Sausnējas pagastā kopš 1993. gada darbojas ģimenes atbalsta centrs „Zīļuks", kurā dzīvo bērni un jaunieši, kas palikuši bez vecāku aprūpes. Atbalsta centram ir daudzu gadu pieredze sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanā, un savas pastāvēšanas laikā tas ir sniedzis pakalpojumus dažādām auditorijām. Šobrīd ģimenes atbalsta centrā „Zīļuks" tiek sniegti ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumi bērniem.
Kā norāda Sausnējas pagasta pārvaldes vadītāja Elita Ūdre, šobrīd aktuāls jautājums Latvijā ir par deinstitucionalizāciju, kas ietekmēs ģimenes atbalsta centru turpmāko darbību, bet to pastāvēšanu lielā mērā ietekmēs arī gaidāmā administratīvi teritoriālā reforma.
Ģimenes aprūpes centra „Zīļuks" vadītāja Rudīte Jansone stāsta:
– Par teritoriālo reformu pašlaik runā ļoti daudz, un, protams, ikvienu satrauc gaidāmās pārmaiņas. Šobrīd gan norit diskusijas ar pašvaldību vadītājiem. Iestāžu vadītāji vēl nav aicināti uz plašākām sarunām, lai varētu zināt, kā tad tālāk attīstīsies reforma un cik lielā mērā tā ietekmēs turpmāko darbību. Tas attiecas arī uz Sausnējas pagastā esošo ģimenes aprūpes centru.
Tagad norit deinstitucionalizācijas process. Bērniem, kuri dzīvo aprūpes centros, dzīves apstākļi tiks pietuvināti ģimeniskai videi. Lai gan Ērgļu novadā deinstitucionalizācijas projekts nav paredzēts, Rudīte Jansone ir pārliecināta, ka to ietekmēs arī teritoriālā reforma.
– Neraugoties uz to, kuram novadam Ērgļi tiks pievienoti, balstoties uz deinstitucionalizācijas projektu, noteikti notiks plašāka vērtēšana. Izvērtēs līdzšinējo darbību, vai nākotnē šāds pakalpojums būs vajadzīgs. Tā kā deinstitucionalizācijas projekts tika balstīts uz teritoriālo reformu, mūsu ģimenes aprūpes centru „Zīļuks" tas īsti neskar. Ja Ērgļi tiks pievienoti novadam, kurā līdz šim arī ir bijuši ģimenes atbalsta centri, iespējams, ka „Zīļuks" tiks slēgts, savukārt, ja pievienosimies novadam, kurā tāda nav, varbūt iestāde tiks saglabāta. Piemēram, pievienojoties Madonas novadam, kur Liezēres pagastā tiks realizēts šis projekts un viss pietuvināts ģimeniskai videi, domāju, ka „Zīļuks" nebūs nepieciešams un diez vai novadā tiks saglabāti divi bērnunami. Pašlaik to nevar zināt, bet, manuprāt, jau tagad būtu jāzina, kā tālāk noritēs reforma, – uzskata ģimenes atbalsta centra vadītāja. – Zinot situāciju šobrīd, kad Labklājības ministrija uzsver, ka bērniem jāaug ģimenē, iespējams, šāds pakalpojums vairs nebūs nepieciešams vispār, bet, manuprāt, tas būtu tikai labi, ja bērni augs ģimenē. Skolās samazinās bērnu skaits. Tas samazinās arī ģimenes aprūpes centrā. Bet attiecībā uz bērnunamiem – tas ir vērtējams tikai pozitīvi, jo nozīmē, ka bērni nonāk audžuģimenēs, tiek adoptēti. Iestādēm jāatbilst visām prasībām, un tās ir augstas. Arī ģimenes aprūpes centrā jānodrošina viss atbilstoši Eiropas Savienības nosacījumiem. Iestādei jābūt pietuvinātai ģimeniskai videi, lai bērni justos ērti, labi, droši un lai būtu patīkami uzturēties iestādē. Uzskatu, ka šobrīd visvairāk gan jādomā, lai bērni nonāktu un augtu ģimenēs. Lielāka uzmanība jāpievērš audžuģimenēm, jāmotivē tās uzņemt bērnus savās ģimenēs. Domāju, ka jau tagad viss norit veiksmīgi, tomēr vajadzētu pievērst vēl lielāku uzmanību. Līdz šim ģimenes atbalsta centram „Zīļuks" lielu atbalstu sniedza Ērgļu novada dome. Visi darbi, kas veikti iestādē, ir noritējuši, pateicoties novada domes finansējumam. Kā būs turpmāk, par to grūti spriest.
14.08.2019.