Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

“Amatu diena 2019” 1. klasēm

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 20.05.2019.

“Amatu diena 2019” 1. klasēm
Burtu lielums

Madonas pilsētas vidusskolā pavisam nesen norisinājās „Amatu diena 2019" 1. klašu skolēniem projekta „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros. Arī šoreiz pasākuma galvenais mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar vecāku, vecvecāku profesijām un vaļaspriekiem.

– „Amatu diena" 1. klašu skolēniem un viņu audzinātājām bija īpaša diena, jo nodarbības vadīja un ar savām amata (vaļasprieku) zināšanām un prasmēm dalījās 1. klašu 8 skolēnu vecāki, vecvecāki un domubiedri. 1.a klasi pārstāvēja Baiba Briede (ārsta palīgs), 1.b klasi – Zintis Ravinskis (ugunsdzēsēju vada komandieris) – un Voldemārs Krieviņš (ugunsdzēsējs), 1.c – Uldis Auziņš (motokluba prezidents) un Jānis Raškovskis (motobraucējs), 1.d – Jānis Bakmanis (biškopis) un Linda Bakmane (mājsaimniece), 1.e – Andris Plinte (zemessargs), – pastāstīja Madonas pilsētas vidusskolas sākumskolas pedagogs karjeras konsultants Jolanta Pabērza. – Nodarbību vadītāji 20 minūšu laikā katrai klasei stāstīja, rādīja un radīja interesi par savu profesiju vai vaļasprieku. Pavisam tika novadītas 25 nodarbības.

Baiba Briede ir ārsta palīgs, ikdienā strādā Vidzemes reģionālā centra Madonas NMPD (neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā). NMPD misija – glābt un saglabāt cilvēka dzīvību. Bērniem atgādināja, ka uz NMPD ārkārtas tālruni 113 jāzvana situācijās, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta un neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes – ir gūta ļoti smaga trauma vai ir pēkšņa saslimšana un neatliekamā medicīniskā palīdzība nepieciešama nekavējoties. Tāpat Baiba skolēniem pastāstīja, kā jārīkojas kritiskās situācijās un kā palīdzēt pašam sev, kādām rakstura īpašībām jābūt, lai strādātu NMPD, kur jāmācās par medicīnas darbinieku. Īpaši tika uzsvērti drošības jautājumi. Visvairāk skolēniem patika praktiskā darbošanās – mulāžas elpināšana, roku, kāju dažādu traumu saitēšana.
Zintis Ravinskis – VUGD VRB Alūksnes daļas vada komandieris – un Voldemārs Krieviņš – VUGD ugunsdzēsējs – uzsvēra ugunsdzēsēja galvenos pienākumus: īstenot valsts politiku ugunsdrošības, ugunsdzēsības, civilās aizsardzības un vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 darbības jomā, uzraudzīt normatīvajos aktos noteikto ugunsdrošības un civilās aizsardzības prasību ievērošanu, veikt ugunsdzēsības un glābšanas darbus, koordinēt iestāžu, organizāciju, komercsabiedrību un pašvaldību izveidoto ugunsdrošības, ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un brīvprātīgo ugunsdzēsēju organizāciju darbību, kas saistīta ar ugunsdrošību un ugunsdzēsību.
– Interesantākā nodarbības daļa bija tā, kur ugunsdzēsēji praktiski parādīja, kāds ir ugunsdzēsēju darba aprīkojums, – viņi darbā strādā ar ugunsdzēsēju glābēju tehnisko aprīkojumu, sakaru līdzekļiem, uztur sakarus ar notikuma vietā iesaistītajiem dienestiem. Valkā formas tērpu, kaujas tērpu, siksnu ar karabīni, cimdus, ķiveri ar pasegu. Darbā izmanto arī cirvi un individuālo lukturi. Ja nepieciešams doties elpošanai nepiemērotā vidē, izmanto masku, kas tiek piestiprināta pie elpošanas aparāta, – atklāja Jolanta Pabērza.
– Nodarbību vadītāji skolēniem skaidroja drošības jautājumus: tikai esot uzmanīgiem ar uguni, var sevi pasargāt no nelaimes. Ne visi var kļūt par ugunsdzēsējiem. Jābūt fiziski un psiholoģiski stipriem. Ir pat tā, ka vispirms cilvēks praktiski pamēģina, vai spēs izturēt gan fiziski, gan emocionāli ugunsdzēsēja darbu. Tikai tad, ja pierāda, ka spēj veikt šos uzdevumus, iegūst attiecīgo izglītību.
Uldis Auziņš un Jānis Raškovskis pārstāvēja motoklubu „MAD FOX". Pavisam nedaudz tika ieskicēta motokluba vēsture. Bērniem īpaši interesēja motocikli, arī kluba biedru apģērbs. Tika uzdoti visdažādākie jautājumi gan par motocikliem, gan par to, kas nepieciešams, lai kļūtu par motokluba biedru. Uldis Auziņš uzsvēra, ka darbošanās motoklubā ir dzīvesveids, ir jābūt fiziski un morāli stipram, lai būtu pārliecināts par sevi un spētu vadīt gan klubu, gan motociklu. Īpaši tika uzsvērti drošības jautājumi.
Jānis Bakmanis – biškopis (pensionēts pedagogs) – vēlēja bērniem kļūt par biškopjiem vismaz hobija līmenī. Nodarbībā viņš labprāt dalījās ar savu amata prasmi.
Andris Plinte – Latvijas Republikas 55. KB zemessargs – pastāstīja, kas ir zemessardze, kādi ir zemessarga pienākumi, ikdiena, kādām jābūt rakstura īpašībām, lai kļūtu par zemessargu. Praktiskajā daļā nodarbības vadītājs skolēnus iepazīstināja ar zemessarga aprīkojumu. Ar savu piemēru, stāstījumu par darbošanos zemessargos Andris Plinte aicināja ikvienu skolēnu aizdomāties, cik svarīgi ir domāt par savas Tēvzemes aizsardzību.
– Paldies 1. klašu skolēniem un viņu audzinātājām par ieinteresētību, atsaucību pasākuma „Amatu diena 2019" 1. klasēm īstenošanā! Tas tika novērtēts kā ļoti izglītojošs. Savukārt nodarbību vadītāji visi kā viens aptaujā atzina, ka nākamajā gadā noteikti lietderīgi ir iepazīstināt skolēnus ar citu vecāku, vecvecāku profesijām un vaļaspriekiem, – piebilda Jolanta Pabērza.


21.05.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px