8. februārī Lazdonas evaņģēliski luteriskajā baznīcā notika Daugavpils diecēzes un apvienotā iecirkņu sapulce, ko vadīja diecēzes bīskaps Einārs Alpe. Piedalījās arī visu četru diecēzes iecirkņu prāvesti — Andis Lenšs no Daugavpils, Ēvalds Bērziņš no Sēlpils, Mārtiņš Vaickovskis no Balviem un Vilnis Sliņķis no Alūksnes, kas ir arī mūsu, Madonas draudzes, prāvesta iecirknis.
Pavisam pasākumā reģistrējās 58 sinodāļi, tas ir mācītāji un draudžu priekšnieki vai to deleģētie pārstāvji. Bija ieradušies arī LELB Virsvaldes sekretārs Romāns Ganiņš un LELB juriste Anitra Vanaga, kā arī arhibīskapa amata kandidāti vasaras Sinodē – Rinalds Grants un Dzintars Laugalis.
Sapulces sākās ar rīta lūgšanu, laudēm, ko vadīja mūsu prāvests. Tad ievada uzrunu teica bīskaps Einārs Alpe, uzsvērdams, ka ir svarīgi uzturēt ticību šajā laikā, kad pasaulē strauji vairojas ļaunums. Sekoja Virsvaldes sekretāra Romāna Ganiņa ziņojums, kurā viņš iepazīstināja klātesošos ar LELB 30. sinodes darba kārtību un izskatāmajiem jautājumiem. Sinode notiks Rīgas Doma katedrālē šī gada 6. un 7. jūnijā, un viens no tās galvenajiem dienas kārtības jautājumiem ir jaunā LELB arhibīskapa vēlēšanas, jo līdzšinējais arhibīskaps Jānis Vanags pēc 30 kalpošanas gadiem ir nolēmis vairs nepagarināt savu amata termiņu.
Vēl Romāns Ganiņš runāja par LELB budžeta vadlīnijām. Kaut arī pēdējos desmit gados draudžu locekļu kopējais skaits ir samazinājies par 18 %, ziedojumu ienākumi draudzēs kopš 2020. gada ir palielinājušies par 19 %, bet saimnieciskās darbības ienākumi pieauguši vēl straujāk – par 41 %. Runātājs pieskārās arī GASN (Garīdznieku atalgojuma un sociālā nodrošinājuma) jautājumam. Arī GASN sistēma, caur ko atalgojumu šogad saņem 78 mācītāji (64 no tiem pilna laika kalpošanā), aizvadītajā periodā ir piedzīvojusi ievērojamu pieaugumu. Pēdējā tēma Virsvaldes sekretāra ziņojumā bija par LELB Darba nozarēm. Patreiz tās ir sadalītas trīs blokos – Garīgās vadības, Misijas un Namturības, kuras atrodas attiecīgi Bīskapu kolēģijas, Kapitula un Virsvaldes pārziņā. Sinodē ir paredzēts lemt par to turpmākā darba organizāciju.
Pēc pusdienām uzstājās Ikšķiles prāvests Dzintars Laugalis, kas iepazīstināja ar projektu par Baznīcas noteikumiem par bīskapu un diakonu kalpošanu, par ko arī ir paredzēts lemt Sinodē. Diakona amats mūsu baznīcā ir samērā jauns, tas tiek ieviests pakāpeniski. Diakons ir ordinēts garīdznieks, kurš kalpo draudzes mācītāja pakļautībā un ir palīgs draudzes mācītājam, vajadzības gadījumā var aizstāt mācītāju. LELB juriste Anitra Vanaga runāja par līdzīgu projektu attiecībā uz revidentiem un revīzijām.
Noslēgumā vārds tika dots abiem arhibīskapa amata kandidātiem, Rīgas arhidiecēzes palīgbīskapam, Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas mācītājam Rinaldam Grantam un Ikšķiles iecirkņa prāvestam Dzintaram Laugalim. Abi kandidāti sapulces priekšā iepazīstināja sevi, pastāstīja par saviem redzējumiem kalpošanai arhibīskapa amatā, atbildēja uz jautājumiem. Dzintaru Laugali madonieši atceras no agrākiem laikiem, kad viņš reizēm aizvietoja mūsu mācītāju.
Nobeigumā sirsnīgi pateicāmies visiem draudzes locekļiem, kuri sagatavoja baznīcu šim pasākumam, jo īpaši nodrošinot tajā siltumu, kuri gādāja par pusdienām un kafijas pauzēm, kā arī Ludmilas Bogatirjovas uzņēmumam, kas gatavoja pusdienas.
25.02.2025.