Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Godinot mūsu varoņus un savu zemi

ZANE BIKOVSKA

Autors • 09.11.2021.

Godinot mūsu varoņus un savu zemi
Burtu lielums

Lāčplēša diena ir laiks, kad ar iedegto svecīšu liesmiņām mēs godinām Brīvības cīņu dalībniekus – cilvēkus, kuri ticēja brīvai un neatkarīgai Latvijai un bija gatavi par to atdot visdārgāko – savu dzīvību.

Par godu viņiem ik gadu 11. novembrī notiek dažādi atceres un piemiņas pasākumi, tuvojas arī Latvijas valsts dzimšanas diena. Lai arī šogad svētkus nedrīkstam svinēt, kā ierasts, tas nemazina patriotiskās izjūtas brīdī, kad pie apģērba nēsājam sarkanbaltsarkano lentīti un dziedam valsts himnu. Arī Kalsnavas pamatskolas pedagogu un skolēnu saime gatavojas šo abu nozīmīgo datumu atzīmēšanai – tas notiks citādāk, bet ne mazāk sirsnīgi.
– Mūsu skolā gadu gaitā ir iedibinājušās tradīcijas, kā gaidām un atzīmējam valsts svētkus. Tās nav aktivitātes visas nedēļas garumā – ik gadu izvēlamies vienu dienu, un tās laikā notiek bērnu patriotiskā audzināšana, dažādas aktivitātes. Protams, šajā dienā mācību stundas nenotiek. Tāpat turpināsim arī šogad, kad mācībās klātienē piedalās tikai mazākās klases. 11. novembrī piebiedrosimies Kalsnavas kultūras nama aicinājumam iedegt svecīti katram savās mājās vai aiziet katram individuāli uz piemiņas vietu un nolikt svecīti tur, tādā veidā godinot Lāčplēša dienas varoņus. Savukārt 17. novembrī visā mūsu skolā notiks valsts svētkiem veltītas aktivitātes. Rītu sāksim, noskatoties filmu par Latviju, lai atsauktu atmiņā dažādus notikumus no vēstures un lai bērni no filmas fragmentiem aktualizētu Latvijas valsts svētku nozīmīgumu. Katrs skolēns uzrakstīs vēlējumu Latvijai, un tos vai nu ievīsim sarkanbaltsarkanā bizē, vai piesiesim pie sarkanbaltsarkanām lentītēm (tas atkarīgs no tā, kādus materiālus varēsim iegādāties, jo šobrīd veikalos ne visu iespējams nopirkt), un šis būs noformējums skolas foajē, kur ikviens varēs izlasīt, kādu novēlējumu savai zemei ir uzrakstījis klases vai skolas biedrs, – ar gaidāmo svētku aktivitātēm iepazīstina Kalsnavas pamatskolas direktore Gunta Lapsa.

Taču tas nebūt nav viss. Arī šajā gadā būs jau par tradīciju kļuvušais dziesmotais sveiciens, kad katrs klases kolektīvs sagatavos vienu dziesmu, kas veltīta Latvijai.
– Šī aktivitāte mūsu skolā tiek piekopta jau daudzus gadus, un nav svarīgi, vai bērniem ir dziedamā balss vai nav. Šeit tas nav galvenais. Ir bijuši gadi, kad dziesmām jābūt tematiskām, piemēram, par Latvijas dabu, taču šogad nav izvēlēta viena konkrēta tēma, – stāsta Kalsnavas pamatskolas direktore.
Gunta Lapsa turpina: – Visus iepriekšējos gadus šis dziesmotais sveiciens bija kā dienas centrālais notikums, kad visi sapulcējās uz skatuves, saposušies svētku drēbēs, turpretī šoreiz katra klase atnāks savā kolektīvā un nodziedās dziesmu. Tas viss tiks filmēts un pēc tam samontēts kopā kā koncerts. Paralēli dziedāšanai katra klase sava skolotāja vadībā veidos prezentāciju par Latvijas bagātībām. Piemēram, 4. klase gatavos prezentāciju par Latvijas un Kalsnavas kultūras dzīvi, 8. klase savā prezentācijā apkopos dzejniekus, bet 9. klase – mūsu valsts zinātniekus. Vienlaikus tiks pieminēti arī mūsu pagasta ievērojamie cilvēki un vietas.
Kad bērnu prāti sāk pagurt no intelektuālām gudrībām, lieliska atpūtas pauze ir sportiskas aktivitātes, kas arī tiks īstenotas, – skolēni varēs piedalīties stafetēs sava klases burbuļa robežās. Tiks rīkota arī viktorīna par Latviju, ko sagatavos Kalsnavas pamatskolas bibliotekāre. Kā jau viktorīnu noslēgumā ierasts, neiztikt bez labāko dalībnieku apbalvošanas.
– Kā katru gadu mūsu skolas saime tiks cienāta arī ar svētku pusdienām. Te gribu izteikt pateicību pavārītēm, kuras vienmēr gan piedomā pie galda noformējuma, lai tas atbilstu svētkiem, gan pusdienas pagatavo karoga krāsās – ir bijis saldais sarkanbaltsarkanā krāsā, arī biešu zupa ar balto krējuma viducīti. Jāskatās, ar ko tiksim pārsteigti šogad. Pēc pusdienām dosimies āra aktivitātē „Apvij Kalsnavu!", kas sāksies Alunāna parkā. Tā kā mūsu pagasts sastāv no atsevišķām daļām – Jaunkalsnavas, Veckalsnavas, Jāņukalna un Aiviekstes, simboliski tiks apstaigāta pagasta kontūra. Katra klase nodos stafeti nākamajai, tas būs vai nu ar lāpu, vai lukturīšiem – par to šobrīd vēl domājam, jo viss atkarīgs no tehniskajām iespējām. Ar to tad arī diena noslēgsies, – par plašo aktivitāšu klāstu saka Gunta Lapsa.

Uz jautājumu, kā paši mazākie skolas bērni tiek iepazīstināti ar 11. un 18. novembri un kādas ir metodes, ko pedagogi pielieto patriotiskās apziņas radīšanai viņu vidū, pamatskolas direktore atbild – Kalsnavas izglītības iestādē strādā radoši un izdomas bagāti pedagogi, kuri prot pielāgot ikvienu tēmu jebkurai klasei. Ikviena priekšmeta skolotājs svētku gaidīšanas laikā aktualizē Latvijas dzimšanas dienas un Lāčplēša dienas nozīmīgumu.
– Pagājušajā gadā vēl jutāmies apmulsuši un īsti nezinājām, ko un kā darīt, šogad esam jau pieraduši pie šīs situācijas, kad nemitīgi jāspēj izdomāt ko jaunu. Tas ir līdzīgi mācību stundām, kad skolotājiem jādomā, kā mācību vielu pasniegt attālināti. Arī mums šobrīd jāspēj izdomāt, kā svētku norisi organizēt attālināti. Mēs ļoti ceram, ka pēc 15. datuma mācības klātienē varēs atsākt visas klases, vismaz šobrīd tā tiek solīts. Pietrūkst kopības izjūtas, kad visi klašu kolektīvi skolas zālē ir kopā. Bet prieks ir par to, ka tehniskais nodrošinājums un iespējas ir gana labas, lai varētu uzfilmēt un samontēt jau minētos dziesmotos sveicienus. Tas ir kas līdzīgs dziesmu un deju svētkiem. Jādod vaļa pedagogu radošumam. Šābrīža situācija mums ir likusi apgūt ne tikai tradīciju saglabāšanu, bet to pasniegšanu citā līmenī. Mēs neatsakāmies no tā, kas ir bijis agrāk, bet transformējam to citādākā veidolā, – par pielāgošanos šai situācijai viedokli pauž Gunta Lapsa, piebilstot, ka novembris ir ļoti pelēks un drūms mēnesis, bet Latvijas svētku dienas ienes ikviena sirdī gaišumu.
– Svecīšu iedegšana logos vai piemiņas vietās, sarkanbaltsarkano lentīšu piespraušana pie apģērba – tas iekrāso ikdienu. Šie svētki ir kā apliecinājums, ka kopīgiem spēkiem visu iespējams panākt, tikai jābūt šai kopības izjūtai. Šobrīd mums visiem ir ļoti nepieciešams atgūt spēku. Paskatoties uz latviešu tautas vēsturi, ir redzams – mums ir spēcīgas saknes, no kurām šo spēku gūt. Mūsos ir radošums un ticība, ka viss būs labi, un ar to esam spējuši pārdzīvot grūtus brīžus. Es novēlu nezaudēt šo spēku, ticību un radošumu, pāri visam vēlu veselību, un kopīgiem spēkiem mums viss izdosies! – uzsver Gunta Lapsa.


10.11.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px