19. februārī Ērgļu saieta namā atcerējāmies vienu no pirmajām TLMS „Ērgļi" audējām un studijas pamatlicējām Vilmu Sprancmani, pieminot viņas 110 gadu jubileju.
Audēju studijas „Ērgļi" aizsākumā no 1975. gada rudens Ērgļu kultūras nama darbiniece Vilma Sprancmane (1912-1999) ilgus gadus bija šī kolektīva vecākā un sirds un dvēsele… Viņa kopā ar Elzu Kurmēnu, Jadvigu (Jevdokiju) Kupču, Liju Roni, Zinaīdu Sakšu vēlāk kļuva Tautas daiļamata meistares (TDM), tad pievienojās vēl – Anna Nītiņa, Elga Līckrastiņa, Aina Brence, Līvija Šreibere. Pirmās vadītājas Ērika Logina un Leonora (Benita) Bērziņa brauca no Rīgas ierādīt aušanas pamatus un teoriju, krāsu salikumus un citas audējām vien vajadzīgas lietas. Vēlāk audējiem pievienojās pinēji – P. Bērziņš, Kārlis Kurmēns (TDM), Jānis Bazulis (TDM), audējas Jadviga Muižniece, Aleksandra Jarkovska, Aina Kovaļevska, Anna Rūnika (TDM), Līga Berģe, Velga Skujiņa, Benita Nīgale, Inese Mailīte (TDM), Ilga Paura, Emma Cera, Lonija Bērzkalne, Ilze Daugiallo, Mārīte Sprudzāne, Anna Dutkeviča, Maija Krūmiņa, Mārtiņš Jansons, Janīna Greidāne, Līvija Groza, Ingrīda Sniedze, Genovefa Maurāne, Anita Cielava, rokdarbniece Gaida Apsīte un vēl tās daudzās, kas pagrabiņa stellēs ir izaudušas sev par brīnumu kaut nelielu, tomēr savu mākslas darbu.
Audējas savus darbus pūrā neglabāja. Daudzus pasākumus Ērgļos kuplināja čaklo rokdarbnieču un pinēju izstādes, darbi ceļojuši uz izstādēm Madonā, Rīgā, Pļaviņās, Cēsīs, Līvānos, Smiltenē, Džūkstē, sadraudzības pilsētās Vācijā, Nīderlandē, Igaunijā. 1989. gadā audēju pulciņš vadītājas Ilzes Mičules vadībā ieguva Tautas lietišķās mākslas studijas „Ērgļi" nosaukumu. Kopš 90. gadu sākuma studija darbojās Elzas Kurmēnas, vēlāk Sanitas Brimerbergas vadībā. Kopš 1996. gada studijas vadītāja bija Dzidra Vaitkūne, kas rosināja audējas ielūkoties Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja tekstiliju krātuvēs, izpētīt senos audumus un, tos atdarinot, izveidot tautastērpa kopiju, variēt ar visām varavīksnes krāsām, ieaužot tās segās un lakatos.
2002. gada februārī ar „sapni" par linu un gaisīgajiem linu audumiem darbu sāka vadītāja Sandra Lauberte, kas aušanas prasmi studijas dalībniecēm mācīja līdz 2021. gada nogalei. Šobrīd studijas darba vadību uzsākusi jauna un uzņēmīga, jauniem izaicinājumiem atvērta audēja Sanda Ekerte. Viņai priekšā darbs un sapnis piepildīt un realizēt iecerēto.
Pasākuma pievienotā vērtība papildinājās ar audēju darbu izstādi, kurā skatāmi Vilmas Sprancmanes un viņas laika audēju darbi. Izstāde atvērta Ērgļu saieta nama 2. stāva zālē līdz 8. martam.
Ērgļu saieta nama vadītāja
SANDRA AVOTIŅA
Un vēl – atmiņas, kas tika šķetinātas un reizē tītas krāsainā dzijas kamolā.
Bijusī audēju pulciņa, vēlāk TLMS „Ērgļi" vadītāja Leonora Benita Bērziņa atceras: „Braucu uz Ērgļiem 19. februārī, jo negaidīti biju saņēmusi uzaicinājumu pabūt kopā Ērgļu saieta namā, kopā ar Sprancmaņmāti un aplūkot viņas darinātos audumus: segas, dreļļu galdautus, lielos lakatus un citus darinājumus.
Iespēja pabūt kopā ar ļaudīm, kas ar lielu sirsnību un mīlestību atceras Vilmu Sprancmani, man sagādāja būtiski jauku, dziļu pārdzīvojumu. Aizskrējuši ļoti daudz gadu, kopš nebraucu vairs pie savām audējām – dikti čaklām, centīgām, aušanas prasmes apgūt gribošām, apņēmīgajām pulciņa dalībniecēm. Toreiz kopā sanācām Ērgļu kultūras nama pagrabiņā. Audējas bija ļoti atsaucīgas darīt visu, ko es ieteicu. Auda skaistos, lielos lakatus, krāsainās šatiera segas – pat tādas, kurām katra puse ir citā krāsu salikumā. Viņas uzņēmās aust pat ļoti darbietilpīgā neīstā persiešu tehnikā skaistus celiņus; protams, arī skaistos dreļļu rakstos darinātās galdsegas un dvieļus. Man atmiņā atausa daudz jauku dienu, kad organizējām radīto darbu izstādes, ne tikai Ērgļos, bet arī pie citiem daiļamata meistaru pulciņiem.
Uz Ērgļiem pie audējām es braucu 13 gadu; tad 1989. gadā Madonas izstāžu zālē notika dažādiem darbiem bagātā lielā atskaites izstāde. Pulciņš drīz pēc šī notikuma ieguva Tautas lietišķās mākslas studijas „Ērgļi" statusu. Man prieks par studijas tālāko darbošanos un paveiktajiem darbiem. Vilma Sprancmane bija visa labā un čaklā kodols; visiem palīdzēja, katru atbalstīja, visas meitenes iedvesmoja un mudināja būt atbildīgām un čaklām.
Liels paldies visiem, kas bijām kopā šai Vilmai Sprancmanei veltītajā atmiņu dienā!"
Atmiņās dalās arī TLMS „Ērgļi" vadītāja Sanda Ekerte: „Novērtēju, ka mums caur Vilmas Sprancmanes un viņas laikabiedreņu darbiem, kas līdz šim rūpīgi glabāti un šodien aplūkojami izstādē, ir lieliska iespēja ielūkoties austuves darbības pirmsākumos un apbrīnot audēju meistarību, radošumu, precizitāti un pacietību. Katrā rokdarbā ir jaušams viņas centīgums un atbildība pret savu darbu. Arī klausoties atmiņu stāstos, bieži varēja dzirdēt šīs īpašības. Atminoties viņas nesavtīgo rosību un atsaucību, sarunu noslēgumā secinājām, ka Sprancmaņmāte ir bijusi sava laika Ērgļu kultūras nama gariņš."
Sirds pateicībā Vilmas Sprancmanes tuvinieku vārdā dalās Jānis Dzintars Sprancmanis: „2022. gada 19. februārī Ērgļu saieta namā notika pirmajai Tautas daiļamata meistarei, kas stāvēja pie TLMS „Ērgļi" šūpuļa, Vilmai Sprancmanei – 110 atceres pēcpusdiena „Atmiņu kamolu šķetinot…". Mīļš paldies Ērgļu saieta nama vadītājai Sandrai Avotiņai un TLMS „Ērgļi" vadītājai Sandai Ekertei par V. Sprancmanes un viņas laika audēju darbu izstādes iekārtošanu un brīnišķīgo pasākuma vadīšanu.
Paldies bijušajai tā laika audēju pulciņa vadītājai Leonorai Benitai Bērziņai par skaistajām kopīgā darba atmiņām. Paldies TLMS „Ērgļi" dalībniecēm par iniciatīvu un sirsnīgo līdzdalību atmiņu kamoliņa ritināšanā."
4.03.2022.