Ārkārtējās situācijas laikā, kas šobrīd valstī ir līdz 14. aprīlim, lai ierobežotu „Covid-19" izplatību, noteikta virkne stingru ierobežojošu pasākumu. Apmeklējot pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem jāiesniedz rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav apmeklējuši „Covid-19" skartās valstis, nav bijuši kontaktā ar „Covid-19" saslimušajiem vai kontaktpersonām un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.
Kā dzīve jaunajos apstākļos rit lielākajā Madonas pirmsskolas izglītības iestādē, vaicāju bērnudārza „Saulīte" vadītājai Daigai Elgai Ābolai.
– Ļoti piedomājam pie bērnu un mūsu darbinieku drošības. Vecāki iestādē netiek ielaisti, bērnus viņi no rītiem uztic pie durvīm. Daudz laika audzēkņi pavada svaigā gaisā mūsu teritorijas ietvaros, – atklāj vadītāja. – Dezinficējam telpas, tiek mazgātas rokas – darām visu, kas nepieciešams. Iestādē strādā trīs dežūrgrupas, tajās ir apmēram 26 bērni, katrs savā vecuma grupā, lai būtu iespējami mazāks diskomforts. Ir atvērts viens iestādes korpuss. Uz pilnu slodzi strādā virtuve, jo gatavojam arī sociālo zupu, kas tiek piegādāta katru dienu. Kolektīvs strādā ļoti atbildīgi un pretimnākoši. Piektdienā (turpmāk – pirmdienā) visu vecuma grupu bērnu (izņemot līdz trim gadiem) vecākiem ar sociālo tīklu palīdzību izsūtām darbu uzdevumus vai ieteikumus, ko vecāki kopā ar savām atvasēm rosināti darīt nedēļas garumā. Ir iespēja jautāt, sazināties, domāsim, kā vēl labāk uzlabot kontaktu ar vecākiem attālināti. Svarīgi, lai mēs visi, ieskaitot pirmsskolas vecuma bērnus, gan lietderīgi, gan saturīgi pavadītu šo nebūt ne vienkāršo laiku.
– Darbs tiek organizēts gan dežūrgrupās uz vietas, gan attālināti, – informē Madonas pirmsskolas izglītības iestādes „Priedīte" vadītāja Gita Lancmane. – Skolotājas bērniem uzdevumus uzdod E- klasē, komunicē ar viņiem caur WhatsApp grupām. Darbus bērni mājās krāj mapēs vai arī vecāki tos atsūta skolotājām video formā un fotogrāfijās. Vecāko grupu audzēkņi turpina apgūt lasīšanu, ir darba lapas un vietnes, kur viņi kopā ar vecākiem aicināti veikt uzdevumus. Redzēju video, kur brālēni attālināti ielasījuši fragmentus no kādas grāmatas – viens lasa vienu teikumu, otrs – nākamo. Vecākiem E-klasē rakstu vēstules arī pati, viņi zvana vai raksta, veidojot atgriezenisko saikni.
Tie „Priedītes" audzēkņi, kas apmeklē dārziņu, darbojas dežūrgrupās. Vadītāja uzsver, ka audzēkņu skaits nedēļas gaitā mainās, bērnudārzu apmeklē seši līdz astoņi bērni. Dežūrgrupās darbojas četras skolotājas un divas skolotāju palīdzes.
– Kolektīvs darbojas arī pie kosmētiskajiem darbiem – tīrām telpas, krāsojam, atjaunojam apkārtējo vidi, – vēsta vadītāja. – Tāpat uzlabojam materiālo bāzi, šogad īpaši esam pievērsušās Montesori materiālu izstrādei. Tā kā laukā ir pavēss, āra darbiem neesam pieķērušās. Vairākas skolotājas strādā attālināti – skolotāju palīdzes ar šujmašīnām savās mājās izšuj dvielīšiem zīmītes. Sejas maskas gan nešujam; ja būs vajadzība, pilsētas pārvaldnieks solīja tās piegādāt.
Gita Lancmane pauž gandarījumu par redzēto grupā, kad četrgadīga audzēkne nošķaudījās nevis saujā, bet elkonī: – Prieks, ka vecāki un mūsu skolotājas ir labi reaģējušas, bērni ir iemācīti pareizi rīkoties – bieži mazgā rokas, ir zinoši par vīrusa nesto postu. Vecāki, atvedot bērnus, parakstās, ka nav vīrusa „Covid-19" skarti, nav bijuši saskarsmē ar slimajiem, nav atgriezušies no ārzemēm.
Vaicāta, vai audzēkņi iet svaigā gaisā, iestādes vadītāja apliecina, ka tā notiek: – Bērni kopā ar audzinātājām iet mūsu teritorijā pētīt kļavu pumpurus, ieklausās putnu balsīs, vēro, kuram bērzam šogad tek sulas. Pastaigā bērni ņem līdzi lupas, pēta kukaiņus – visiem ir interesanti, ir ko darīt.
Madonas PII „Kastanītis" vadītāja Dace Raubiška atklāj, ka bērnudārzu apmeklē viens līdz četri bērni:
– Darbs tiek organizēts dežūrgrupās, ievērojam drošības pasākumus: mērām temperatūru, veicam dezinfekciju, gan bērni, gan darbinieki pastiprināti mazgā rokas. Daži darbinieki strādā attālināti, dažiem ir darbnespējas lapa, daži devušies atvaļinājumā. Klātienē strādā puse darbinieku (13), un šis ir laiks, kad veicam tīrīšanas un remonta darbus. Pielabojam, sakārtojam, krāsojam sienas, pārveidojam telpas, ja ir nepieciešamība. Veicam materiālu pārbaudi, uzskaiti, labošanu, paralēli strādājam pie metodiskā darba. Iestādes mājaslapā liekam materiālus vecākiem, kurus pildot kopā ar bērniem ikviens var darboties.
03.04.2020.