17. maijs Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam ir svētku diena. Šajā dienā tiek atzīmēta Ugunsdzēsēju un glābēju diena un ugunsdzēsības Latvijā 158. gadadiena, un todien norisinājās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apbalvošanas pasākums.
Svinīgā apbalvošanas pasākuma laikā iekšlietu ministrs Māris Kučinskis, VUGD priekšnieka vietnieki ģenerālis Intars Zitāns un pulkvedis Jānis Grīnbergs amatpersonām un viesiem pasniedza Iekšlietu ministrijas un VUGD apbalvojumus.
Godinot cilvēkus, kuri snieguši ieguldījumu VUGD attīstībā, priekšzīmīgi pildījuši dienesta pienākumus, sasnieguši teicamus darba rezultātus un, riskējot ar savām dzīvībām, glābuši citus cilvēkus, tika pasniegti Iekšlietu ministrijas un VUGD apbalvojumi – zelta "Goda zīme", sudraba "Goda zīme", dienesta pakāpes pirms termiņa, kā arī Iekšlietu ministrijas un VUGD Goda raksts, Pateicība, apbalvojumi "Par drosmi", "Par priekšzīmīgu dienestu" un zīme "Par ieguldījumu starptautiskās palīdzības sniegšanā". Apbalvojumi tika pasniegti kopumā 125 VUGD nodarbinātajiem un sadarbības partneriem.
Šī diena iezīmējās ar vēl kādu jauku notikumu. 17. maijā tika rīkota Atvērto durvju diena visās VUGD daļās un posteņos, kā arī Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas Praktisko mācību nodaļā.
Atvērto durvju diena ir kļuvusi par neatņemamu VUGD profesionālo svētku sastāvdaļu. Apmeklētāju smaidi, sajūsma, ieraugot sarkanās automašīnas, patiesa interese par aprīkojumu un pārliecinošās bērnu atbildes uz jautājumiem par drošību stiprina un iedvesmo visu turpmāko gadu. Šī ir arī lieliska iespēja atgādināt apmeklētājiem par drošu rīcību un tālruņa numuru 112, uz kuru zvanīt, kad notiek nelaime.
Interese par VUGD darbu patiesi ir liela. Šajā dienā tika apmeklēti visi posteņi un depo, kā arī Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas Praktisko mācību nodaļa. Viesojās ne tikai pirmsskolas izglītības iestāžu grupas un skolēni, bet arī ģimenes.
– Ik gadu Atvērto durvju diena ir plaši apmeklēta. Pirmsskolas vecuma bērni kopā ar audzinātājām VUGD depo un posteņus apmeklēja līdz pusdienas laikam, pēc tam skolas bērni un individuālie apmeklētāji, ģimenes – līdz pat pulksten 19, – pastāsta Sandra Vējiņa, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore. – Šajā dienā mazos un lielos apmeklētājus ugunsdzēsēji glābēji iepazīstināja ar ugunsdzēsēju glābēju ikdienu, izrādīja ugunsdzēsēju depo un parādīja VUGD tehniku, kā arī ļāva izmēģināt un pielaikot ugunsdzēsēju glābēju aizsargtērpu, sniedza atbildes uz visiem interesējošajiem jautājumiem, atgādināja par drošību un pastāstīja par iespējām nākotnē kļūt par ugunsdzēsēju glābēju. Diena patiešām bija pozitīva, un ugunsdzēsēji glābēji atzina, ka pēc pasākuma ir piepildīti ar pozitīvām emocijām, kas uzmundrina un atkal ļauj doties uz priekšu un darbu veikt ar vēl lielāku atdevi. Apmeklētāji bija īpaši piedomājuši un šai dienai gatavojušies jau iepriekš, atnesot kādu saldu sveicienu un bērnu zīmējumus, no kuriem izveidotas grāmatiņas. Tā ir pievienotā vērtība, kas sniedz gandarījumu un prieku darbiniekiem.
Apmeklētāji pozitīvi novērtēja iespēju apmeklēt ugunsdzēsēju depo ne tikai Atvērto durvju dienā, bet arī ikdienā.
– Šī diena ir vērtīga un izzinoša ne tikai bērniem. Viesojās arī ģimenes, un interesanti bija arī vecākiem. Automašīnas, instrumenti, ar kādiem darbojas ugunsdzēsēji glābēji, stāstījums – tas sniedza pievienoto vērtību arī pieaugušajiem. Ikdienā jau mēs par VUGD darbu zinām virspusēji, bet šādā dienā var uzzināt visu, kas interesē, labāk izprast šo darbu, – norāda Sandra Vējiņa. – Manuprāt, vairumam iedzīvotāju šķiet, ka ikdienā nevajadzētu traucēt VUGD darbiniekus, varbūt ir nedaudz bail pieteikt apmeklējumu, bet šādā dienā, kad depo durvis ir vērtas apmeklējumiem, ar lielāko prieku atnāk.
Madonas ugunsdzēsēju depo ciemos nāca bērni no pirmsskolas izglītības iestādēm, lai izzinātu ugunsdzēsēju glābēju darbu.
PII "Priedīte" Pelēnu grupas bērni ar lielu interesi klausījās, atbildēja uz jautājumiem par drošību, mirdzošām acīm izmēģināja ekipējumu – tērpus, aplūkoja ugunsdzēsēju auto un iemēģināja roku, ar ūdens strūklu mēģinot trāpīt mērķī.
– Bērni ir ļoti priecīgi par depo apmeklējumu, labprāt līdzdarbojas. Bērniem ļoti patīk šādas aktivitātes, kad var izzināt mūsu dienestu darbu, aplūkot viņu automašīnas un citu tehniku. Tikpat liels prieks ir arī par policistu viesošanos dārziņā, kad tiek gūtas svarīgas zināšanas, piemēram, par drošību, bet vēl lielāka interese ir par iespēju pašiem visu arī izmēģināt, – stāsta audzinātāja Iveta Rudzīte. – Grupiņā ir puisis, kurš jau ilgu laiku runā tikai par to, ka būs ugunsdzēsējs. Šī diena viņam ir īpaši nozīmīga, viņš ar lielu interesi klausījās ugunsdzēsēju glābēju stāstījumā, visu pētīja un izmēģināja. Acis no prieka spīdēja. Šādas iespējas noteikti ir jāizmanto, bērniem tas ir nepieciešams.
23.05.2023.