Iestājoties gada tumšajam laikam, dienas kļūst arvien īsākas. Tas nozīmē, ka apdzīvotajās vietās krietni ātrāk nekā vasarā tiek ieslēgts ielu apgaismojums. Šoruden būtiski pieaudzis dažādu resursu cenu sadārdzinājums, tostarp arī elektrības patēriņam. Pašvaldībām jārod risinājumi, kā nodrošināt ielu apgaismojumu sava pagasta iedzīvotājiem, gan saglabājot viņiem ērtības, gan patērējot elektrību ekonomiski.
Par to, kādi elektroenerģijas taupības pasākumi tiek īstenoti Liezērē, Ļaudonā un Cesvainē, lūdzu pastāstīt šo pārvalžu vadītājus Artūru Vāveri, Artūru Portnovu un Vilni Špatu.
– Liezēres pagastā ielu apgaismojums ir samazināts gandrīz uz pusi, izslēdzot daļu laternu, lai tās nedegtu. Tādā veidā sekmīgi izdevies samazināt enerģijas patēriņu par teju 50%. Turpmākajos plānos ietilpst „Sadales tīkla" projekta ietvaros paredzētā gaisvadu līniju demontēšana Nākotnes, Zaļajā un Lauku ielā, uzstādot jaunas laternas ar LED gaismekļiem. Ir pagasti, kuros piekopj metodi izslēgt apgaismojumu diennakts tumšajā laikā, taču manī tas rada bažas par to, ka varētu notikt dažādas zādzības vai tamlīdzīgi atgadījumi. Esmu vairāk par to, ka vajag samazināt enerģijas patēriņu, atslēdzot daļu apgaismes ķermeņu, nevis tos pilnībā izslēgt. Taču jāteic, ka šo variantu izmēģinām Vestienas pagastā, lai saprastu, kura metode darbojas labāk un kā iespējams vairāk ietaupīt, lai ieguvums būtu lielāks. Uzskatu, ka manis atbalstītais variants par daļēju laternu izslēgšanu ir pietiekami labs, un tādā veidā arī tiek samazināts negatīvo notikumu risks, – pauž Liezēres un Vestienas pagasta pārvalžu vadītājs Artūrs Vāvere.
Balansā starp iedzīvotājiem un finansēm
Ļaudonas pagastā apgaismojuma nodrošināšana tiek pielāgota iedzīvotāju vajadzībām, ņemot vērā sabiedriskā transporta kustības grafiku, pagastā notiekošos pasākumus un citus faktorus.
– Visām laternām spuldzes ir nomainītas ar LED gaismekļiem, kas ir milzīgs atspaids elektrības patēriņam un ļauj būtiski ieekonomēt. Esam ļoti elastīgi, un abos krastos laternu ieslēgšanas un izslēgšanas regulēšana izveidota ļoti ērta un vienkārša. Pirms pandēmijas laternas apgaismoja pagastu līdz pulksten vieniem naktī, tad, komunicējot ar pagasta iedzīvotājiem, laternas gan vakaros, gan no rītiem slēdzām iekšā un ārā gan vēlāk, gan ātrāk. Komunikācijas rezultātā sapratām, ka cilvēkiem tīri emocionāli ir nepieciešama drošības izjūta, tāpēc apgaismojums palika ieslēgts par kādu stundu ilgāk. Ir tomēr patīkamāk, ja pulksten 22 aiz loga vēl var ieraudzīt kādu gaismiņu. Savukārt, kad sākās mājsēde ar visiem tai sekojošajiem ierobežojumiem, laternas tika izslēgtas jau pulksten 20, jo cilvēki tolaik nedrīkstēja uzturēties ārpus mājām, – stāsta Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Portnovs.
Tā kā laternu ieslēgšanas un izslēgšanas sistēma izveidota ļoti parocīga un vienkārša, to degšana tiek regulēta atkarībā no pagastā notiekošajiem pasākumiem un dažādiem svētkiem. Piemēram, ja notiek kāda balle vai ilgāks vakara pasākums, laternas tiek atstātas degam visu nakti vai līdz attiecīgā pasākuma beigām, lai cilvēki varētu droši un ērti nokļūt mājās.
– Cenšamies laipot un apgaismojumu patērēt tā, lai būtu gan ērti cilvēkiem, gan draudzīgi budžetam. No rīta laternas ieslēdzas pulksten 4.30, kad sāk kursēt pirmais autobuss. Krēslas sensors ir noregulēts tā, ka tad, kad cilvēki jau var labi redzēt un ir gana gaišs, tas pats izslēdzas, savukārt vakarā, kad kļūst tik tumšs, tas automātiski ieslēdzas. Vasarā šis posms ir īsāks, bet rudens un ziemas pusē attiecīgi pagarinās. Pusnaktī laternas tiek izslēgtas abos upes krastos. Atsevišķu gaismekļu izslēgšana ir tehniski sarežģīts darbs, turklāt ekonomija no LED gaismām, ja tiktu izslēgta, piemēram, katra trešā laterna, būtu maza, – norāda Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājs.
Arī taupībai ir robežas
Cesvainē elektrības patēriņu taupa vairākos veidos – daļai laternu nomainītas spuldzes, bet citās ielās, kur tas tehniski iespējams, atsevišķas laternas ir atslēgtas no kopējā tīkla.
– LED spuldzes ir ievietotas tajās laternās, kas atrodas uz rekonstruētās Pils ielas. Līdz šim jau piekopām praksi, ka no pusnakts līdz pulksten 5 vai 6 rītā ielu apgaismojums nedeg vispār. Nav tā, ka citu veidu spuldzes patērētu pārāk daudz elektrības, taču tik un tā gribētos patēriņu samazināt. Vajadzētu uzstādīt kustības sensorus, kas reaģē uz cilvēka vai mašīnas tuvošanos. Tagad esam saīsinājuši laternu degšanas laiku vēl par vienu stundu, un tās automātiski izslēdzas pulksten 23. Cenšamies taupīt, cik vien iespējams, jo elektrības cenas ir ļoti augstas. Atsevišķās ielās dažas laternas ir atslēgtas un deg tikai dažas no tām, lai gan pilnībā visur to saregulēt nav iespējams. Saprotu, ka Madonas novads piedāvās projektu viedajam apgaismojumam, un es noteikti esmu par to, lai Cesvainē visām laternām līdzšinējās spuldzes tiktu nomainītas ar LED apgaismojumu, – atzīst Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājs Vilnis Špats.
Viņš piebilst, ka tai pašā laikā nedrīkst skatīties uz naudas maku vien, jo cilvēkiem vajag radīt arī drošības, mājīguma un prieka izjūtu.
– Pie vairākām laternām ir piestiprinātas sniegpārslas, kas rada svētku noskaņu. Tuvojas Latvijas valsts svētki, pilsēta tiks izgreznota arī ar citiem dekoriem. Cilvēki ir dzīvojuši un svinējuši svētkus vēl daudz grūtākos apstākļos. Lai arī mēs atbalstām Ukrainu, nedrīkst pārtraukt savu dzīvi, taču vienlaikus jāprot ekonomēt un ar finansēm apieties saprātīgi. Kad vēl pastāvēja Cesvaines novads, mums bija savs iepirkums uz fiksēto cenu. Līgums tika slēgts uz nelielu laika posmu, un piedāvājums mainījās ik pa trim mēnešiem. Katru reizi līgumu slēdza par jauno cenu, ņemot vērā to, kura kompānija tobrīd piedāvāja lētāko risinājumu. Novadam vajadzētu būt elastīgākam šajā sakarā, – atzīst Vilnis Špats.
19.10.2022.