Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Brīvkrāni – iespēja veldzēt slāpes

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 16.08.2021.

Brīvkrāni – iespēja veldzēt slāpes
Burtu lielums

Madonieši un pilsētas viesi ir pamanījuši, ka pilsētvidē ik pa laikam parādās jauni akcenti. Viens no tiem – dzeramā ūdens brīvkrāni, kas siltajā un vasarīgajā laikā iedzīvotājiem, kā arī to pastaigās izvestajiem četrkājainajiem draugiem ļauj veldzēties ar tīru dzeramo ūdeni.

Jau pērn brīvkrāns tika ierīkots Upes skvēra bērnu rotaļu laukumā, savukārt šovasar, atbalstot iedzīvotāju iniciatīvu, Madonas novada pašvaldības attīstības nodaļa sadarbībā ar SIA „Madonas ūdens" uz apvedceļa ietves, pretī degvielas uzpildes stacijai „Viada", uzstādīja vēl vienu modernu brīvkrānu.
– Pagājušā gada rudenī bērnu laukumā tika uzsākta izbūve, bet pavasarī darbi tika pabeigti un sakārtots jautājums par dzeramā ūdens pieejamību arī tur. Savukārt šogad brīvkrāns tika uzstādīts uz apvedceļa pretī degvielas uzpildes stacijai, – pastāsta Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris. – No šī brīvkrāna ūdeni var dzert ne tikai cilvēki, bet ir padomāts arī par suņiem, kuri ar saimniekiem dodas pastaigās.
Jau šobrīd ir novērots, ka gan uz apvedceļa, gan bērnu skvērā krānus labprāt izmanto, gan padzeroties uz vietas, gan uzpildot līdzi paņemtās ūdens pudeles.
– Iedzīvotāji šo iespēju izmanto, un ir saņemtas pozitīvas atsauksmes, tāpēc tiek plānots arī turpmāk pilsētā un uz apvedceļa izveidot brīvu pieeju dzeramajam ūdenim. Patlaban domājam par iespēju brīvkrānus uzstādīt tuvāk slimnīcai, Lazdonas, Kalpaka ielas posmā. Šajās ielās šogad jau ir uzlikti soliņi, perspektīvā jādomā arī par apgaismojumu, trotuāru, bet tur ir iespējams uzstādīt arī brīvkrānu, jo ir pievads pie ūdensvada. Kovida laiks parāda, ka cilvēki vairāk dodas pastaigās, brauc ar riteņiem ne tikai pa pilsētu, bet arī apvedceļu, tādēļ jāraugās, kā pēc iespējas ērtākās vietās nodrošināt dzeramā ūdens piekļuvi. Cilvēkiem brīvkrāni ir kas neierasts un jauns, bet pamazām sāk izmantot un novērtē šo iespēju pozitīvi, – gandarījumu pauž pilsētas pārvaldnieks.
Kā norāda Guntis Ķeveris, arī turpmāk tiks izvietoti vairāki brīvkrāni.
– Aicinu iedzīvotājus informēt, kur vēl pilsētā būtu nepieciešamība pēc brīvkrāniem. Izvērtējot iespējas, tie tiks uzstādīti. Diemžēl brīvkrānus uzstādīt nevar vietās, kur blakus nav ūdensvadu. Tāpat tiek izvērtētas cilvēku iecienītās, aktīvās atpūtas vietas, piemēram, Priežu kalniņš, arī pie karjera ezera, volejbola laukuma. Jāskatās, cik reāli ir šādu brīvkrānu izvietot arī tur. Šī vasara pierāda, ka laikapstākļi kļūst arvien karstāki, iedzīvotājiem nepieciešamas vietas, kur remdēt slāpes, nomazgāt rokas un atvēsināt seju. Brīvkrāni ir paredzēti slāpju remdēšanai un mazas ietilpības ūdenstrauku uzpildei. Ikviens var paņemt savu ūdenspudeli, kuru pie brīvkrāna uzpildīt, tādējādi domājot arī par vides tīrību, atkritumu apjoma samazināšanu, jo nav nepieciešams pirkt ūdeni pudelēs. Madonā ir ļoti kvalitatīvs ūdens, to droši var lietot, – uzsver Guntis Ķeveris.
– Šī, manuprāt, ir laba iespēja, un tā ir nepieciešama sabiedrībai. Kopīgi sadarbojoties ar iedzīvotājiem, varam plānot brīvkrānu izvietošanu. Cilvēki vienmēr tiek aicināti ar jebkuru ideju pilsētā vērsties pašvaldībā. Tās tiek izvērtētas un rasts kopīgs risinājums. Pateicoties cilvēku iniciatīvai, ir sakārtotas, labiekārtotas daudzas vietas. Tāpēc jau mēs visi esam, lai kopīgi veidotu tīru un sakoptu vidi mums apkārt.
Brīvkrāni iedzīvotājiem pieejami siltajā periodā, kā skaidro Guntis Ķeveris, ne tikai karstumā cilvēkiem nepieciešams veldzēt slāpes.
– Arī pavasarī un rudenī brīvkrāni tiek aktīvi izmantoti, lai padzertos, nomazgātu rokas. Ūdens, kā zināms, ir ļoti nepieciešams cilvēka organismam, tāpat, lai ievērotu higiēnas normas, īpaši laikā, kad apkārt ir daudz vīrusu, roku mazgāšanai jāpievērš īpaša vērība. Savukārt ziemā brīvkrāni nedarbosies – tie tiks atslēgti no sistēmas, jo var aizsalt. Pavasarī plānosim jaunas vietas, kur brīvkrānus izvietot, – stāsta Guntis Ķeveris.

17.08.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px