16. oktobrī Gaiziņkalns mūs sagaidīja zelta rudens noskaņās, un no kalna virsotnes tālumā pavērās gleznaina panorāma ar lidojošiem gājputnu kāšiem.
Todien Gaiziņa virsotnē notika kārtējā sanāksme, kur pulcējās Gaiziņkalna īpašniece Liana Inese Apele, Madonas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora, attīstības nodaļas teritorijas plānotāja Ilona Zeltiņa, Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītājs Edgars Lācis un tēlnieks Ģirts Burvis, kas bija atvedis līdzi un uzstādījis priekšstatam arī Tālavas taurētāja skulptūras maketu.
Galvenais sarunas temats gan šoreiz bija par karoga masta izgatavošanu un uzstādīšanu, lai uz 18. novembri kalna virsotnē plīvotu sarkanbaltsarkanais karogs. Sanāksmē Gaiziņkalna virsotnē tika atrasta un atzīmēta karoga masta (16 m) atrašanās vieta.
Runājot par karoga masta būvniecību, debatēs kopumā iebildumu nebija. Arī skatpunkts masta vietai tika izvēlēts tāds, lai, rīkojot pasākumus, būtu vieta, kur pulcēties, lai varētu karogu redzēt plašākā apkārtnē. Todien, atzīmējot karoga mastam piemērotāko vietu, jau iztēlojāmies Gaiziņkalnu Latvijas simtgades svētkos. – Zīmīgs gadījums, kad atjaunojam vēsturisko situāciju, jo brīvvalsts laikā karogs Gaiziņā ir plīvojis, – uzsvēra Zigfrīds Gora.
Tika pārrunātas arī visas citas ieceres, kas gan ir pakārtotas kalna virsotnes dāvinājuma līgumam. Straujiem soļiem tuvojoties Latvijas 100 gadu jubilejai, aktualizējas Gaiziņkalna virsotnes sakārtošana, jo patlaban tur atrodas dažas koka celtnes, ko iepriekšējās tikšanās reizēs un sarunās bija plānots pārvietot, lai vietā radītu ko patriotiskāku, tādu, ko vēlmēs izteikuši "Lejas Gaiziņu" īpašnieki un mantinieki. Proti, ieceru sarakstā ir ne tikai Tālavas taurētāja skulptūra, arī masts Gaiziņkalna virsotnē, kur jāplīvo sarkanbaltsarkanajam karogam, kā tas ir redzams senākās pastkartēs Latvijas brīvvalsts laikā koka tornī, arī jauna torņa būvniecība, par ko jāgādā mūsu valstij.
Izprotot Latvijas simtgades nozīmību, Madonas novada pašvaldība, kuras teritorijā atrodas Gaiziņkalns, apsvērs iespēju atbalstīt karoga masta būvniecību, lai uz valsts svētkiem Latvijas karogs Gaiziņa virsotnē plīvotu.
Ieceres realizācijai par karoga masta būvniecību Gaiziņkalnā dokumenti saskaņoti arī novada būvvaldē. 18. oktobrī Madonas novada būvvaldes sēdē (piedalījās vadītāja p. i. Silvija Šīre, būvinspektori Iveta Meļehova un Jānis Vilcāns) izskatīja Lianas Ineses Apeles iesniegto dokumentāciju būvniecības iecerei par karoga masta būvniecību Bērzaunes pagasta "Lejas Gaiziņos".
Pamatojoties uz Būvniecības likuma 14. panta 3. daļas 3. punktu, atklāti balsojot, ar trim balsīm "par" Madonas novada būvvalde nolēma akceptēt būvniecības ieceres dokumentāciju. Tālāk šīs būvniecības ieceres realizāciju Liana Inese Apele deleģējusi Madonas novada pašvaldībai. Mastu izgatavos SIA "Zīmes". Uzņēmums ir apņēmies karoga mastu uzstādīt līdz Latvijas valsts svētkiem. Tiem, kas Latvijas 100. dzimšanas dienu plāno sagaidīt Gaiziņkalnā, būs svētki, un karoga mastā plīvos Latvijas karogs.
Kā veicas Gaiziņkalna virsotnes dāvinājuma lietas? Komentāru sniedzot, Gaiziņkalna īpašniece Liana Inese Apele uzsvēra: – Pašreizējās sarunās ar valdību (VARAM) tiek sagatavots iesniegums par Gaiziņkalna virsotnes dāvinājumu Latvijas valstij Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadē.
Pateicos Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora vietniecei resursu pārvaldības jomā Vitai Robaltei par pārliecinošiem argumentiem sakarā ar zemes sadalīšanas iespējamību un Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Ivaram Miķelsonam par ietekmīgu un veiksmīgu sadarbību. Nupat saņēmu V. Robaltes sagatavotu dokumenta paraugu, ko tagad vajadzēs pārskatīt, pēc vajadzības precizēt, tad parakstīt un nosūtīt VARAM un kopiju Ministru prezidentam. Man nesen bija patīkama saruna ar V. Robalti, kur vienojāmies pēc iespējas ātrāk sagatavot dāvinājuma līguma iesniegumu parakstīšanai. V. Robalte izteica labvēlīgu pretimnākšanu, lai veicinātu dāvinājuma procesu.
Pateicos Madonas novada būvvaldei, kas pieņēma lēmumu par zemes ierīcības projekta izstrādi, kas paredz valstij dāvināma zemesgabala atdalīšanu no kopīgā zemes īpašuma. Pašreiz Madonas novada pašvaldības attīstības nodaļas teritorijas plānotāja Ilona Zeltiņa gatavo dokumentus skulptūras pamatnes izbūves saskaņošanai ar atbildīgajām ministrijām. Vēl ir nepieciešams VZD piešķirt kadastra apzīmējumu, ko ierakstīt MK rīkojumā. Pateicos arī savam advokātam Matīsam Kukainim, kas man pacietīgi izskaidro Latvijas likumdošanu. Tas ir svarīgs un nepieciešams pakalpojums visiem ārzemju latviešiem, kuri vēlas darboties Latvijā. Viss tagad veiksmīgi iet uz priekšu jaunā simtgadē.
Kāda ir VARAM nostāja? To "Staram" pauda sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Upīte, pārliecinot, ka attieksme dāvinājuma pieņemšanā nav mainījusies: – Ministrija turpina sarunas ar dāvinājuma sniedzēju par dāvinājuma noteikumiem un sniedz nepieciešamo atbalstu. Esam lūguši un saņēmuši daļu no nepieciešamajiem dokumentiem. Tajā pašā laikā esam uzklausījuši jaunus dāvinājuma noteikumu piedāvājumus, un sarunas par to realizāciju turpinās. Lai arī ir notikusi pušu tikšanās Gaiziņkalnā, dabā apskatot īpašumu, pušu attālums, tikšanās biežums un arvien jauni dāvinājuma nosacījumi padara sarunas sarežģītākas, nekā iepriekš bija plānots. Ministrija ir apņēmības pilna turpināt uzsāktās sarunas, iesaistot nepieciešamās institūcijas un sniedzot visu atbalstu, bet vienlaicīgi jāapzinās, ka rezultāts ir sasniedzams, vienīgi konstruktīvi sadarbojoties abām pusēm.
Todien Apeles kundze un Ģirts Burvis vispirms pabija arī Smeceres silā grants karjerā, kur tikās ar Vilni Ķūrenu, lai pārrunātu lielā akmens (sver ap 15 tonnu) atgādāšanu Gaiziņkalnā. Taču, kā kalna virsotnē uzsvēra mākslinieks Ģirts Burvis, lielajam akmenim, uz kura atradīsies skulptūra, jāatrodas uz stabila pamata – vajadzīga pamatu betonēšana, kas atkal ir jāsaskaņo.
– Kamēr Gaiziņa virsotne atrodas privātīpašumā, mēs te neko nevaram iesākt, katrā ziņā ne betonēt pamatu lielajam akmenim. Mēs varam atbalstīt morāli, bet, kamēr teritorija, idejas nav deleģētas mums, mēs nevaram rīkoties. Paldies par karoga masta atļaušanu. Madonas novads savu daļu ir paveicis, ierīcības projekts par dāvināšanai paredzēto teritoriju jau ir, gaidīsim tālāko VARAM darbību, – uzsvēra Zigfrīds Gora.
Liana Inese Apele savu dzimtas īpašumu – Gaiziņa virsotni – dāvina valstij ar nosacījumiem. Valstij obligāti ir jāfinansē skatu torņa uzbūvēšana, vajag uzsliet augstu mastu ar lielizmēra valsts karogu un izvietot Tālavas taurētāja skulptūru.
Karoga masts, izrādās, ir mazākā problēma, arī skatu torņa skiču idejas jau ir vairākas, jo iepriekš jau ticis rīkots konkurss, bet Tālavas taurētāja skulptūrai izvēlēts pamatakmens, ko sola atgādāt līdz 18. novembrim. Gaiziņkalna saimniece dāvinājuma līgumu vēlas parakstīt reizē ar Tālavas taurētāja skulptūras uzstādīšanu. Ja tas nenotiks šajā simtgadē, tad – nākamajā.
26.10.2018.