Pagājušās nedēļas nogalē Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs un sporta un atpūtas bāzes „Smeceres sils" vadītājs Gunārs Ikaunieks devās darba braucienā uz Somijas pilsētu Kontiolahti, lai satiktos ar somu projektētājiem un apspriestu idejas potenciālajam „Smeceres sila" labiekārtošanas projektam.
– Brauciens bija veltīts darba darīšanām, devos uz Kontiolahti – labāko biatlona bāzi Somijā, tur arī notiek pasaules mēroga sacensības un čempionāti. Līdz gada beigām plānojam „Smeceres silā" uzstādīt biatlona šautuvi ar elektroniskajiem mērķiem. Protams, paredzēta pašreizējās šautuves demontāža, zemes darbu plānošana un vietas sagatavošana būvdarbiem. Tiks mainīta biatlona šautuves atrašanās vieta, un tad arī – pašas šautuves uzstādīšana, ko veiks kāda no firmām. Vēl nezinām, kura tā būs, skatīsimies, kas uzvarēs iepirkumā. Lai gūtu pieredzi un apskatītu labākos piemērus, devāmies uz Kontiolahti, lai uzzinātu, kā darbi tiek organizēti tur, – ieskatu braucienā uz Somiju sniedza Agris Lungevičs.
Viņaprāt, tehniskais projekts, kas izstrādāts „Smeceres silam", ir ļoti labs, balstīts uz vairāku citu bāzu pieredzi, un, ja veiksies labi, līdz gada beigām jaunā šautuve tiks uzstādīta. – Jāpasūta būs arī jaunās šautuves tehniskais aprīkojums. Projektam atvēlētā summa ir pusmiljons eiro, finansējumu piešķīra valsts. Domāju, ka noteiktajā budžetā arī iekļausimies. Esam bijuši arī biatlona bāzēs Čehijā, Vācijā, Austrijā, Norvēģijā, lai gūtu pieredzi un zināšanas. Tagad paviesojāmies arī Somijā, kur, pēc manām domām, atrodas viena no labākajām biatlona bāzēm pasaulē. Kontiolahti pavadījām diennakti, apskatījām, kā lietas kārto tur, un pārrunājām, kas „Smeceres silam" būtu vislabākais. Uzskatu, ka nav labāka veida, kā risināt dažādas lietas, par jaunas pieredzes smelšanos, – sacīja Agris Lungevičs.
Domes priekšsēdētājs atzina, ka somu partneri gadījumā, ja viņu firma uzvarēs iepirkumā, ieradīsies Latvijā, lai „Smeceres silu" ne tikai apskatītu, bet arī lai uzstādītu jauno biatlona šautuvi.
– Ceru, ka uz mūsu biatlona bāzi atbrauks sportisti, lai piedalītos sacensībās, tai skaitā arī somi. Protams, ceru, ka arī Austrumu valsts Ķīnas pārstāvji brauks šurp trenēties dažādām sacensībām un arī Olimpiskajām spēlēm. Šobrīd viņi trenējas Somijā, bet ir to darījuši arī Madonā. Lai panāktu iecerētos mērķus, bāze ir jāattīsta. Jāpiestrādā pie vairākām lietām, viena no tām, ko es pats saredzu, ir tautas sports, kas šeit ļoti strauji attīstās. Vasarā ir tik daudz sportisku aktivitāšu, kurās piedalās liels skaits cilvēku – „Stirnu buks", SEB maratons un vēl daudz kas cits. Cilvēki sporto, kustas, ir aktīvi un grib darīt. Tāpat arī ziemā – viņi slēpo un gribēs to darīt arī turpmāk. Manuprāt, tas arī ir viens no „Smeceres sila" izaicinājumiem – tautas sporta saglabāšana un uzturēšana, sadarbības veicināšana. Otrs būtisks novirziens ir profesionālais sports, kas arī attīstās un tikai iet uz priekšu. Ķīnas un Korejas ienākšana šajā lauciņā, tāpat esošo valstu – Krievijas un Baltkrievijas – dalība tajā. Katrā ziņā viss jāvirza uz priekšu un jāattīsta, – viedokli pauda A. Lungevičs.
Jautāts par tuvākiem vai tālākiem plāniem „Smeceres sila" labiekārtošanā, domes priekšsēdētājs uzsvēra, ka pašreiz svarīgākais ir tikt galā ar biatlona šautuves projektu, tad būs jāpārbūvē arī pati trase. Paredzēts izbūvēt tuneļus, lai nodrošinātu dalībnieku ērtu piekļuvi startam un finišam bez trases šķērsošanas.
– Arī tuneļu izbūves projekts ir sagatavots, cerams, nākamgad arī šo ieceri varēsim īstenot. Protams, pašas trases pārbūve, kā jau minēju, lai ierīkotu šautuvi. Nepieciešama arī ēka, kurā vajadzības gadījumā var atrasties prese, tiesneši, tā saucamā meeting room (tikšanās telpa), kur norisināsies sapulces. Vajadzīga būs arī sniega deponēšana jeb sagatavošana jaunajai slēpošanas sezonai. Tā jau ir prasība, ka vajag sniega deponēšanu. Trešais virziens, kur es ceru uz privāto investoru iesaisti, ir papildu naktsmītņu izbūve „Smeceres silā". Piemēram, Kontiolahti tieši blakus biatlona bāzei nav ne viesnīcas, ne mājiņu, kur palikt pa nakti, tur vairāk uzturas/trenējas profesionālie sportisti, šajā bāzē nav liela skaita cilvēku. Pašreiz mūsu silā ir piecas mājiņas, kurās iespējams pārnakšņot, bet es ļoti ceru uz privāto investoru iesaisti, tad mēs varētu uzbūvēt vēl naktsmītnes, nodrošinot lielāku skaitu sportistu uz sacensībām un dažādiem mačiem. Ceru, ka šīs ieceres izdosies realizēt un mums tiks sniegts atbalsts. Esmu arī runājis ar Raimondu Strokšu, kas organizē dažādas rallija sacensības. Kad jautāju, lai viņš Madonā uzrīko ko grandiozu, pirmais jautājums ir – cik cilvēku tuvākajā apkārtnē iespējams izmitināt? Saku godīgi –
500-600, un tas ir ļoti maz. Ir jāceļ kapacitāte, jāpiesaista investori, jāpieņem izteiktie piedāvājumi un kopīgiem spēkiem jācenšas idejas pārvērst īstenībā, – pozitīvi noskaņots ir Madonas novada domes priekšsēdētājs.
Prieku un gandarījumu par plānoto projektu izteica arī sporta un atpūtas bāzes „Smeceres sils" vadītājs Gunārs Ikaunieks.
– Jaunās šautuves būvdarbi sāksies jau pēc mēneša, projekts palīdzēs piesaistīt biatlonistus no visas pasaules, jo „Smeceres silā" taču notiks arī sacensības. Mums būs jāsaņem akreditācija, atzinums, ka viss uzstādītais teicami funkcionē. Būvdarbus veiks pēc speciāli veidota nolikuma, pārbaudīs iekārtu un tehnikas darbību, stāvokli, kad viss jau būs pabeigts. Esam smēlušies pieredzi no citām bāzēm, kā labāk šādu šautuvi uzstādīt. Viss notiek, par to liels prieks.
Jācer, ka iecerētais projekts izdosies veiksmīgi un nākotnē tiks realizētas visas ieceres, lai uzlabotu „Smeceres sila" darbību un celtu atpūtas bāzes, kā arī Madonas prestižu.
08.08.2018.