Rīt, 13. janvārī, pieminot 30 gadu kopš 1991. gada janvāra barikādēm, norisināsies konference „X stunda. Barikādēm 30".
Kā informē organizatori, konferencē piedalīsies tā laika aktīvie barikāžu dalībnieki, Tautas frontes, bijušie valdības un Augstākās Padomes pārstāvji. Ar domu – atskatīties uz 1991. gada janvāra notikumiem un caurskatot galvenokārt iepriekš vēl plaši neapspriestas tematiskās līnijas – gatavošanos barikādēm un mediju kā ziņneša lomu. Vienlaikus konference pievērsīsies cilvēkiem, kuri, pašiniciatīvas vadīti, nesavtīgi atbalstīja barikāžu norisi.
Konferenci atklās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, tā būs skatāma tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv, kā arī LNB mājaslapā un Facebook profilā.
Atgādināšu, ka barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis galvaspilsētā, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.
12.01.2021.