Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Decembrī palielinājies siltuma patēriņš

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 04.01.2022.

Decembrī palielinājies siltuma patēriņš
Burtu lielums

Aizvadītā gada pēdējā mēnesī piedzīvojām īstu ziemu ar sniega kalniem, atkalu un arī lielu salu. Kā sarunā atzina SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Ivars Grandāns, decembrī attiecīgi palielinājies arī siltuma patēriņš salīdzinājumā ne tikai ar iepriekšējiem apkures mēnešiem, bet arī 2020. gada decembri, kas bijis siltāks nekā nupat aizvadītais, un tas atspoguļosies arī saņemtajos rēķinos: tie būs lielāki.

SIA „Madonas siltums" siltuma patēriņa pieaugums decembrī nekādus sarežģījumus gan nav radījis – nepieciešamais siltuma daudzums klientiem tika nodrošināts, pārtraukumus siltuma padevē tas nav radījis jeb – uzņēmuma vadītāja vārdiem runājot – pārdots tika tik daudz, cik ticis pieprasīts.
– Siltumu atbilstīgi klientu vēlmēm nodrošinājām visā uzņēmuma apkalpes zonā – Madonas pilsētā, Aronas, Barkavas, Dzelzavas, Liezēres, Ļaudonas un Sarkaņu pagastā. Visas katlumājas strādā, arī kurināmā pietiek, – atzīmēja Ivars Grandāns.

Iespējams, apstiprinās janvārī
Vaicāts, kāda ir virzība 2020. gada 7. jūlijā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (Regulatoram) iesniegtajam siltumenerģijas tarifa projektam, viņš informēja, ka, iespējams, janvārī tas tiks apstiprināts. Savukārt ieilgusī izvērtēšana lielā mērā tiek skaidrota ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju un noteiktajiem ierobežojumiem, to, ka visa komunikācija notikusi attālināti. Savu laiku prasījis arī Regulatora pieprasītais katrs precizējums, katrs papildinājums.
Uzņēmuma vadītājs atzīmēja, ka Regulators, detalizēti izvērtējot tarifa projektā iekļautās izmaksas, ir ņēmis arī vērā siltumenerģijas apgādes pakalpojumu nodrošināšanai nepieciešamo prognozēto izmaksu izmaiņas, kā, piemēram, elektroenerģijas sadārdzinājumu, tāpat nedaudz palielinājis šķeldas izmaksas, pieprasījis papildu informāciju arī par citām pozīcijām.
Kā zināms, iesniegtais tarifa projekts sākotnēji paredzēja noteikt 50,45 eiro par megavatstundu (bez PVN) visā uzņēmuma apkalpes zonā), bet, ņemot vērā resursu sadārdzinājumu, jaunais tarifs varētu būt 53,67 eiro par megavatstundu (bez PVN).
Ja Regulators iesniegto tarifa projektu janvārī apstiprinās, spēkā tas varētu stāties martā, līdz ar to patērētājus tas skar tikai sezonas beigās un palielinājumu īpaši neizjutīs. Savukārt uzņēmums ar esošajām cenām šo sezonu vēl varēs izvilkt, pateicoties tam, ka kurināmais tika iepirkts ar rezervi jau pagājušajā vasarā par tobrīd spēkā esošajām cenām.
Jāatzīst, ka pēc jaunā tarifa apstiprināšanas lielāko sadārdzinājumu izjutīs klienti Dzelzavas un Liezēres pagastā, kur patlaban viena megavatstunda siltumenerģijas maksā attiecīgi 42,43 un 42,60 eiro; bet Madonas pilsētā, Barkavas un Sarkaņu pagastā – 50,68 eiro, Aronas pagastā – 48,81 eiro (bez PVN).
Uzņēmuma vadītājs arī atklāja, ka tiek apsvērta iespēja pēc iesniegtā tarifa projekta apstiprināšanas iesniegt Regulatoram jaunu tarifa projektu, mainot vienu komponenti, proti, šajā laikā būtiski ir palielinājusies šķeldas cena. Iesniegtajā tarifa projektā tā ir 11,80 eiro par berkubikmetru, bet šobrīd tās cena ir jau pietuvojusies 15 eiro.
Uz jautājumu, vai, iesniedzot jaunu tarifa projektu, uzņēmumam jārēķinās ar tikpat ilgu izmaksu vētīšanu Regulatorā kā šoreiz, viņš uzsvēra, ka, ņemot vērā, ka iecerēts mainīt tikai vienu pozīciju, šim procesam būtu jānotiek daudz ātrāk, jo jāizvērtē būs šķeldas cenas prognozes pamatotība, un tarifs tādā gadījumā varētu palielināties tikai par šķeldas tiesu.
Situācijai būtu jābūt tādai pašai kā attiecībā uz tiem uzņēmumiem, kuri kurina ar gāzi, kad, palielinoties gāzes cenai, tarifu iespējams mainīt pat mēneša laikā pēc aprēķinu iesniegšanas Regulatoram. Tā vajadzētu būt arī attiecībā uz tiem siltumapgādes uzņēmumiem, kuri apkuri nodrošina ar šķeldu.

Daudzviet dārgāk
Jāpiebilst, ka daudzviet Latvijā apkure šajā sezonā izmaksās vairāk. Tā, piemēram, Rēzeknē par siltumenerģiju būs jāmaksā 47,42 eiro par megavatstundu jeb par 57,7% vairāk nekā līdz šim – siltumenerģijas tarifs palielināsies par 17,35 EUR/MWh.
Siltumenerģijas tarifs šogad pieaugs arī Jēkabpilī par 20% – līdz 65,52 eiro par megavatstundu. Līdzīga situācija ir arī Siguldā, kur siltumenerģijas tarifs palielināsies par 13% – līdz 71,66 eiro par megavatstundu.

5.01.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px