Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

20 gadi kopš esam Eiropas Savienībā

BAIBA MIGLONE

Autors • 29.04.2024.

Burtu lielums

Pirms  20 gadiem — 2004. ga-da 1. maijā — mūsu valsts dzīvē norisinājās svarīgs pavērsiens — Eiropas Savienībai pievienojās desmit jaunas dalībvalstis, tajā skaitā arī Latvija un abas mūsu kaimiņvalstis — Igaunija un Lietuva.

Pirms šī izšķirīgā soļa 2003. gada 20. septembrī Latvijā notika tautas nobalsošana par iestāšanos ES. Referendumā „par" nobalsoja 66,97 %, „pret" 32,26 %, piedaloties 71,49 % Latvijas balsstiesīgo. Savukārt 2003. gada 10. oktobrī Saeima ratificēja Latvijas pievienošanās līgumu ES un 2004. gada 1. maijā Latvija kļuva par ES dalībvalsti.
Latvijas vēsturē ar šo nozīmīgo datumu un ar to saistīto emociju ir tik daudz, ka bieži vien aizmirstas galvenais – ar ko lepojamies? Kas ir mūsu valsts un pilsoniskās pašapziņas pamats? Ar kādu Latvijas sajūtu dzīvojam un ko nododam nākamajām paaudzēm? Neviļus uzdodam sev šos jautājumus, pārlapojot Latvijas prezidentu, premjerministru, ministru un diplomātu esejas, kas apkopotas izdevumā „Atgriešanās Eiropā" (1990-2015). Jā, iespējams šodien, noraugoties uz pēdējo gadu tendencēm un notikumiem gan pasaulē, gan tepat Ukrainā, daudzos ir pamodusies atklāsme, cik ļoti mums ir paveicies, ka 1989.-1990. gadā, sabrūkot aukstā kara vecajai pasaules kārtībai, dziesmotajā revolūcijā un barikādēs Latvija piedzima otrreiz. Tobrīd mūs neviens ar militāru spēku neapstādināja, un pēc atgūtās neatkarības pirmās desmitgades, pēc mērķtiecīgi īstenotām reformām un neatlaidīgiem centieniem starptautiskā līmenī Latvija tika uzņemta NATO drošības aliansē un Eiropas Savienībā.
Šis notikums plaši tiks atzīmēts Eiropas Savienībā, kur, pieminot šo svarīgo gadadienu, Eiropas Savienības Tiesa piektdien, 3. maijā, no pulksten 9 līdz 18 rīkos konferenci „20 gadi kopš 10 valstu pievienošanās Eiropas Savienībai: jauns konstitucionāls brīdis Eiropai". Savukārt Latvijā 1. maija ieskaņā, atzīmējot 20. gadadienu kopš Latvijas iestāšanās blokā, jau pulksten 7.40 Rīgas pilī notiks svinīgā godasardzes ceremonija un Eiropas Savienības karoga pacelšana Rīgas pils Svētā Gara tornī.
Pasākumā piedalīsies gan Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, gan citas augstas amatpersonas.
Par godu šai dienai notiks arī dažādi citi publiski pasākumi – ikviens aicināts sekot līdzi vērienīgam koncertam „Tu esi mājās. Tu esi ES" tiešraidē Latvijas televīzijā, Latvijas radio un lsm.lv, apskatīt pilsētas vides objektus un piedalīties zibakcijā, un vērot gaismas akciju „Latvija mirdz Eiropā" Rīgā un citās pilsētās.

30.04.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px