Pēc Madonas novada pašvaldības domes deputātu iepriecinošā lēmuma neatbalstīt jaunas spēļu zāles atvēršanu Madonas pilsētas centrā šķita, ka karstām diskusijām vismaz uz kādu laiku pielikts punkts.
Taču Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības iesniegums domei ar lūgumu izskatīt SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa Osvalda Lucāna atbilstību ieņemamajam amatam, paša Namsaimnieka izsūtītie paziņojumi daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem par administrēšanas maksas palielināšanu, iepriekš to pat nesaskaņojot un neizskaidrojot māju vecākajiem, kur nu vēl dzīvokļu īpašnieku kopībai, sasaucot sapulces, ir radījis jaunu satraukumu Madonas pilsētā, it sevišķi daudzdzīvokļu māju iedzīvotājos, kurus tas skar vistiešāk.
Biedrības iesniegums kā informatīvais jautājums tika izskatīts domes uzņēmējdarbības un vides jautājumu komitejā, kurā izteiktie viedokļi tika atspoguļoti arī laikraksta „Stars" 24. augusta numurā. Deputāti pacietīgi vairāk nekā stundas garumā uzklausīja biedrības iesniegumā minētās pretenzijas attiecībā gan uz māju Saules ielā 55, gan nekvalitatīvi uzlikto jauno jumtu mājā Saules ielā 49, gan citām nebūšanām, ko komitejas sēdē izklāstīja biedrības valdes priekšsēdētāja Jeuženija Adamoviča.
Tajā izteiktie risinājumi J. Adamoviču neapmierināja. Laikrakstam viņa pauda apņēmību, ka, ja nesekos konkrēta Madonas novada domes rīcība un netiks izvērtēta uzņēmuma vadītāja atbilstība ieņemamajam amatam, taisnība tiks meklēta citur. Iespējams, rakstīšot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un varbūt uz Madonu pat aicināšot arī raidījumu „Bez tabu", lai visa Latvija uzzinātu, kā strādā mūsu pašvaldība un kādas nelikumīgas darbības veic māju apsaimniekotāja uzņēmuma darbinieki.
Viņa atkārtoti uzrakstīja iesniegumu pašvaldībai, aicinot to izskatīt jau domes sēdē, kas 30. augustā tika arī izdarīts, iekļaujot to darba kārtībā kā informatīvu jautājumu. Atšķirībā no uzņēmējdarbības un vides jautājumu komitejas sēdes tajā piedalījās arī SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns. Diskusijas izraisījās visai plašas un karstas, un tajās citam cita adresē kā atslēgas vārds skanēja: jūs sakāt nepatiesību, melojat un tiekat maldināti…
Lai pārrunātu daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanas problēmas Madonas pilsētā, pēc Madonas pilsētas pārvaldnieka Gunta Ķevera iniciatīvas Madonas kultūras namā tika sasaukta iedzīvotāju sapulce, lai galvenokārt izrunātu situāciju pēc Namsaimnieka izsūtītajiem paziņojumiem par administrēšanas maksas palielināšanu no 5, 6 uz 9, 10 vai 11 centiem (kā kurā mājā).
Madoniete Marija Miglone aicināja ievēlēt oficiālu sapulces vadītāju un protokolistu, lai viss, par ko tiks runāts, tiktu piefiksēts un pēc tam nebūtu domstarpību. Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris informēja, ka sapulci kā tikšanās iniciators vadīs viņš un ka sapulce ne tikai tiks protokolēta, bet arī veikts videoieraksts.
Tikšanās sākās ar SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa Osvalda Lucāna sagatavoto prezentāciju.
– Ir pienācis tas brīdis, uz kuru Namsaimnieks ilgi gāja, lai izšķirtos par šo soli – palielināt administrēšanas maksu. Mēs ilgi pētījām ieņēmumus un izdevumus, māju apsaimniekošanas pieredzi citās pašvaldībās, izvērtējām kontaktpersonu jeb māju vecāko atsaucību un viņu ieguldījumu ar māju apsaimniekošanu saistīto jautājumu un problēmu risināšanā. Palikušas divas nozares, ar kurām nodarbojas uzņēmums – māju apsaimniekošana un atkritumu apsaimniekošana. Esam mēģinājuši ielauzties tādā jomā kā tehnikas noma, un secinājuši, ka pašvaldības uzņēmumam tā ir visai nepateicīga nodarbošanās, – uzrunājot sanāksmes dalībniekus, sacīja Osvalds Lucāns.
Kas tad ir tie faktori, kuri radīja nepieciešamību paaugstināt administrēšanas maksu? Uzņēmuma vadītājs to skaidroja ar birokrātiskā sloga palielināšanu, ar darbu plānošanu un saskaņošanu saistītajām izmaksām. Namsaimnieks apsaimnieko 91 māju Madonas pilsētā. Par katru māju, kas tiek apsekota, tiek sastādīti dokumenti, kur tiek norādītas visas nebūšanas, kādi remonti jāveic.
– Tās ir izmaksas, tā ir kapacitāte, un tas nav vienas vai divu dienu darbs. Neko mājās mēs nevaram uzsākt, nesaskaņojot darbus ar dzīvokļu īpašnieku kopību vai tās deleģētajiem pārstāvjiem. Iedzīvotājiem ir tiesības prasīt, kā tiek izlietots mājas uzkrājums, vai ieplānotie remontdarbi ir fiksēti sapulces protokolā vai aptaujas lapā, – atzīmēja Osvalds Lucāns.
Administrēšanas maksa daudzās mājās nav mainīta daudzus gadus, bet šajā laikā ir palielinājušās daudzas izmaksas, arī darbinieku atalgojums. Turklāt jāņem vērā, ka vidēji atalgojums uzņēmuma darbiniekiem 80% gadījumu esot zem „sarkanās līnijas", taču darbinieki, pēc O. Lucāna domām, cenšas pildīt pienākumus, cik vien labi var.
Kāpēc administrēšanas maksas palielinājums mājām tiek piedāvāts atšķirīgs? To viņš skaidroja tā – tas tiek darīts, ņemot vērā mājas platību, tās konstrukciju (vai ir balkons, skursteņi utt.). Mājām ar lielāku platību gan no grāmatvedības, gan jurista un citu speciālistu puses tiek veltīts vairāk laika, nekā mājām ar mazāku kvadratūru, tāpēc administrēšanas maksa atšķiras.
Pašvaldības uzņēmuma vadītājs kliedēja arī mītu, ka visi māju vecākie saņem atlīdzību. Namsaimnieks Madonas pilsētā apsaimnieko 91 māju, pilnvarotās personas ir 84 mājās, septiņās to nav. Atlīdzību par mājas vecākā pienākumu pildīšanu saņem 26, bet 61 to dara sabiedriskā kārtā.
Attiecībā uz māju vecāko atalgojumu viņš minēja interesantus piemērus. Patiešām ir jocīgi, ja ikmēneša atlīdzība māju vecākajiem ir lielāka nekā noteiktā administrēšanas maksa Namsaimniekam. Ir mājas, kur atlīdzība māju vecākajiem veido lielāko ikmēneša tēriņu.
(Turpinājums nākamajā numurā)
DĀVJA VECKALNIŅA foto
07.09.2018.