Madonas novadā, uzlabojoties černobiliešu un pašvaldības sadarbībai, jau trīs gadus pēc kārtas Madonas kultūras namā tiek rīkots pasākums černobiliešiem.
Ņemot vērā lielo aktivitāti Madonas novadā, to apmeklē černobilieši ne tikai no bijušajā Madonas rajona teritorijā izveidotajiem novadiem, bet arī no kaimiņu (piemēram, no Aizkraukles, Gulbenes un citiem) novadiem. Uz šo tikšanos ierodas arī Latvijas savienības „Černobiļa" pārstāvji, kā, piemēram, pagājušajā gadā – tās prezidents Arnolds Vērzemnieks un viceprezidents Māris Šops.
Madonas novada pašvaldības sadarbība turpināsies arī šogad, kad aprīlī, černobiliešiem tik zīmīgā laikā, iecerēts organizēt tradicionālo tikšanos, kur ne tikai raisās atmiņu stāsti un, novērtējot viņu devumu, tiek pasniegti apbalvojumi, bet arī notiek lietišķas sarunas, tāpat tiek gūta informācija par izmaiņām likumdošanā.
Latvijas savienības „Černobiļa" prezidents Arnolds Vērzemnieks un viceprezidents Māris Šops, uzrunājot madoniešus, aicināja visus būt aktīviem un izmantot valsts piedāvātos ārstēšanas un rehabilitācijas pakalpojumus.
– Diemžēl daudzi pie ārsta atnāk jau ar ielaistām kaitēm, kad ārstēšana ir ilgstoša un pat Latvijas izcilie mediķi, kuri, paaugstinot savu kvalifikāciju, ir stažējušies Japānā, viņiem īsti vairs nevar palīdzēt, – atzīmēja Arnolds Vērzemnieks.
Viņš arī informēja, ka izdevies vienoties ar Jūrmalas domi, lai černobilieši pilsētā ar savām automašīnām bez maksas varētu iebraukt, ne tikai izmantojot rehabilitācijas pakalpojumus, bet arī atpūšoties pie jūras. Vienīgi ir jāievēro vairāki nosacījumi un domē jāpiereģistrējas pie sociālā darbinieka, lai nerastos pārpratumi un vēlāk nebūtu jāmaksā soda nauda.
– Ir jāseko informācijai un jaunumiem arī pašiem – gan televīzijā, gan radio, gan drukātajos izdevumos, gan internetā. Tāpat arī būt prasīgākiem, – aicināja Latvijas savienības „Černobiļa" prezidents.
Savukārt savienības viceprezidents Māris Šops iepazīstināja ar pieredzi Latvijas pašvaldībās, sniedzot dažāda veida palīdzību, minot arī piemērus, kur Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku novēršanas dalībniekiem tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa atlaide.
Madonas pusē līdz tam pašvaldības vēl nav aizdomājušās, bet arī Madonas novada pašvaldība sniedz palīdzību, ko černobilieši vēl saņem ne visos novados. Tā jau vairākus gadus Madonas novadā dzīvojošie černobilieši Lāčplēša dienā saņem pabalstu. Pagājušajā gadā tas no 30 eiro tika palielināts līdz 50. „Černobiļas" Madonas reģionālās nodaļas vadītājs Žoržs Kudrjavcevs to vērtē atzinīgi, jo tas gan liecinot par pašvaldības pozitīvo attieksmi, gan arī summa ir vērā ņemama – daudziem tās pietiek medikamentu iegādei vienam mēnesim.
Viņa ieskatā Latvijas savienības „Černobiļa" valde, tās prezidents Arnolds Vērzemnieks un viceprezidents Māris Šops ir daudz darījuši, lai uzlabotu černobiliešu sociālo aizsardzību un veselības aprūpi.
Savulaik savienības valde izstrādāja un iesniedza valdībā un Saeimā likumprojektu „Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušo personu sociālās aizsardzības likumam", un tās pārstāvji aktīvi piedalījās likumprojekta apspriešanā visās valdības un Saeimas komisijās. Likums tika pieņemts 1999. gadā.
Ļoti nozīmīgi ir arī izcīnītie grozījumi Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku un avārijas rezultātā cietušo personu sociālās aizsardzības likumā, kas tagad visiem černobiliešiem neatkarīgi no invaliditātes noteikšanas laika ļauj saņemt gan pensiju, gan pabalstu. Netaisnība ir novērsta.
Ar likuma grozījumiem ir mainīta arī līdzšinējā kaitējuma atlīdzības aprēķināšanas formula. Turpmāk tiks ņemti vērā 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī un personai noteiktā darbspēju zaudējuma pakāpe vai koeficients atbilstīgi ģimenes locekļu skaitam, par kuriem ir piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija.
Likuma grozījumi ir stājušies spēkā ar 2017. gada 1. janvāri.
Biedrība aktīvi sadarbojas arī ar Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu medicīniskās bāzes uzlabošanai. Uzceltajā jaunajā ēkā atrodas Aroda un radiācijas medicīnas centrs, Valsts „Černobiliešu" reģistrs un Konsultatīvā poliklīnika, kur tiek sniegta medicīniskā palīdzība ČAES avārijas seku likvidatoriem.
31.01.2020.