Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi ieteikumus iedzīvotājiem drošai rīcībai ar sadzīves atkritumiem, lai nodrošinātu papildu piesardzības pasākumus un mazinātu riskus "Covid-19" tālākai izplatībai Latvijā, nodrošinātu vides aizsardzību un drošu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem, kas to sniedz.
Ārkārtas situācijas laikā iedzīvotāju atbildīga rīcība ar mājsaimniecības atkritumiem ir ļoti būtiska. VARAM sabiedrisko attiecību nodaļa plašsaziņas līdzekļiem sagatavotajā preses relīzē norāda, ka, lai novērstu vīrusa izplatību, jāievēro īpaši papildu piesardzības pasākumi. Mājsaimniecībās, kurās jāievēro karantīna, atkritumi, ko veido arī individuālie aizsardzības līdzekļi (cimdi, maskas), jāievieto dubultmaisā jeb divos aizsietos maisos. Šis maiss ir jāievieto konteinerā, kas paredzēts nešķirotajiem atkritumiem. To nekādā gadījumā nedrīkst atstāt konteineram blakus vai ievietot dalītās vākšanas konteinerā. Rokas pēc atkritumu izmešanas rūpīgi jāapstrādā ar dezinfekcijas līdzekļiem.
Nešķiroto atkritumu izvešana notiek saskaņā ar noslēgtā līguma par atkritumu apsaimniekošanu grafika.
Nodrošināta atkritumu šķirošana
Tāpat kā līdz šim tiek nodrošināta arī atkritumu šķirošana, ko piedāvā gan atkritumu dalītās savākšanas konteineros un punktos, gan arī atkritumu dalītās savākšanas laukumos. Atgādinām, ka dalītās vākšanas atkritumu konteineros drīkst mest tikai tos pārstrādei derīgos materiālus, kas norādīti uz konteinera. Tajos nedrīkst mest vienreizlietojamās salvetes, papīra dvieļus, paketes, autiņbiksītes – tiem paredzēts nešķiroto atkritumu konteiners. Savukārt atkritumu dalītās savākšanas laukumos tāpat kā līdz šim var nodot pudeļu un burku stiklu, papīru, kartonu, polimēru, PET pudeles un metālu. Lielizmēra, zaļo atkritumu un būvniecības atkritumu pieņemšana tiek nodrošināta saskaņā ar pašvaldības vai atkritumu apsaimniekotāja noteikto kārtību. Nogādājot šķirotos atkritumus dalītās savākšanas laukumos, ir jāievēro divu metru distance no laukuma pārziņa un citiem apmeklētājiem.
VARAM aicina iedzīvotājus atbildīgi sekot norādījumiem.
Iesaka izmest ar cimdiem
Šis jautājums tika pārrunāts arī vienā no darba sanāksmēm Madonas novada pašvaldībā saistībā ar vīrusa infekcijas „Covid-19" izplatības ierobežošanu Latvijā.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs ieteica iedzīvotājiem, ņemot vērā, ka kontakta iespēja rodas brīdī, paverot konteineru un iemetot tajā atkritumu maisu, to darīt, uzvelkot cimdus, un tos arī izmest kopā ar atkritumiem, bet pēc tam rūpīgi nomazgāt rokas, līdzīgi kā citos gadījumos pēc pieskaršanās kādām virsmām.
Domes priekšsēdētājs solīja pārrunāt ar SIA „Madonas namsaimnieks" vadību par sadzīves atkritumu konteineru mazgāšanas un dezinfekcijas iespējām, kas tāpat ir jādara katru gadu, bet saistībā ar izsludināto ārkārtējo situāciju valstī varētu būt viens no veiktajiem piesardzības pasākumiem „Covid-19" izplatības ierobežošanai.
01.04.2020.