19. augustā no pulksten 9 līdz 13 Valsts asins donoru centrs rīkoja izbraukumu Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā. Madonā tika pieņemti ap 60 donoru.
Katru dienu kādam cilvēkam ir vajadzīga asins pārliešana – pēc avārijām, operācijām, dzemdībām vai nopietnām slimībām. Viena asins ziedošanas reize var glābt līdz pat trīs cilvēku dzīvībām. Asinis nevar izgatavot mākslīgi, tās var iegūt tikai no cilvēkiem. Ja nebūs donoru – nebūs asinis, ko pārliet tiem, kam tās vajadzīgas.
Anita Kozlovska, ārsta palīdze, laikrakstam pastāstīja: – Ziedot asinis var, ja esi 18-65 gadus vecs, sver vairāk par 50 kg. Asins atjaunošanās ir atšķirīga – sievietēm tie ir trīs mēneši, vīriešiem – divi mēneši, tad attiecīgi gadā vīrieši var ziedot piecas reizes, sievietes – četras reizes. Pēc asins ziedošanas organisms sāk aktīvi atjaunot asins šūnas. Daudzi donori saka, ka pēc nodošanas jūtas enerģiskāki un mundrāki.
Tā pēc asins nodošanas jūtas arī Kristīne, tāpat viņa arī ir pamanījusi, ka, kopš sākusi nodot asinis, slimo retāk. Ziedot asinis jauno sievieti pamudināja retā asinsgrupa, kas ir 0 negatīvā. Tā ir īpaša, jo to var saņemt jebkurš cilvēks neatkarīgi no savas asinsgrupas, taču pašai donorei der tikai viņas grupa.
24 stundas pirms asins ziedošanas nedrīkst ēst treknus, asus vai saldus ēdienus, piemēram, kūkas, čipsus, ceptas sēnes, šokolādi, kakao, majonēzi, nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus, nedrīkst smēķēt. Ja lietoti medikamenti (tajā skaitā antidepresanti) vai ir bijušas saslimšanas, nepieciešams konsultēties ar centra speciālistiem pa bezmaksas tālruni 80000003.
Ja donors gada laikā nodod asinis vismaz trīs reizes, viņš saņem donora privilēģiju karti uz trīs gadiem, kas sniedz ļoti daudz atlaides tieši veselības, sporta un aktīvās atpūtas nozarēs. Saskaņā ar Darba likumu donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienās pienākas apmaksāta atpūtas diena, bet pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā, iespējams arī pievienot ikgadējam atvaļinājumam. Šo atpūtas dienu var izmantot gada laikā pēc asins ziedošanas dienas. Darba devējs apmaksā līdz piecām šādām dienām kalendārajā gadā.
Mīts par ģībšanu pēc asinis nodošanas nav patiess. Ģībšana, reiboņi var parādīties gadījumos, ja donors nav dzēris pietiekami daudz ūdens vai nav izgulējies. Matīss uzskata: – Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs, tieši otrādi donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, kas var veicināt imūnsistēmas darbību. Matīss, nododot asinis, palīdz cilvēkiem, kam tās ir nepieciešamas, uzskata, ka tas ir mazumiņš, ko katrs var darīt pāris reižu gadā, lai glābtu kādam dzīvību. Kopumā asinis viņš nodevis jau septiņas reizes, pēc procedūras saskaras tikai ar nogurumu asins nodošanas dienā. Pēc procedūras neiesaka nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Puisis arī ir novērojis, ka mazāk saslimst un ātrāk atveseļojas, nekā pirms sāka ziedot asinis. Kā arī ir jūtami palielinājusies enerģija un jūtas mazāk noguris dienas beigās. Jauniešiem, kas vēlas veselīgu dzīvesveidu, vajag ziedot asinis, tajā visā saskatāms ir tikai pozitīvais. Ja ir kādas neskaidrības, jāapmeklē Valsts asinsdonoru centra mājaslapa, jo, piemēram, Matīss tieši tur uzzināja visu nepieciešamo informāciju. Valsts asins donoru centrs aicina 0- asinsgrupas donorus. Ja nezini, vai vari ziedot asinis, zvani uz bezmaksas informatīvo tālruni, lai saņemtu konsultāciju: 80000003.
22.08.2025.