Garīgās kultūras notikums “Baznīcu nakts” šogad norisinājās desmito reizi un atvēra durvis uz vismaz 180 dažādu tradicionālo kristīgo konfesiju draudzēm visā Latvijā.
Visvairāk atvērto baznīcu 27. maijā bija Vidzemē – dalībai tika reģistrētas 54 baznīcas, Kurzemē bija pieteiktas 36 baznīcas, Rīgā un Pierīgā – 32 baznīcas. Savukārt Zemgalē, Sēlijā un Latgalē kopā pasākumā piedalījās vismaz 58 baznīcas.
Katrā no baznīcām bija sagatavota daudzveidīga programma – no dievnama apskates un ekskursijas, gleznu un fotogrāfiju izstādēm pa dienu līdz piesātinātām un profesionālām koncertprogrammām ar koru un solo mākslinieku – mūziķu, dziedātāju – piedalīšanos vakarā. Neiztrūkstoši notika arī svētbrīži, laiks lūgšanām un klusumam. Novados programmās bija iekļauti deju priekšnesumi, kopīga zupas baudīšana baznīcas dārzā, bija īpaši padomāts par ģimenēm ar bērniem, veidojot izzinošas darbnīcas, viktorīnas, orientēšanos baznīcā un tās tuvā apkārtnē.
Vasarsvētku vakara mūzika Lubānā
Ar ko cilvēkiem saistās Vasarsvētki? Ar baznīcas apmeklējumu, ar meiju smaržu. Vasarsvētku sestdienā visi tīra un pušķo sētu, sakopj istabas, slauka pagalmus, izpušķo māju ar bērziem, kreimenēm, ceriņiem. Istabās tiek ienesti bērzi un nolikti pie gultām, kur, reibinoši smaržodami, tie rada sajūtu, ka ir ienākusi vasaras pilnība. Kristietībā Vasarsvētki nozīmē Svētā Gara nosūtīšanas svētkus. Lubānas evaņģēliski luteriskajā baznīcā Vasarsvētku priekšvakarā, kad tika svinēta Baznīcu nakts norise, notika koncerts "Vasarsvētku vakara mūzika". Koncertā piedalījās un Vasarsvētku noskaņu uzbūra jauktais vokālais ansamblis "Naktsputni" (vad. Rudīte Kolāte), senioru sieviešu koris "Noskaņa" (vad. Silvija Bērziņa), akordeonistu ansamblis "Kolēģes" (Silvija Bērziņa, Vineta Krēsliņa, Astra Šķēle), flautas solo – Vineta Krēsliņa un viņas audzēkne Samanta Gita Jirgensone, eifonija solo – Jāzeps Mālnieks – un pārsteigums – akordeona solo – Jāzepa Mediņa Mūzikas vidusskolas 2. kursa audzēknis Krišjānis Rudzāts.
Izstāde, slavēšana, dejas Madonā
Madonas katoļu draudze Baznīcu nakts ietvaros aicināja uz Rožukroņa lūgšanu ar dziesmām, Svēto Misi, ko celebrēja priesteris Māris Ozoliņš un tēvs Jānis Vīlaks, tika atklāta tēva Jāņa Vīlaka fotogrāfiju izstāde.
– Dabas fotografēšana man vienmēr ir patikusi un ļoti interesējusi. Tajā varu gan atpūsties, gan iemūžināt vienreizēju, brīnišķīgu brīdi. Caur dabas skaistumu un dzīvības dāvanu uz cilvēku runā pats Dievs. Atrodoties skaistā dabas vietā, var apbrīnot, kā Dieva radītā gaisma izgaismo un cilvēkam atklāj tās lielumu, burvību un noslēpumainību. Katra skaista fotogrāfija ir kā labs balzams, iepriecinājums dvēseles acīm, – uzsvēra autors.
Vakara gaitā notika slavēšana draudzes ansambļa vadībā (organizēja Arturs Kloppe), dejas meditācija, kā arī bija cienasts un radošās darbnīcas bērniem baznīcas dārzā.
Jau kādu brīdi Madonas katoļu draudzes pārstāves māsas Diānas vadībā apgūst pamatus dejas meditācijā. Baznīcu nakts ietvaros ikviens varēja vērot dejas, ko izpildīja dejotājas, un divās bija aicināti pievienoties arī paši. Dejas meditācija, pirmkārt, ir lūgšana. Ir Kāds, kurš eksistē, ar kuru var veidot attiecības. Lūgšana dzimst mūsos pašos, tā nepieder pie ārējas izrādīšanās kultūras. Lūgšanu raksturo vairāki aspekti: emocijas, intelekts, ķermenis, bet ķermenis tāpat kā viss cilvēks ir integrēts lūgšanā. Lūgšana ir kā mīlestība – visdziļākais, kas piedzimst katra iekšienē, kā spārni un Svētā Gara vējš.
02.06.2023.