Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Aizvadītas krāšņas Liturģiskās mūzikas darbnīcas Liepājā

INESE ELSIŅA

Autors • 08.07.2024.

Aizvadītas krāšņas Liturģiskās mūzikas darbnīcas Liepājā
Burtu lielums

Jūnija pēdējā nedēļā Liepājā notika Liturģiskās mūzikas darbnīcas.

Tās vadīja poļu komponisti un diriģenti: Pāvels Bembeneks un Piotrs Palka. Darbnīcas notika sv. Dominika klosterī, tām pieteicās 24 soprāni, 21 alts, 6 tenori un 9 basi. Darbnīcu dalībnieku loks bija daudzveidīgs – ne vien vadītāji no Polijas, bet arī dalībnieki no Latvijas dažādām vietām un dziedātāji no Lietuvas un Polijas. Madonas novadu dziedošajās aktivitātēs pārstāvēja seši interesenti.
Mārīte Indriksone no Vestienas: – Liturģiskās mūzikas darbnīcas Liepājā bija ļoti skaists piedzīvojums. Tajās viss notika pirmo reizi! Iepazinu sv. Dominika baznīcu ar brīnišķīgo altārgleznu un akustiku, diriģentus un komponistus Pāvelu Bembeneku un Piotru Palku, kopienas Chemin Neuf māju. Interesanti bija izpildīt balss iesildīšanās vingrinājumus. Jauki ar draudzes meitenēm brīvajā laikā peldēties jūrā, pastaigāties pa vecpilsētu, sagaidīt saulrietu, vakaros kopā ar priesteri Pāvilu Kamolu slavēt Dievu kapelā. Kopkorim noslēguma Svētajā Misē skaisti skanēja apgūtās dziesmas. Orķestris papildināja svinīgumu – sirdī bija prieks par paveikto četrās dienās.
– Joprojām dungoju un dziedu, arī pārvietojoties pa tukšajām Rīgas ielām, – atzīst Līga Vanaga. – Pirms darbnīcām nebiju dziedājusi ne korī, ne mēģinājusi izdziedāt skaņdarbus pēc notīm, bet degsmes un mīlestības piepildīto komponistu vadībā un ar līdzdziedātāju atbalstu man Liepājā tas izdevās. Bija vairāki iemesli, kāpēc pieteicos darbnīcām: pirmkārt, lai varētu kopīgi ar citiem slavēt Dievu vienā no skaistākajām lūgšanu formām – mūzikā. Otrkārt, vēlējos pārvarēt savas bailes no publiskas uzstāšanās, izkopt un attīstīt savu balsi. Treškārt, uz darbnīcām braucu pēc sirds dziedināšanas, ko spēj sniegt garīgas mūzikas dziedāšana, jo nesen mūžībā aizgāja mamma – biju piedzīvojusi spēcīgu emocionālu satricinājumu.
Mīlestība "apklāj visu", tādēļ darbnīcas sniedza to, pēc kā biju atbraukusi un vēl daudzreiz vairāk. Lūgšanu, liturģiskās mūzikas, slavas dziesmu izdziedāšana padziļināja mīlestību uz Dievu un tuvāko. Teksti, kurus rakstījušas svētā Mazā Terēzīte un Terēze no Avilas, ar orķestra, četrbalsīgā kora un diriģentu palīdzību pārtapa spēcīgā lūgšanā. Ik dienas varējām piedalīties Svētajā Misē, kur dziļus skaidrojumus Dieva Vārdam sniedza tēvs Oskars OP. Bija iespēja pavadīt laiku adorācijā, saņemt Gandarīšanas sakramentu. Pateicība priesterim Pāvilam par slavēšanas vakariem, kuru laikā pieaugu izpratnē par Dieva bezgalīgo diženumu. Spēcīgu dvēselisku pārdzīvojumu radīja koncerts VSAC "Liepāja", kur, skatoties acīs bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, aizdomājos, cik ļoti Dievs mūs redz caur šādu bērniņu acīm. Kā teikts Svētajos Rakstos: "Tagadējā laikā jūsu bagātība lai palīdz viņu trūkumam, un viņu pārpilnība lai palīdz jūsu vajadzībām, lai tādējādi iestātos vienlīdzība." (2 Kor 8)
Pateicība Dievam un Baznīcai par to, ka pasargāja mūs arī spēcīgajā vētrā!
– Man pašai gribas šīs darbnīcas rezumēt vienā vārdā: spēks! – vēsta pasākuma organizatore Kristīne Locika. – Tāds spēks, ka pat telts iet uz debesīm! Beidzot piedzīvota patiešām svinīga Svētā Mise – parasti Mises laikā daudz neuzdrošināmies dziedāt ar orķestri, ar plašiem dziedājumiem, atstājam visu krāšņumu koncertizpildījumam, bet šoreiz tieši Svētā Mise bija pilna Dieva goda. Un sekojošā slavēšana bija kā loģisks turpinājums. Svētajā Misē skanēja pasaules pirmatskaņojums – Pāvela Bembeneka komponētais "Liepājas Alleluja", veltīts visiem draugiem Latvijā. Arī Piotrs Palka bija parūpējies, speciāli mums uzrakstot četrbalsīgu salikumu dziesmai ar Avilas Terēzes vārdiem. Paldies "Radio Marija Latvija" par šī tik laikā gaistošā brīnuma notveršanu, pārraidīšanu un saglabāšanu! Viss bija tik ļoti spēcīgi, ka pat debesu slūžas neizturēja. Kad pēc noslēguma sapulcējāmies āra teltī, lai baudītu vakariņas, svētku kliņģeri un saņemtu piemiņas diplomus, sākās negaiss. Pēc karstās dienas lietus straumes bija patīkamas, bet neviens neparedzēja, ka kādā brīdī telts pacelsies gaisā… To nemūžam neaizmirsīšu, kā manu acu priekšā vispirms pacēlās telts viņējais gals, pēc tam otra puse un pārvēlās pati sev pāri, un aizlidoja… Jutos kā ķinītī… Un visi skrien, glābj no lietus, ko var, un tēvs Oskars pērkondimdošā balsī sauc: "Visi uz baznīcu!" Tad nu sēdējām laimīgi un slapji drošībā. Izmirkuši, bet patvērumu atraduši baznīcā – lai tā būtu vienmēr, ka meklējam glābiņu tur!
Paldies visiem, kas atbrauca, – par pacietību, punktuālitāti, iesaistīšanos un savstarpējām rūpēm! Visvērtīgākais, ko iemācīties, ir sadzirdēt vienam otru un netiesāt. Un tas arī ir visgrūtākais.
18. – 20. oktobrī notiks mūzikas darbnīcas Rēzeknē "Mēs Dabasu Vaļdneicai dzīdim", ko rīkos Latvijas Poļu savienības Rēzeknes nodaļa. Tās notiks poļu un latviešu valodā, un darbnīcas vadīs komponists un diriģents Pāvels Bembeneks. Kam sirds sauc atkal satikties un dziedāt, jau laikus ierakstiet kalendārā šos datumus!

09.07.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px