Aizvadītā gada izskaņā valdība apstiprināja izmaiņas vairākos ar būvniecību saistītos Ministru kabineta noteikumos. Līdz ar to no šodienas, 6. janvāra, Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) varēs iesniegt vienu iesniegumu un faktiski ar vienu klikšķi visus procesus, kas saistīti ar būvniecības pabeigšanu un maksājumiem, izdarīt ātrāk un lētāk.
Ar grozījumiem noteikts vienots digitāls process, kurā Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) ievadītie dati par būvi automātiski tiks nodoti tālākai reģistrācijai citās institūcijās.
– Līdz šim personai, kas ierosina būvniecību, bija jāiesniedz trīs atsevišķi pieteikumi trīs dažādās institūcijās: BIS par būves nodošanu ekspluatācijā, Valsts zemes dienestā datu reģistrācijai kadastrā un Zemesgrāmatā, lai nostiprinātu īpašumtiesības, – jaunās izmaiņas iezīmēja Olga Feldmane, būvniecības politikas departamenta direktore. – Vienotā reģistrācija attieksies uz ēku un inženierbūvju būvniecību, ko zemes īpašnieks veic uz savas zemes, tostarp atjaunošanu un restaurāciju. Grozījumu autori arī akcentēja, ka izmaiņas būtiski mazinās birokrātisko slogu nekustamo īpašumu attīstībā, ļaus ātrāk uzsākt ēku un būvju ekspluatāciju, kā arī samazinās izmaksas.
Savukārt Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Vita Narnicka pastāstīja: – Pašlaik, lai nodotu ēku ekspluatācijā, jums jāgriežas trīs iestādēs, pašam jānes dokumenti starp iestādēm, un, ja dokumentā pat ir kaut kādas nepilnības, tad jāstaigā šurpu turpu. Tas, ko izdarījām kopā ar Ekonomikas ministriju, Tieslietu ministriju un arī zemesgrāmatām, panācām jaunu regulējumu, ka turpmāk, kad jums vajadzēs nodot ēku ekspluatācijā, jūs nospiedīsiet pogu "Gribu nodot ekspluatācijā", apmaksāsiet rēķinu, un mēs, trīs iestādes, pašas visu izdarīsim. Otrā lieta, tieši kadastra puse jeb Valsts zemes dienesta puse – ja bija jāgaida 25-32 darba dienas, tagad būs 10-15 darbadienas, tā arī ir ļoti būtiska izmaiņa. Līdz ar to būs vienkāršāk, ātrāk un lētāk. Šis regulējums palīdzēs privātmāju īpašniekiem un ļoti atvieglos dzīvi tiem, kas grib būvēt rūpnīcas, noliktavas, veidot lielu biznesu ar pievienoto vērtību Latvijā.
Tāpat turpinās darbs, lai vienkāršotu normatīvo regulējumu arī daudzdzīvokļu māju būvētājiem un attīstītājiem. Kā arī no aprīļa tiks vienkāršots process, lai ierakstītu ēku zemesgrāmatā.
Olga Feldmane papildināja, ka vienotajā procesā tiek ļauts aizvirzīt jebkādu ēku, arī vecu, vienīgā prasība būs – lai augšupielādē un reģistrē nepieciešamos datus par šo ēku, atbilstoši zemes dienestam nepieciešamajam formātam. Jebko, kas šobrīd ir būvniecības procesā, ir iespējams ielaist vienotajā procesā. Svarīgi saprast un noskaidrot, kādi dati nepieciešami, lai to izdarītu. Kā zināms, uzņēmējiem visvērtīgākais ir laiks. Iepriekš bija jāgaida, kamēr ēku būs iespējams nodot ekspluatācijā un sākt izmantot. Tagad lielākais ieguvums būs, pabeidzot būvniecību, uzreiz varēs komercializēt objektu un sākt to lietot.
06.01.2026.