Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja mansarda izstāžu zālē 3. augustā tika atklāta muzeja galvenās speciālistes Līgas Irbes pirmā izstāde „Vai viegli būt jaunam?". Tā balstās uz 1986. gadā režisora Jura Podnieka dokumentālās filmas nosaukumā ietverto jautājumu – „Vai viegli būt jaunam?".
Ideja izstādei Līgai Irbei un viņas komandai radusies no fakta, ka Madona šogad ir kļuvusi par Latvijas Jauniešu galvaspilsētu. Izstāde atspoguļo Madonas rajona 50.-90. gadu jaunatni, tās vērtības, 50.-90. gados valdošo ideoloģiju, kas skāra un ietekmēja ikvienu tā laika jaunieti.
– Es gribēju uz šo jaunatnes tēmu paskatīties no divām pusēm – ārējo spiedienu, kuru radīja tajā laikā valdošā ideoloģija, un cilvēku iekšējām izjūtām, protestu. Gatavojot izstādi, gribējās uzdot un rast atbildi uz šo jautājumu – kur izpaudās tas protests. Šī izstāde nav mūsu gatavs darbs par noteiktu laika periodu. Mēs centāmies iedot tikai tādas kā atmiņu atslēgas – tie ir priekšmeti, teksti, fakti, kas ikvienam izstādes apmeklētājam palīdz atcerēties šo laika periodu vai uzzināt kaut ko jaunu. Mans aicinājums būtu šeit nākt ar bērniem, mazbērniem, ar savām ģimenēm, draugiem un kopā runāt par šo laiku, diskutēt, – izstādes atklāšanā pauda Līga Irbe.
Muzeja komanda ir pacentusies, lai katrs izstādes apmeklētājs atrastu sev mīļu stūrīti, atsauktu atmiņā vai iepazītos ar tēmām, kuras grozījās jauniešu galvās un kaut nedaudz bija saistītas ar ikvienu no viņiem 50.-90. gados. Tā ir vienreizēja iespēja sajust un noķert tā laika jaunības noskaņu.
Pēc izstādes atklāšanas muzeja apmeklētāji tika aicināti baudīt jauniešu iecienīto bezalkoholisko dzērienu kolu un čipsus. Savas uzrunas noslēgumā Līga Irbe atklāja, ka septembrī ikviens interesents būs laipni gaidīts uz filmas „Vai viegli būt jaunam?" kinoseansu, kurā piedalīsies arī kāds kinokritiķis. Pašu izstādi muzejā iespējams aplūkot līdz 30. septembrim.
07.08.2018.