Uzlabojot atkritumu apsaimniekošanu, lai novērstu un samazinātu vides piesārņojumu, uzturētu higiēnisku un cilvēka veselībai nekaitīgu vidi, SIA „Madonas namsaimnieks" veic ikdienas pienākumus, izvedot konteinerus, uzlabojot dalīto atkritumu pun-ktus gan pilsētā, gan pagastos.
Atkritumu apsaimniekošana nedrīkst apdraudēt cilvēku veselību, negatīvi ietekmēt vidi, tai skaitā nelabvēlīgi ietekmēt ainavas un īpaši aizsargājamas teritorijas. Tomēr nereti iedzīvotāju apzināta vai neapzināta rīcība sagādā raizes atkritumu apsaimniekotājam.
Aizvadītās nedēļas izskaņā dalīto atkritumu punktā Kalēju ielā redzētais mudināja vēlreiz pievērst iedzīvotāju uzmanību atkritumu apsaimniekošanas jautājumiem, pašu iedzīvotāju kultūrai.
– Ar publikāciju Facebook SIA „Madonas namsaimnieks" lapā vēršam uzmanību, kādi mēdz būt mūsu līdzpilsoņi. Mudinām cilvēkus vienaldzīgi nepaiet garām, bet redzot, ka atkritumi tiek izmesti tiem neparedzētās vietās, aizrādīt, ziņot par to mums. Saņemam pārmetumus, ka neveicam savus pienākumus, nesavācam atkritumu laukumos un punktos. Tomēr mūsu pamatfunkcija nav aiz kāda savākt viņa radītās nekārtības, bet gan izvest sadzīves un dalītos atkritumus, iztukšot konteinerus, atbilstoši noslēgtajiem līgumiem un grafikiem. Maldīgs ir uzskats, ka mēs brauksim pa pilsētu un aiz katra vāksim atkritumus. Ikviens kļūdās, arī mēs ne visu izdarām perfekti un esam gatavi saņemt pamatotu kritiku, tomēr bieži nākas dzirdēt pārmetumus, kas nav attiecināmi uz mūsu darbu, – uzsver Oskars Janovičs, SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis.
Konkrētais gadījums sociālajos tīklos ir pievērsis iedzīvotāju uzmanību, norit aktīva dalīšanās ar ierakstu, tas raisa arī diskusijas.
– Cilvēku aktivitāte sociālajos tīklos, ziņošana par situāciju Kalēju ielā ved pie rezultāta. Šis bija viens no gadījumiem, kad iesaistījām arī Madonas novada pašvaldības kārtībniekus, lai palīdz rast risinājumu, – norāda Oskars Janovičs. – Rezultāts ir, esam ļoti tuvu, lai noskaidrotu šī negadījuma radītāju. Lai gan šādas situācijas parādās bieži un ne tikai šajā laukumā, tomēr šoreiz nevarējām klusēt. Ir jāvērš sabiedrības uzmanība uz šīm problēmām. Iekšēji esam vienojušies, ka šādas bildes tiks izvietotas sociālajos tīklos, lai iedzīvotāji redz, kāda ir patiesā situācija, iespējams, tad sāks aizdomāties par notiekošo, aizrādīs un paši pievērsīs lielāku vērību atkritumu izvešanas principiem.
Madonā ir 33 dalīto atkritumu punkti, ap četrdesmit uzņēmumu ir noslēguši līgumus par dalīto atkritumu konteineriem viņu teritorijā, arī pagastos šādi punkti ir izveidoti, bet ir vietas, kuras īpaši izceļas ar nekārtībām cilvēku paviršās attieksmes dēļ.
Turpina Oskars Janovičs: – Pilsētā visbiežāk šādas nekārtības vērojamas Kalēju, Ezera, Bērzaunes ielas dalīto atkritumu punktos, kā arī Saules un Raiņa ielas iekšpagalmā. Šeit konteineri ātri tiek piepildīti arī ar sadzīves atkritumiem, tāpat tie tiek novietoti līdzās konteineriem. Šajā situācijā jārēķinās, ka atkritumu novietošana tiem neparedzētajās vietās arī maksā, Namsaimniekam ir jāmaksā par noglabāšanu, vēlāk tas atsauksies uz tarifu. Tāpēc nedrīkst pret šo lietu izturēties vienaldzīgi. Iedzīvotājiem ir jāseko līdzi, kur un kā izmet savus atkritumus. Ja iedzīvotāji ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tas tomēr ir jādara pareizi. Dalīto atkritumu konteineri ir marķēti ar informatīvām uzlīmēm, ko tajos drīkst mest. Tie ir paredzēti mazajiem sadzīves atkritumu iepakojumiem – ļoti svarīgi ir PET pudeles, skārda bundžas saplacināt, tā ietaupot vietu konteineros, kartona iepakojumi jāsaplēš, ne tikai jāsaloka. Tāpat nekādā gadījumā atkritumus nevajadzētu novietot pie konteineriem vai tajos izmest ar maisiņiem. Cilvēki bieži ir neizpratnē, kāpēc dalīto atkritumu konteineriem ir tik mazas lūkas. Atbilde ir vienkārša – lai tajos nemestu liela izmēra un sadzīves atkritumus, tomēr realitātē ir citādāk.
Iedzīvotāju ērtumam, vides tīrībai un kārtībai regulāri tiek sekots līdzi – papildināti dalīto atkritumu punkti, satīrīti laukumi, tāpat, lai šādas situācijas mazinātos, tiek domāts par videonovērošanas kameru uzstādīšanu.
– Esam ievirzījuši sarunas ar Madonas pilsētas pārvaldnieku par iespēju uzstādīt kameras. Šis ir aktuāls jautājums, kas tuvākajā laikā tiks risināts. Videonovērošanas kameras būtiski varētu mazināt šāda veida nekārtības. Sākotnēji kameras varētu tikt uzstādītas problemātiskākajos dalīto atkritumu laukumos, – skaidro Oskars Janovičs. – Jau pavisam drīz Madonā atklāsim dalīto atkritumu laukumu, kas darbosies arī sestdienās līdz pulksten 12, savukārt pirmdienās dalītos atkritumus varēs nogādāt līdz pulksten 19. Līdz šim mums bija tikai dalīto atkritumu punkts, līdz ar to iedzīvotājiem bija pieejams tikai darbdienās, darba laikā.
Neizpratnē par situāciju, kad atkritumu laukumos tiek novietoti neatbilstoši atkritumi, radot nekārtību, ir arī SIA „Madonas namsaimnieks" atkritumu saimniecības speciāliste Lana Timofejeva.
– Informāciju par šādiem gadījumiem vispirms saņemu es. Bieži ir neizpratne, kāpēc cilvēki tā rīkojas, jo laukumos ir izvietotas norādes, kur un kā drīkst novietot atkritumus. Tomēr patiesā situācija ir gaužām bēdīga. Atkritumi tiek novietoti tur, kur to nedrīkst. Reizēm šķiet, ja mēs tos atkritumus savācam, tad jau viņi drīkst turpināt tā rīkoties. Mēs tos savācam, lai pilsētas atkritumu laukumos uzturētu tīrību un kārtību. Tas nav mūsu pienākums. Tāpat divas reizes nedēļā apsekojam un nepieciešamības gadījumā satīrām laukumus. Esam novērojuši, ka laukumos bieži tiek novietoti atkritumi, kurus varētu sašķirot. Redzētas dažādas situācijas, kas liek aizdomāties par cilvēku sadzīves kultūru. Pozitīvais, ka iedzīvotāji informē par šādām vietām un arī arvien vairāk interesējas par iespējām, kā šķirot un nodot atkritumus. Piemēram, ir iedzīvotāji, kas paši atbrauc un sašķiro atkritumus Augu ielā, tāpat, ja ir lielgabarīta atkritumi, elektropreces vai dalīto atkritumu ir daudz, tos atved. Ir iespēja vienoties ar SIA „Madonas namsaimnieks" par citiem pakalpojumiem. Iedzīvotājiem tiek piedāvātas daudzas un dažādas iespējas, jautājums – cik ļoti paši vēlas tās izmantot un cik godprātīgi to dara, – uzskata Lana Timofejeva. – Cilvēkiem ir jābūt saprotošākiem, un aicinām nebūt vienaldzīgiem, bet gan nepieciešamības gadījumā aizrādīt un ziņot. Mēs visi kopā varam rūpēties par tīru un sakoptu vidi.
11.08.2021.