Tā, iesniedzot dalībnieka karti laikraksta “Stars” rīkotajai Medus loterijai mūsu avīzes abonētājiem, tēlaini izteicās mūsu lasītāja, daloties cerībā, ka tikt pie laimīgās lozes var, tikai piedaloties.
Kā biškopji uzskaita savas bišu saimes, sver bišu sanesto medu, tāpat "Stara" redakcijā vēl trešdienas rītā tika pārskaitītas loterijas dalībnieka kartes.
Tradicionālajai Medus loterijas balvu izlozei bijām saņēmuši 187 mūsu abonentu aizpildītas loterijas dalībnieka kartītes, tikai nedaudz mazāk nekā pagājušajā rudenī, kad loterijā piedalījās 200 mūsu avīzes abonētāji. Iespējas tikt medus balvu laimētāju sarakstā – visai lielas, tikai dalībnieka karti vajadzēja atrast mūsu avīzē "Stars", izgriezt un aizpildīt, nogādāt redakcijā līdz 22. oktobrim.
Šī gada laikraksta "Stars" Medus loterija noritēja trešdien, 23. oktobrī (loterijas rīkošanai saņēmām LR FM Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas atļauju Nr. 8324). Medus balvu izlozi, kā ierasts, rīkojām kopā ar ilggadējiem sadarbības partneriem – bišu dravu saimniekiem.
Biškopji no Madonas un Varakļānu novada bija sarūpējuši 26 veselīgā medus balvas, kam noskaidrojām laimētāju vārdus. Kā vienmēr medus vairāk tiek novērtēts tieši rudenī imunitātes stiprināšanai pret dažādiem vīrusiem, gan arī kā saldums pie tējas tases.
Pasākuma ievadā laikraksta "Stars" redaktore Baiba Miglone uzsvēra, ka Medus loteriju kopā ar atsaucīgajiem un dāsnajiem biškopjiem saviem avīzes abonētājiem "Stars" rīko katru rudeni. Arī šogad mūsu lasītāji ir atsaucīgi, novērtē iespēju un piedalās Medus loterijā. Medus laimests tiek saistīts ar tradīciju sagādāt "Stara" abonētājiem veselīgu dāvanu no zināmiem bišu dravu saimniekiem. Ceram, ka loterija iepriecina gan medus balvas dāvinātājus, gan saņēmējus.
Medus loterijas izlozē šogad piedalījās Latvijas Biškopības biedrības Madonas nodaļas vadītājs, Cesvaines ZS "Jaunspieķi" bišu dravas saimnieks Jānis Puriņš, "Mežgaļu" saimnieks Vilnis Špats, Bērzaunes pagasta "Rutulu" saimnieks Edgars Kramfts, Sarkaņu pagasta bioloģiskās ZS "Kalna Maruškas" biškope Sigita Stafecka, Andris Lielvalodis no Aronas pagasta bioloģiskās bišu dravas "Sīļi".
Pēc medus laimētāju vārdu noskaidrošanas kā vienmēr kopā ar biškopjiem pārrunājām, kāda ir bijusi šī sezona. Uz jautājumu par to, kāda paliks atmiņā šī vasara, visi raksturoja īsi: – Silta un saulaina, kā arī ar sausuma periodiem un ziedu trūkumu vasaras otrajā pusē.
Uz vaicājumu par to, kad ir bijis lielāks medus ienesums, Jānis Puriņš raksturoja:
– Tas ir palicis globāli, ka viss gads pārbīdās uz pavasara pusi. Labākais medus ienesums bija pavasarī, vasaras beigas bija diezgan tukšas. Mūspusē nebija liepziedu, jo pavasarī nosala, nebija viršu. Ir dažādu ziedu medus.
Medu čaklās bites ir ievākušas, bet biškopības nozarei inflācijās apstākļos ir jācīnās par pastāvēšanu. Par to biškopjiem bija daudz stāstāmā.
Jānis Puriņš: – Ja uz biškopību skatās kā uz vaļasprieku, tad viss ir kārtībā.
Ja kā uz biznesu, tad, pārdodot, piemēram, vienu tonnu ziedputekšņu (bišu maize un ziedputekšņi ir vienīgie produkti, kur realizācijā problēmu nav) par labu cenu, nevaru nopelnīt, lai samaksātu vienam strādniekam algu. Tas nozīmē strādāt pašiem vai samazināt ražošanu. Samazinās bērnu skaits skolās, samazināsies arī biškopības dravu skaits, jo ievestā medus Latvijā ir ļoti daudz. Arī Rīga vairs nav liela, kur visu var realizēt, un pircēji, kam jārēķinās ar to, ka ienākumi nepalielinās, skatās uz lētāko cenu. Tajā pašā laikā saņemam ziņas, ka vietējā medus analīzēs rapša medū konstatē pesticīdu atliekas. Nonāks arī pie tā, ka biškopība vairs nebūs arī arods, ja tas nerentēsies un biškopis pats sevi nespēs uzturēt. Ja ar ienākumiem no biškopības nenopelnīsim naudu, arī nodrošināt ģimeni kļūs problemātiski. Biškopība paliks kā luksus lieta. Visas citas cenas pieaug, izmaksas ražošanai palielinās, bet medus cena ne. Pat nav svarīga konkurence medus tirgū, arī tas, ka man ir biškopības veikals Madonā, medus cena nav adekvāta.
Andris Lielvalodis, iesaistoties diskusijā, pauda savas domas: – Ja būtu jel kāda kooperācija, varbūt medus realizācijā atrastu labākas iespējas, tagad katrs par sevi mēģinām savu preci pārdot. Man jābūt gan biteniekam, gan grāmatvedim, gan tirgus pētniekam. Tomēr uzskatu, ka mums Latvijā ir super medus un tas vairāk ir jāreklamē. Satrauc tas, ka Latvijā sarūk iedzīvotāju skaits, mazāk pērk arī medu.
Sigita Stafecka pauda, ka katram biškopim tomēr ir savi klienti un bioloģiskajam medum pircēju var atrast, protams, ir cītīgi jāseko pieprasījumam, jāmeklē arī sadarbības iespējas, jāorientējas internetā, sociālajos tīklos. Katram taču medus tirgū ir jāieņem sava vieta, arī pašam vairāk jāpakustas.
Par to, ka vajadzīgs algot darbaspēku saimniecībā, nav aizdomājusies, jo tiek galā ģimenes spēkiem.
Vilnis Špats sarunā minēja, ka medus izstrādājumu 0,5 l burciņā, uz kuras rakstīts "Ražots ES", var nopirkt lielveikalos pat par 3 eiro, tad vietējie biškopji ar savu kvalitatīvo medu var braukt uz tirgiem, gaidot, ka kāds medus pircējs nopirks pa spainītim.
Biškopji pozitīvi novērtēja to, ka ir ES atbalsts, un pēdējos gados maksā labi, taču valstī ir jāredz, kas notiek biškopībā.
Laimētāji medus balvas var saņemt laikraksta "Stars" redakcijā no 28. oktobra līdz 28. novembrim. Ierodoties pēc balvas, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments un jāuzrāda kvīts par laikraksta "Stars" abonēšanu vismaz 3 mēnešiem.
25.10.2024.