavietas, lai turpinātos iestādes darbība. Viss ir izdarīts, lai to arī paveiktu, ir izstrādāts tehniskais projekts, veikts iepirkums, pasludināts iepirkuma uzvarētājs. Varu piebilst, ka visi šie remontdarbi tā arī bija plānoti, lai iemītniekus evakuēt nebūtu nepieciešams. Apkures sistēmas ierīkošanai izvēlētā tehnoloģija tika izvēlēta tāda, kas netraucētu iestādes darbībai. Ja 23. martā sarunas būs veiksmīgas, tad 26. martā varēsim laist iekšā būvnieku, kas veiks šo darbu, – informēja Aigars Šķēls.


20.03.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px